Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_81416vaahfnbr9o5n59ejlmei6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Kanada'da İngilizce Dil Eğitimi - 2020 - Haberi

Kanada'da İngilizce Dil Eğitimi - 2020

Dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden birisi olan Kanada, yurtdışında İngilizce dil kursu denilince ilk akla gelen ülkelerdendir. Kanada’da İngilizce eğitim için en çok tercih edilen şehirler Toronto ve Vancouver’dır.

Kanada'da İngilizce Dil Eğitimi - 2020

Kanada’da Eğitim

İngilizce eğitimi için yurtdışını tercih edenlerin çoğunluğunun tercih ettiği yer Kanada’dır. Kanada’da dil eğitimi almak hem ekonomik açıdan hem kalite açısından ilk sıralarda yer almaktadır. Dil eğitimi süresi ortalama 8 - 9 ay içinde tamamlanmaktadır. Sezon bakımından değişiklik arz eden eğitim süresi, maliyet olarak yaklaşık 17 - 18,000 TL civarındadır.

Kanada’da dil eğitiminin tercih edilmesinin nedeni elbette sadece ekonomik olması değildir, bununla birlikte yaşanabilir bir ülke olması, ekonomik açıdan müreffeh bir yer olması, sosyal yaşamın kaliteli olması gibi birçok etken bulunmaktadır. 1994 yılında BM ve EUI tarafından dünyada yaşanılabilecek en iyi 10 ülke arasında yer aldı.

Yaşam kalitesi, suç oranının düşük olması ve her geçen yıl daha da düşüşe geçmiş olması da yine Kanada dil okulları tercihinin yapılmasında etkili olmaktadır. 1990 yılından bu yana düzenli olarak düşen suç oranı 2000 yılına gelindiğinde polis raporuna da yansımıştır. Bu da güvenilir bir ülke olduğunu göstermektedir.

Her açıdan gelmişmiş ve bu gelişimini dünyaya da yansıtmayı başaran Kanada’da; telekomünikasyon, nakliye, mühendislik, havacılık, şehir ulaştırma, mikro elektronik, tıp aletleri, gelişmiş yazılım başta olmak üzere teknik ve mekanik açıdan birçok alanda gelişmişlikler görülmektedir. Haliyle tüm bu etkiler, Kanada’da dil okulları tercihlerinin diğer yerlere göre daha fazla olmasını sağlamaktadır.

Neden Kanada'da Dil Eğitimi?

Kanada Dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden olmasının yanı sıra, insanların hoşgörülü olması, refah seviyesinin çok yüksek olması, muhteşem doğası ve çok güvenli olması nedeni ile sadece Türk öğrencilerin değil birçok ülkeden amaçları doğrultusunda İngilizcelerini geliştirmek isteyen birçok ülkeden gelen öğrencilerin de öncelikli tercihi olmaktadır.

Kanada’da dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirler yakın zamana kadar en çok Toronto ve Vancouver iken Türk öğrenci oranın çok daha az olması sebebi ile Halifax, Ottowa, Victoria ve Montreal de daha çok tercih edilmeye başladı. Kanada’da Fransızca dil eğitimi içinse hala tercihler Montreal ve Quebec.

Genel ve Yoğun İngilizce Programları

Haftada 20, 25, 30 ve bazı okullarda 38 ders olarak sunulan, genel İngilizce becerilerini geliştirmeye yönelik program mevcuttur Öğrenciler, okulun ilk gününde sınıflarını belirlemek üzere, seviye tespit sınavına girerler ve sonrasında ortalama 4-5 haftada bir düzenlenen sınavlarla seviyelerini yükseltebilmektedirler. Eğitim programları her hafta pazartesi günü başlamakta, 2 haftadan itibaren istenilen süre için başvuru yapılabilmektedir.

Standart İngilizce Programı

Genel olarak okuma, dinleme, konuşma, yazma becerilerinin geliştirildiği, günde 4 ders olmak üzere haftada 20 dersin verildiği standart programlardır.

Yoğun Program

Genel İngilizce becerilerini geliştirmeye yönelik, dilbilgisi ve sözcük bilgisi gibi alanlara odaklanılan yoğun programlar genellikle haftada 24 ila 25 ders arasında değişmektedir.

Süper Yoğun Program

İngilizce dil becerilerinin oldukça yoğun bir şekilde geliştirilebileceği süper yoğun programlar, haftada 30 ila 38 ders arasında değişmektedir.

Kanada’da Konaklama Alternatifleri
Konaklama organizasyonu genellikle öğrencinin tercih ettiği dil okulu tarafından yapılmaktadır. Konaklama seçenekleri okuldan okula değişiklik göstermektedir. Neredeyse her okulun sunduğu, özellikle kısa dönem dil eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında en popüler olan ve dil pratiği için en iyi seçenek aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklamada kahvaltı, kahvaltı ve akşam yemeği ya da yemeksiz seçenekleri tercih edilebilir.

Bazı okullar öğrenci rezidansları, yurtlar gibi seçeneklere de sahiptir. Bu konaklama tiplerinde kendinize özel veya oda arkadaşlı oda tercih edebilir, daha özgür bir ortamda dil öğrenebilirsiniz.

Kanada’da Dil Okulu Ne Kadara Mal Olur?
Kanada'da dil okulunun maliyeti bulunduğu şehre, seçilen konaklama tipine, programın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Kanada'da 4 haftalık bir dil okulunun maliyeti ortalama 1500C$ olarak düşünülebilir.Kanada İçin Önemli Notlar
Göçmenliğe çok açık bir ülke olmasından ve bu konuda titiz davranıldığından dolayı vize dosyasının da aynı titizlikle hazırlanması gerekmektedir.

Kanada Dil Okulu Çalışma İzni

Kanada’da eğitim alırken birçok öğrenci çalışmayı da hedefler. Kanada’da eğitim alırken çalışmak yaşam masraflarınızı büyük oranda karşılamanızı sağlar. Kanada çalışma ücretleri saat üzerinden hesaplanır ve oldukça tatmin edicidir.

Kanada’da alınan eğitime göre çalışma izni de değişmektedir. Kanada’da dil eğitimi alan öğrencilere maalesef çalışma izni verilmemektedir.

Kanada’da kolej, lisans, master ve doktora eğitimi alan uluslararası öğrencilere Kanada Hükümeti part-time çalışma izni verilmektedir.

Dil+ kolej, dil + üniversite şeklinde paket eğitimle giden öğrenciler dil eğitimi sonrasında çalışma iznine sahip olurlar. Dil eğitimleri süresince çalışma izinleri yoktur.

Kanada’da çalışma iznine sahip olan öğrenciler okul döneminde  haftada maksimum 20 saat, okul tatillerinde ise haftada full-time çalışabilirler.

20 saatlik çalışma iznine sahip olan öğrenciler genellikle mağazalarda satış görevlisi, cafe ve restoranlarda garson veya kasiyer olarak çalışırlar. Bu çalışma alanlarının öğrenciler için uygun olmasının sebebi ise öğrencilere esnek çalışma saatleri sunabilmeleridir. Öğrencilere tam zamanlı işlerde çalışabilme imkânı sadece kış ve yaz döneminde okulların tatil olduğu zamanlarda mümkündür. 

Kanada Dil Okulları Örnek Fiyatlar

Süre Fiyat (CAD) İndirimli Fiyat (CAD)
4 Hafta 1500 1000
8 Hafta 2900 1950
12 Hafta 3500 2800
24 Hafta 6500 5200
28 Hafta 6900 5300
36 Hafta 9300 7200
48 Hafta 13000 10000

Kanada'da Ulaşım

Kanada'da ülkenin en ücra köşelerine dahi ulaşım sistemi kurulmuştur. Kanada'da tren bileti aldığınız zaman trene binmeden önce biletinizi almanız gerektiğini belirtelim. Yolculuk esnasında kesinlikle bilet satışı yapılmamaktadır. Bilet fiyatları gidilecek mesafeye göre değişmektedir. Çocuklara, yaşlılara ve öğrencilere tüm şirketlerce indirim yapılmaktadır. Çok gelişmiş bir ulaşım sisteminin bulunduğu Vancouver, Toronto ve Montreal gibi şehirlerde; otobüs, tramvay ve metroları tercih edebilirsiniz. Normalde tek kullanımlık jetonlar olsa da bir öğrenci için aylık bilet almak çok daha ekonomik olacaktır. Havaalanı ulaşımı konusunda; taksi, UP Express, translink gibi seçeneklerin yanı sıra okul aracılığıyla havaalanı transfer hizmeti de sağlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 13:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 1 yıl Önce

Faydalı bir haber...

SIRADAKİ HABER