Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_6rgp5tt8a3f8e10nte7o5buog7, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Sultan Papağanları'nın Özellikleri Nelerdir ? - Haberi

Sultan Papağanları'nın Özellikleri Nelerdir ?

Sultan Papağanları'nın En Çok Merak Edilen Özelliklerini Sizler İçin Araştırdık. Sizde Bir Sultan Papağanı Besliyorsanız Yorumlara Yazabilirsiniz.

Sultan Papağanları'nın Özellikleri Nelerdir ?

Sultan papağanı evde beslenebilen kuşlar arasında belki de en cana yakın olanlardan bir tanesidir. Son derece dost canlısı olması ve taklit yeteneklerinin oldukça gelişmiş olması dolayısıyla diğer ülkelerin yanı sıra bizim ülkemizde de en çok beslenen kuş türleri arasındadır. Latince ismi Nymphicus hollandicus olan sultan papağanları dünyanın farklı ülkelerinde cockaitel olarak da adlandırılabilmektedir. Ortalama ömürleri 15 ila 20 yıl arasında değişmekle birlikte oldukça sevimli renklere sahip olan bu kuş türünün daha birçok özelliği de bulunmaktadır. Adeta insana bir dost olan bu canlının özelliklerine daha detaylı bir şekilde bakalım.

Beslendikleri Ortam Sıcaklığı Önemlidir

sultan papagani ev ortami

Sultan papağanının asıl anavatanı Avusturalya olması sebebiyle doğada kurak veya yarı kurak ülkelerde yaşamaktadırlar. Barınmak için ise genellikle su kaynaklarına yakın yerleri tercih ederler. Yapıları gereği sosyal oldukları ve tek yaşamayı sevmedikleri için genellikle çift veya küçük gruplar halinde yaşarlar. Göçebe yaşam sürmeleri dolayısıyla dayanıklı bir yapıya sahiptirler, bu sebeple ömürleri uzundur. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli şey sultan papağanlarının doğaları gereği 15 derecenin altında yaşamalarının uygun olmadığıdır. Dolayısıyla bu kuşu besleyen veya beslemeye karar veren kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi, kuşun bulunduğu ortamın sıcaklığının 15 derecenin altına inmemesi gerektiğidir.  

Sultan Papağanının Erkekleri Konuşur

konusan sultan papaganlari

Sultan papağanlarının konuşmayı kolay öğrendikleri gibi bir kanı yaygın olsa da asıl olan bu kuşların konuşma yeteneklerinin değil taklit yeteneklerinin gelişmiş olduğudur. Sosyal yapıları sayesinde sizi ve söylediklerinizi mükemmel bir şekilde taklit edebilen bu kuşların yalnızca erkekleri konuşmaktadır. Yani sultan papağanlarının dişilerinin konuşamadıklarını söylemek mümkündür. Cinsiyetleri ise ötüş şekillerinden anlaşılmaktadır. Erkekler ıslık şeklinde sesler çıkararak uzun bir şekilde ve farklı sesler ile öterken, dişiler ise tekdüze bir şekilde öterler. Yaşamlarının ilk 6 ayı boyunca ses telleri gelişimini sürdürdüğünden, sesleri ve ötüşleri 6. aylarından sonra tam olarak oturmaktadır. Dolayısıyla bu süre sonunda cinsiyetleri çok daha rahat bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Yalnız Yaşamak Doğalarına Aykırıdır

Sultan papağanlarını tek başlarına beslemenin konuşma ve taklit yeteneklerinin gelişmesi açısından iyi olacağı kanısı halk arasında yaygın olsa da bu oldukça yanlıştır. Burada unutulmaması gereken nokta bu kuşların doğal yapıları gereği çift halinde yaşadıkları ve sosyal olduklarıdır. Dolayısıyla tek başlarına bir kafese kapatılmaları uzun vadede kendi tüylerini yolmak gibi psikolojik olarak olumsuz hareketler sergilemelerine neden olacaktır.

Farklı Renklere Sahiptirler

renkli sultan papaganlari

Sultan papağanının en çok beslenen kuşlardan biri olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi de son derece güzel ve sevimli bir görünüşe sahip olmalarıdır. Yanaklarında bulunan benekler en karakteristik özellikleri olmakla birlikte pied, pearl, lutino ve normal grey olmak üzere dört farklı renk çeşitleri bulunmaktadır. Her biri oldukça yakışıklı duran bu renklerin yanı sıra cinnamon, whitecap ve albino gibi farklı renklerde de bulunabilmektedirler.

Sultan Papağanlarının İbikleri Duygularını Yansıtır

Sultan papağanlarının ne hissettiklerini ibiklerinden anlamak mümkündür. İnsan gibi farklı duygular içerisine girebilen bu hayvanlar duygularını ibikleri ile gösterebilmektedirler. Eğer ibikleri tamamen dik vaziyetteyse bu ürktükleri ve tetikte oldukları anlamına gelmektedir. İbik yarı dik bir konumda ise keyfi yerinde ve halinden memnundur. Düz bir şekilde ise genelde bir şeylerle meşgul olduğunu ve bunu yaparken de çevreden gelecek tehditlere karşı dikkatli olduğunu anlamak mümkündür.

Sağlık Koşulları

sultan papaganı ciftlesme

Sultan papağanı bakıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi oda sıcaklığının 15 derecenin altına düşmemesi gerektiğidir. Bunun dışında en çok yapılan hatalardan bir tanesi ise bu kuşları sadece hasta olduğundan şüphelenildiği zaman veterinere götürmektir. Oysa ki bu durum oldukça yanlıştır. Sultan papağanlarının yılda bir kere veterinere götürülüp düzenli kontrollerinin yaptırılması sağlıkları açısından son derece olumlu olacaktır. Bu şekilde bizim farkına varmadığımız fakat sultan papağanlarının sahip olduğu damar sertliği, hapşırma, kronik yumurtlama gibi hastalıkların önüne geçilebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 22:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER