Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_hl0507hjgl7aup1hsgd9qpgsr5, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Köpeklerde Aşı Takvimi Nasıl Olmalı 2020 - Haberi

Köpeklerde Aşı Takvimi Nasıl Olmalı 2020

Henüz 1,5 aylıkken yuvanıza aldığınız bu tatlı afacanın her şey için size bağımlı olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Köpeklerde Aşı Takvimi Nasıl Olmalı 2020

O tatlı kokulu, minik köpek yavrusunu evinize getirdiğiniz andan itibaren, istisnasız her şey için size bağımlı olduğunu da bilmek zorundasınız. İhtiyaç duyduğu bakımı ona gün be gün sağlamak da tamamen sizin göreviniz. Elbette bir yavru köpeğin başlıca ihtiyaçlarının başında sağlığı, yani aşıları gelir. Köpek yavrularının ilk 1 yılı dolana kadar oldukları aşılar oldukça önemlidir ve kritik bir döneme denk gelmektedir. Köpeklerde aşı takvimi hakkında bilmeniz gereken her şey bu sayfada.  Aşı, insanlar da dahil her canlı için önemli bir sağlık meselesidir. Köpeklerin aşı takviminde yer alan karma karşı, sevimli dostlarımızı bazı hastalıklara karşı korumak için kalkan görevi görüyor. Köpeklere yapılan karma aşı hakkında detaylı bilgi ve karma aşının önlediği hastalıklar haberimizde.

Köpeğinize aşılama öncesinde mutlaka muayene yapılmalı ve sadece sağlıklı ise aşı yapılmalıdır. Bazı durumlarda dışkı muayenesi ile parazit yönünden de değerlendirilme gerekli görülebilir.

Yavru köpekler 6-8 haftalık olduklarında ilk aşıları başlayabilir.

Köpek aşıları köpeğinizin sağlığı ve yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir.

YAŞ UYGULAMA
6 Haftalık Puppy DP
7 Haftalık İç ve Dış Parazit Uygulamaları
8 Haftalık 1. Karma Aşı
9 Haftalık Bronşin-KC aşısı ile iç parazit uygulamasının tekrarı
10 Haftalık 1. Corona virüs Aşısı
11 Haftalık 2. Karma Aşı
12 Haftalık 1. Lyme Aşısı
13 Haftalık Kuduz Aşısı
14 Haftalık 2. Corona virüs Aşısı
15 Haftalık 2. Lyme Aşısı

Köpeklerde oluşabilecek pek çok farklı hastalık için pek çok farklı türde aşı bulunmaktadır. O kadar ki, bazen köpeğiniz için tam olarak hangi aşıların elzem olduğunu tespit etmekte güçlük çekebilirsiniz. Yavru köpeğinize mutlaka yaptırmanız gereken aşıları bilmeniz için, bu aşıların köpeğinizi hangi hastalıklardan koruyacağınız bilmeniz önemli:

Bordetella Bronchiseptica: Yüksek derecede bulaşıcılığa sahip olan bu bakteri, ciddi düzeyde öksürüğe ve kusmaya yol açmakta, ileri seviyelerde ise inme ve ölüme bile gidebilmektedir. Köpeklerde oluşabilen “kennel öksürüğü”nün de başlıca sebeplerinden biri olan bu bakteri, hem aşı hem de burun spreyi olarak uygulanır.

Canine Distemper: Yine bulaşıcı ve ciddi bir virüs olan “Köpek Gençlik Hastalığı”, özellikle üst solunum yolunda ve gastrointestinal bölgede etkili olmaktadır. Başta köpekler olmak üzere rakunların ve kokarcaların sinir sistemine olumsuz etkileri olan bu virüs, aynı zamanda ortak kullanıma açık mama ve su kaplarından da bulaşabilir. Felç ve ölüme kadar gidebilen ve hiçbir şekilde bir tedavisi bulunmayan bu virüsten korunmak için yavruyken aşı olmak şart.

Canine Hepatitis: Köpek hepatiti olarak bilinen bu bulaşıcı virüs, böbrek, karaciğer, dalak, akciğer ve gözleri etkisi altına alması ile bilinir. Hafif ateş ve titreme ile başlayan, ardından da kusma ve mide büyümesi gibi yan etkiler çıkartan bu virüsten korunmanın da en etkili yolu aşıdır.

Corona Virüsü: Özellikle mide ve bağırsak bölgesini etkisi altına alan Corona virüsü, aynı zamanda üst solunum yolu enfeksiyonlarına da yol açabilir. Her ne kadar virüsün yol açtığı bulantı ve kusma gibi semptomlara karşı önlem almak mümkün olsa da bu virüsü yok eden bir tedavi henüz bulunamamıştır.

Hepatitis

Hepatitis bulaşıcı bir hastalıktır ve direk köpeklerin karaciğerini etkiler. Yavru köpeklerde oldukça hızlı ilerler. Ölüm oranı ise yüzde 10 ila 30 arasındadır. Yavru köpeklerde ise ölüm oranı daha yüksektir.

Parainfluenza

Solunum yolu virüsü olan parainfluenza, son derece bulaşıcıdır. Hava yoluyla yayılan bu hastalık, barınak hastalığı olarak da bilinir.

Parvovirus

Kanlı ishal olarak bilinen parvovirus, özellikle yavru köpeklerde ölüme yol açabilir. Virüsün 2 farklı şekli vardır. Birincisi ishal kusma ve iştahsızlık formunda karşımıza çıkıyor. İkinci formu ise fetüslerin ya da çok genç yavru köpeklerin kalp kaslarına saldırarak genellikle ölüme sebep olan kardiyak formdur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER