Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_h0852rp5gflstil1k8q6c79fp4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Muhabbet Kuşları Hastalıkları Ve Tedavi Çeşitleri - Haberi

Muhabbet Kuşları Hastalıkları Ve Tedavi Çeşitleri

Muhabbet kuşlarımızda en çok görülen hastalıkları ve en pratik çözümleri sizler için hazırladık.

Muhabbet Kuşları Hastalıkları Ve Tedavi Çeşitleri

Papağan çeşitlerinin küçük versiyonlarından olan muhabbet kuşu, evcil bir havyan türüdür. Hem ilgiyi hem de bakımı çok seven muhabbet kuşları, öğretildiği zaman bazı kelimeleri söyleyebilen cana yakın bir hayvandır.Kuşunuz bazı sebeplerden dolayı sık sık hastalana bilir. Ancak muhabbet kuşlarının yakalanabileceği çok fazla hastalık olduğu için bu hayvanların uzun bir ömür sürmelerini sağlamak çok kolay bir görev değildir. 

Muhabbet kuşlarında hastalık sebepleri

 1. Kuşunuzun hastalanmasında birçok etken sebep vardır. Bunlardan bir kaçı
 2. Yemin kalitesiz veya taze olmaması
 3. Suyunun temiz olmaması
 4. Kuşun kafesinde ki pisliklerden enfeksiyon alması
 5. Kuşun bakımının doğru ve zamanında yapılmaması
 6. Gagasının ve tırnaklarının bakımının yapılmaması
 7. Tüylerinin temizlenmemesi ve içerisinde mikroorganizmalar barındırması
 8. Suyunun sık değiştirilmemesi
 9. Kuşun hava alamaması

gibi birçok sebep kuşunuzun hastalanmasına sebep olmaktadır.

Bulaşıcı Hastalıklar

Tıpkı insanlar gibi, muhabbet kuşları da bulaşıcı hastalıklardan muzdarip olabilir. Bu hastalıklar mantar, virüs ve bakteri sebebiyle meydana gelebilir. Bunlardan en bilinenleri ise polyoma virüsü, kandidiaz (pamukçuk), salmonella ve kursak iltihabı olarak sıralanabilir. 

Polyoma virüsü gibi yalnızca kuşlarda görülen bazı hastalıklar vardır. Bu tip enfeksiyonlardan korunmak için geniş ve iyi bir şekilde havalandırılan bir kafes en iyi çözüm olacaktır. Bu arada, ekmek mayası kuşlarda bağırsak iltihabı görülmesine sebep olabilir. Ancak mantar önleyici ilaçlar vardır ve bu ilaçlar oldukça etkili ilaçlardır.

Bu hayvanların geliştirebileceği en hassas hastalıklardan bir tanesi kursak iltihabıdır. Bu hastalık ise, marul gibi sebzeler çok iyi yıkanmadığı zaman ya da zirai ilaç kalıntıları hala olduğu zaman gerçekleşebilen bir hastalıktır.  Belirtileri ise oldukça meşhurdur. Bu belirtileri pembe bir cilt, depresyon, iştah kaybı ve kirli gaga olarak sıralayabiliriz. Böyle bir durumda zavallı kuşun ölmesi normalde sadece üç, en fazla beş gün sürer.

Hastalık belirtileri

Kuşunuzun hasta olduğunu nasıl anlayabilirsiniz. Öncelikle belirtilerden önce şu noktanın üzerine durmamızda fayda var. Aşağıda belirteceğimiz niteliklerden birkaç tanesi kuşunuzda görülüyorsa mutlaka veterinere götürmelisiniz. Her canlıda olduğu gibi kuşlarında hastalık belirtileri vardır.

 1. İştahsızlık
 2. Soluk ve şişmiş olan gözler
 3. Hapşurma
 4. Dışkısında aşırı açık veya koyu renk, katı veya aşırı sıvı olması
 5. Olağan dışı tüy dökülmesi veya yolması
 6. Kafesin tabanında oturma
 7. Sessizleşme(muhabbet kuşlarında konuşmama)
 8. Kilo kaybı, halsizlik
 9. Kuyruk hareketlerinde aşağı yukarı refleksler
 10. Gagasında veya burnunda akıntı
 11. Yüzündeki tüylerde sümüksü madde salgılanması

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı

Tüyleri dökülen ya da kelleşen kısımlarında kızarıklık ve pullanma olan kuşlarda mantar hastalığının varlığından şüphelenilir. Bu hastalık bulaşıcıdır. Bu nedenle evde başka kuşlar varsa, kafeslerin ayrılması gerekmektedir. Kuşun kafesi, yemliği ve suluğu çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Ayrıca kuşun suyuna mantar hastalığı için veterinere danışarak alınan damla eklenmelidir. 1 hafta süresince kuşun suyu temizlenerek verilmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Solunum Yolu Hastalıkları

Kuşların genelinde görülen bu hastalık, enfeksiyon nedeni ile oluşmaktadır. Solunum yolu hastalığı olan kuşlar, nefes alırken zorlanırlar. Boğazı tıkanmış gibi bir hava veren kuşlar, sürekli olarak ağızlarını kapatıp açarlar. Bunun yanında çok fazla kuyruğunu sallarlar. Bu durumdaki kuşlara mutlaka antibiyotik bir tedavi uygulanmalıdır. İçme suyuna vitamin ve ilaç koyularak düzenli şekilde temizlenmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Çiçek Hastalığı

Kuşlar için çok tehlikeli olan hastalıklardan biri çiçek hastalığıdır. Bu hastalığın ölüm ile sonuçlanması büyük olasılıktır. Ancak doğru ilaçlar ile doğru tedavi uygulandığında hastalık önlenebilir. Bulaşıcı bir hastalıktır ve kuşların göz çevresinde, gagalarında ya da ayaklarında görülür. Bu kuşlara mutlaka aşı yapılmalıdır.

Muhabbet Kuşlarında İshal

Kuşlarda iki tür ishal hastalığı görülür. Mikroplu olan ishal hastalıklarında ilaç ile tedavi yöntemi uygulanır. Eğer ishal mikroplu değil ise, kuş sahibinin uygulayacağı tedavi ile hastalık geçmektedir. Mama verilen kaba haşlanmış patates koyulur ve kaybedilen suyun kazandırılması için marul ile ıspanak yaprakları yuvaya asılır.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2020, 23:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Önder bal
Önder bal - 1 yıl Önce

Albino muhabbet kuşum vardı hastalandı kafesin dibinde durmaya başladı veterinere götürdüm ishal dedi kakası normaldi ancak antibiyotik vitamin vs ilaç yazdı ilaçları kullanmadan önce yem yiyordu ilaçlardan sonra kuş dengesiz uçmaya başladı yürürken sendeliyordu üç dörtgün sonra gece kafesin içinde şiddetli bir şekilde kanatlarını çırmaya başladı sabah baktığımda kanatları açık yüzün kuyun ölmüştü anladım ki yanlış teşhis konmuştu hastalığı ne olabilir

Elif elif
Elif elif - 10 ay Önce

Kuruma olabilir hastalıgi antibiyotik kuruma yani mantar hastaligini tetikliyor mantar ilacı kullansaniz belki olmezdi kuş kusma var mıydi peki kuşta

SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_h0852rp5gflstil1k8q6c79fp4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0