Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_stnjpcpjp1oh7a9cp18avcfqi5, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Ev Yapımı Limonata Tarifi - Haberi

Ev Yapımı Limonata Tarifi

Geleneksel lezzetlerimiz arasında yer alan limonatanın çok farklı ve lezzetli yapılış yöntemleri bulunmaktadır. Ev yapımı limonata bir çoğumuz tarafından beğenilmektedir.

Ev Yapımı Limonata Tarifi

Limonata Yapımının Püf Noktaları

Yaz aylarının aranan lezzeti limonata limonata Türk Mutfağının da vaz geçilmez lezzeti haline geldi. Özellikle ev yapımı olarak adlandırılan, kimyevi hiçbir toz maddesinin içinde yer almadığı limonatalar aranır ve tercih edilir hale geldi.

Şimdi sizlere farklı limonata yapmanın püf noktalarını anlatacağız

ev yapımı limonata püf noktaları-1

Ev Yapımı Pratik Limonata

Malzemeler:

1. 11  adet sulu sarı limon

2. 2 su bardağı toz şeker

3. 7 su bardağı soğuk  içme suyu

Mutfak Gereçleri:

1.Rende

2. Çukur cam kap

3. Limon sıkacağı

4. Tel süzgeç

5. Kaşık

ev yapımı limonata

Limonlarımızı kesmeden kabuğu ile beraber, rendede elimizle beyaz bölümüne kadar limonların kabuğunu cam kabımızın içine rendeliyoruz.

Ardından 2 su bardağı toz şeker ile bir adet limonun suyunu cam kavanozun içindeki kabukların üzerine döküyoruz ve karıştırıyoruz. Kabuklar ile toz şeker bir püre haline geliyor.

Cam kavanozun içindeki bu püreyi tel süzgecin içine tamamıyla döküyoruz.

Tel süzgecini cam kabın üzerine yerleştiriyoruz.

Ardından diğer kalan 10 adet limonu sıkıyoruz ve suyunu pürenin içinde bulunduğu tel süzgeçten geçiriyoruz ve iyice ezerek suyunun akmasını sağlıyoruz.

Ardından hazırladığımız soğuk suyu aynı şekilde püreli tel şeritten akıtark cam kavanoza boşaltıyoruz.

Cam kavanozu kaşık ile güzelce karıştırıyoruz.

E v Yapımı Limonatamız Servise Hazır Hale Gelmiştir. Afiyet olsun.

ev yapımı leziz limonata

ev yapımı limonata lezzeti

Farklı Ev Yapımı Pratik Limonata

Malzemeler:

1. 1 adet dondurulmuş portakal

2. 2 adet dondurulmuş limon

3. 2 su bardağı şeker

4. 1 yemek kaşığı limon tuzu,

5. 5 litre su.

Mutfak Gereçleri:

1.Blender

2. Mikser

3. Tencere

4. Tel süzgeç

5. Bıçak

ev yapımı limonata lezzeti püf noktaları

İlk olarak dondurmuş olduğumuz portakal ve limonların uç bölgelerindeki yeşil kısımları kesmeniz gerekmektedir. Yeşil kısımlar limonatayı acı yapan unsurlardır. Daha sonra, limon ve portakalın kabuğunu kesmeyerek 6 parçaya bölüyoruz.Ev yapımı Limonata için Parçaları küçük tutmak blenderden daha kolay geçmesini sağlayacaktır. Portakal ve limonları küçük parçalara ayırdıktan sonra hepsini blenderden geçiriyoruz. 

limonata ev yapımı

Portakal ve limonlar blender içinde püre haline geldikten sonra içerisine bir su bardağı şekeri ekliyoruz. Daha kolay karışması için içerisine bir çay bardağı suyu eklemeniz daha yararlı olacaktır. Suyu da ekledikten sonra tekrar blenderdan geçiriyoruz.  Blenderdan geçtikten sonra karışın içerisine bir su bardağı daha şekeri ilave ediyoruz. Daha sonra, yaklaşık 4,5 5 litre kadar suyu tencereye aldıktan sonra elde etmiş olduğumuz karışımı tencereye ilave ediyoruz. Karışımı suya ilave ettikten sonra karışımı uzun süre karıştırıyoruz. Daha sonra ise, bir yemek kaşığı kadar limon tuzunu karışımımıza ilave ediyoruz.  Tuzu ilave ettikten sonra isteğe bağlı olmakla birlikte uzun süre karıştırabilirsiniz ya da mikserle üzerinden geçebilirsiniz. Mikserle üzerinden geçmeniz karışım içerisinde herhangi bir katılık kalmamasını sağlayacaktır. Daha sonra, karışımı 3-4 saat boyunca buzdolabına soğumaya bırakalım. Böylelikle içerisine atmış olduğumuz limon tuzu ve  şeker karışımı birbirine geçerek daha lezzetli bir hale gelecektir. Ek olarak, portakal ve limon tadı birleşerek daha aromatik bir hale gelecektir. Buzdolabından çıkarmış olduğumuz karışımı, güzel bir şekilde süzüyoruz. Bu sayede limonata daha sıvı bir hal almış oluyor. 

Ev Yapımı Limonatamız Servise Hazır Hale Gelmiştir. Afiyet olsun.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 00:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER