PRATİK FIRINDA PATATESLİ MANTAR SOTE

Dünyanın pek çok ülkesinde yetişen ve beğenilen, nişasta, protein, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan patates mutfaklarımızın vazgeçilmez bir sebzesidir.

PRATİK FIRINDA PATATESLİ MANTAR SOTE

Annelerimiz patetes ile birbirinden farklı tarifler yaparak lezzete lezzet katarlar. İşte bu lezzetlerden birisinin bu gün tarifini veriyoruz. Patatesli mantar sote. Üzerine efsane perşamal sosu ile baraber.

Malzemeler:

1.  Yarım kilo mantar

2.  7 adet orta boy patates

3.  3 adet biber, yeşil ve kırmızı

4.  2 yemek kaşığı tereyağı

5.  1 çay bardağı un

6.  2 su bardağı süt

7.  1’er çay kaşığı kimyon, toz biber, pul biber, tuz ve nane

8.  1 yemek kaşığı  un

Mutfak Gereçleri:

1. Orta boy tencere.

2. Fırın kabı

3. Tahta kaşık

4. Çatal

Yapılış Şekli:

Önce yemeğimiz için 7 adet orta bot patatesimizi haşlıyoruz.

patatesli-mantar-sote-persemal-sos

Mantarımızı sotelemek için,  yarım kilogram mantarımızı ufak parçalar halinde doğruyoruz ve orta boy tenceremizin içine atıyoruz.

patatesli-mantar-sote-persemal-sos 1

Ardından 3 adet biberimizi ufak ufak doğrayarak içine atıyoruz. İlave olarak birer çay kaşığı kara biber, tuz ve kekik koyuyoruz. Biraz zeytinyağı döküyoruz.

MANTAR  SOTE FIRINDA PERSAMAL SOS

MANTAR  SOTE FIRINDA PERSAMAL SOS İLE

Hepsini karıştırıp, kısık ateşte sote haline gelinceye kadar kavuruyoruz. Mantaralar ve biberler diriliğini kaybedinceye kadar.

MANTAR  SOTE FIRINDA PERSAMAL SOS  sote

Haşlanan patateslerimizi soyuyoruz ve fırın kabına koyarak çatal ile eziyoruz. Fırın kabının her yerine eşit miktarda yayılır.

mantar patates

Hazır olan biberli mantar sotemiz fırın kabındaki patateslerin üzerine yayılır. Bir çatal ile sotenin yağı ezilen patetesin altına gitmesi için kabın çeşitli yerlerine batırılır.

mantar soteli

Perşamal Sos

            Orta boy tenceremizin içerisine 2 yemek kaşığı tereyağını koyup eritiyoruz. Ardından içerisine 1 çay bardağı un ve yarım çay kaşığı tuz konur kavrulur. Daha sonra içerisine 2 su bardağı süt yavaş yavaş ilave edilir. İyice karıştırılır ve kaynadıktan sonra ocaktan alınır.  

persamal sosmantar patataes sote fırın

            Perşamal Sos fırın kabında bekleyen patatesli mantar sotenin üzerine yayılır ve 180 derecelik fırına verilir. Yaklaşık 20 dakika fırında duran perşamal soslu patatesli mantar sotemiz servise hazır olur.

mantar patataes sote fırın

Patatesli Mantar Sotemiz Hazırdır. Afiyet Olsun. 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 01:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER