Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_dckhn6gihoedfdcdfi2lvrfmr4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
KUZU GÖBEĞİ MANTARINI 7 ÜLKEYE İHRAÇ EDİYOR - Haberi

KUZU GÖBEĞİ MANTARINI 7 ÜLKEYE İHRAÇ EDİYOR

Kuzu göbeği mantarı besin değeri oldukça yüksek olan, ülkemizde de yetişen nadir bulunan mantar türlerinden birisidir. Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerimizde bulunan ormanların çam ağaçlarının altında yetişmektedir.

KUZU GÖBEĞİ MANTARINI 7 ÜLKEYE İHRAÇ EDİYOR

KUZU GÖBEĞİ MANTARI

KUZU GÖBEĞİ MANTARI

Kuzu Göbeği Mantarı bazı yörelerde göbelek olarakta isimlendirilir. Besin değeri ise oldukça zengindir.

Besin Değeri Nedir?

B ve C vitaminleriyle beraber kalsiyum, çinko, sodyum ve potasyum açısından da zengindir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde KORONA virüsüne karşıda zararlı mikroorganizmalara karşı vücudumuzu korumaya destek olur.

Bir  adet kuzu göbeği mantarının bir kilogram etin barındırdığı proteine denk geldiği belirtilmektedir. Anemi olarak bilinen kansızlığa bağlı vücudumuzda ki demir eksikliğine karşıda etkili olduğu bilinmektedir.

Kuzu Göbeği Mantarı Fiyatı Nedir?

Yani neredeyse her derde deva olabilecek bir potansiyeli olan bu mantar türünün en büyük özelliklerinden biriside ekonomiye katkısı. Nadir görülmeleri sebebiyle aile ekonomilerine katkı sağlayanlar yaş kilosunu 80 ile 150  ₺ arasında alıcı bulmaktadırlar.

Kurutulmuş kuzugöbeği mantarı 800 liraya satılıyor - Son Haberler ... Denizli Çameli ilçesinde de ikamet eden ve girişimci bir ruha sahip İsmail Karaca, ilçelerinde yetişen bahar ayı ile beraber toplanmaya başlanan kuzu göbeği mantarını, kilogramını  80 ile 150  ₺ arasında aldığını söylüyor. Ancak bu mantar türünü kuruttuktan sonra ise yaklaşık 800  ₺ fiyattan yedi farklı ülkeye ihraç ettiğini belirtiyor.

 Denizli Çameli ilçesinde de ikamet eden ve girişimci bir ruha sahip İsmail Karaca, ilçelerinde yetişen bahar ayı ile beraber toplanmaya başlanan kuzu göbeği mantarını, kilogramını  80 ile 150  ₺ arasında aldığını söylüyor. Ancak bu mantar türünü kuruttuktan sonra ise yaklaşık 800  ₺ fiyattan yedi farklı ülkeye ihraç ettiğini belirtiyor.

Mantar kültürünün yaygın olduğu Fransa ile beraber, Hollanda, Belçika, İsviçre, Almanya gibi ülkelerden yoğun  taleplerin geldiğini, bunun da  kendilerinin memnun ettiğini anlatıyor.

KUZU GÖBEĞİ MANTARIKuzu Göbeği Mantarı Fiyatı Nedir?  Yani neredeyse her derde deva olabilecek bir potansiyeli olan bu mantar türünün en büyük özelliklerinden biriside ekonomiye katkısı. Nadir görülmeleri sebebiyle aile ekonomilerine katkı sağlayanlar yaş kilosunu 80 ile 150  ₺ arasında alıcı bulmaktadırlar.   Denizli Çameli ilçesinde de ikamet eden ve girişimci bir ruha sahip İsmail Karaca, ilçelerinde yetişen bahar ayı ile beraber toplanmaya başlanan kuzu göbeği mantarını, kilogramını  80 ile 150  ₺ arasında aldığını söylüyor. Ancak bu mantar türünü kuruttuktan sonra ise yaklaşık 800  ₺ fiyattan yedi farklı ülkeye ihraç ettiğini belirtiyor.  Mantar kültürünün yaygın olduğu Fransa ile beraber, Hollanda, Belçika, İsviçre, Almanya gibi ülkelerden yoğun  taleplerin geldiğini, bunun da  kendilerinin memnun ettiğini anlatıyor.

Kuzu Göbeği Yemek Tarifleri?

Kuzu göbeği mantarının lezzetide fiyatı kadar değerli. Nefis kavurması olur. Tuzlu ılık bir suda yaklaşık on beş dakika bekletildikten sonra iyice yıkanıp küçük küçük doğranır ve et kavurması gibi yapılır.

Isparta yöresinde ise toplanan mantarlar temizlendikten sonra yaklaşık 1 saate yakın ayranın içerisinde bekletilir ve sonrasında kavrulur. Evet yanlış okumadınız ayran. Sonra normal bir kavurma gibi tavada pişirilir. Çok lezzetli olduğu anlatılır.

Ayrıca Kuzu Göbeği mantarının güvecini yapanlarda vardır.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2020, 23:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER