Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_jnlh27mcrmaq7t827fljjtbjb5, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
PRATİK MUHALLEBİ TARİFİ - Haberi

PRATİK MUHALLEBİ TARİFİ

Muhallebi, Türk yemek kültürünün vaz geçilmez lezzetli tatlıları arasında yer almaktadır. Yaklaşık 10 asır evvele dayanan bir lezzet olduğunu söylesek yanılmayız.

PRATİK MUHALLEBİ TARİFİ

Osmanlı mutfağını da süsleyen muhallebiyi, özellikle Fatih Sultan Mehmet’in de çok sevdiği söylenir. Kazandibinindi sarayda muhallebinin yapılmasının ardından kazanın dibinde kalanların mutfak çalışanları tarafından sıyrılması neticesinde ortaya çıktığıda rivayet edilir.

Gül sulu olanı dahil, farklı çeşitleri bulunan muhallebinin 14’üncü yüzyılda yaşamış Kaygusuz Abdal’ın şiirlerinde de geçtiği bilinmektedir.

Evlerimizde annelerimizin sıklıkla yaptığı muhallebinin gayet pratik ve kolay ancak lezzeti damağınızda kalacak tarifini veriyoruz

Malzemeler:

1. 7 yemek kaşığı şeker.

2. 1 yemek kaşığı un.

3.  4 yemek kaşığı nişasta.

4. 1,25 litre soğuk süt.

5. Vanilya.

6. Ceviz

7. Tarçın

Mutfak Gereçleri:

1. Orta boy tencere.

2. Yemek kaşığı

3. Tel karıştırıcı

4. Kepçe

Yapılış Şekli:

7 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı un ve 4 yemek kaşığı nişastayı orta boy çorba kaynattığımız tencerenin içerisine koyuyoruz.

partik-ev- muhallebi-1

Ardından 1,25 litre sütü tencerenin içinde bulunan şeker, un ve nişastanın üzerine ocağın altını yakmadan dökmeye başlıyoruz. Sütü dökme esnasında tel karıştırıcı ile karıştırmaya başlıyoruz. Süt ile malzemelerin karışmasından sonra ocağın altını yakıyoruz.

pratik-ev-muhallebi-2

Tel karıştırıcı ile karıştırmaya, karışımın koyulaşarak kaynamasına kadar devam ediyoruz.

pratik-ev-muhallebi-3

Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz ve içerisine 1 paket vanilya ilave ederek karıştırıyoruz.

pratik-ev-muhallebi-5

Muhallebimiz servise hazır hale geldi. Servis kâselerinin içerisine kepçe yardımıyla boşaltıyoruz. Kâsedeki muhallebinin üzerine bir miktar tarçın döküp, üzerine yarım ceviz koyarak servis ediyoruz.

pratik-ev-muhallebisi-7

pratik-ev-muhalebisi-11

Muhallebimiz Hazırdır. Afiyet Olsun. 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER