Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_f6qo5q29k898tr7s74i7bhpbo0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Jako Papağanları Hakkında Temel Bilgiler - Haberi

Jako Papağanları Hakkında Temel Bilgiler

Ülkemizde en çok rağbet gören ırk olan jako papağanları hakkında merak edilen konuları sizler için derledik.

Jako Papağanları Hakkında Temel Bilgiler

Jako Papağanı
 

  Ülkemizde papağan besleyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu papağan türlerinden en çok beslenenlerden biri de Jako papağanıdır. Jako papağanlamış olurı hem akıllı bununla birlikte evde beslemesi fazlaca keyifli olan hayvanlardır. Biz de bu yazımızda evcil bir kuş olan bu akıllı kuşların bakımı, eğitimi ile ilgili bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik.

Jako Papağanı Seceresi
 

  Jako papağanlarının öteki adı da Gri Afrika papağanıdır. Principe Adaları Bioko ve Fildişi Sahillerinin cenup doğusundan batı Kenya’ya kadar olan kısım naturel olarak bulundukları yaşam alanlarıdır. Jako papağanları  sahiplerini sevmiş olduği vakit ağızları açılır, çok konuşurlar. Hatta onlara geveze papağan bile denilmektedir. Ona vakit ayırmanız aranızda kopmayacak bir bağ oluşturacaktır. Peki Jako Papağanların bakımı nasıl olmalıdır? Jako Papağanları  nasıl eğitilmeli ve nasıl beslenmelidir?

  


Jako Papağan Bakımı
 

- Her evcil hayvanda olduğu benzer biçimde jako papağanlarıda yiyeceklerin ve suyun tazeliği, temizliği sürekli olarak kontrol edilmelidir. Bozuk, bayat yiyecekler ne olursa olsun verilmemelidir.

- Olabildiğince taze su olanakı yaratın. Jako papağının suyunu musluk suyundan vermek istiyorsanız da önceden şişelerde bekletilmiş musluk suyu, kısaca dinlendirilmiş su vermenizi tavsiye ederiz.

- Organik yaşamlarında meyve ağaçlarında beslenmeyi seven Jako Papağanı için belirli zamanlarda dilimlenmiş meyve vererek ona naturel ortamını yaşatabilir, mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.

- Jako papağanları  asla karanlık bir ortamda bırakmayın. Bu durum onların strese girmelerine yol açabilir. Bununla beraber evin içinde kafesin, güneşin dik geldiği bir yere konulmaması gerekmektedir.

- Evde bulunmadığınız zamanlar, güvenliği açısından evcil hayvanınızın mutlaka kafesin içinde olmasında yarar vardır.

- Evinizin içinde açıkta kalan kabloların da papağan tarafından kemirme ihtimali olup olmadığını gözlemlemeli, gerekli tedbirleri almalısınız. Aksi halde avizenin kabloları gibi kemirilen kablolar elektrik çarpmalarına yol açmaktadır. Genel anlamda bu vaziyet jako papağanlarının ölümüne sebebiyet vermektedir.

Jako Papağan Beslenmesi
 

- Zeytin ağaçlarının meyvelerini, katı yumurtayı, sütlü kuru ekmek parçalarını, haşlanmış patates, mısır, tuzsuz ay çekirdeği, fıstık, yulaf, buğday, pirinç, arpa ve fındıkları papağanız için yem yapabilirsiniz.

- Maydanoz, marul benzer biçimde yeşillikler ishal yaptığı için verilmesini önermeyiz.

- Jako papağanları da diğer biroldukça kuş türü bir tek kalmayı sevmez. İlgisiz ve sevgisiz kaldıklarında strese girebilirler. Bu stres de onlarda tüy dökme problemi yaşatabilir.

  

   Jako Papağan Eğitimi
 

  Jako papağanları ilgi görmekten hoşlanan hayvanlardır. İlgi gösterir bıkmadan onlara mevzuşursanız onlar da sizin sevginizi karşılıksız bırakmayacaktır. Buna ek olarak onlara sevdikleri yiyecekleri verir, onlarla bir yakınlık sağlarsanız arzu ettiğiniz eğitimi vermekte zorluk çekmezsiniz. 

Jako Papağanı Fiyatları

Ülkemizde genellikle ithal olarak tedarik edilen jako papağanları , el beslemesi yavru olarak fiyat araştırması yaptığımızda ortalama 5.500-7.500 arasında değişmektedir. Kırmızı kuyruk adını verdigimiz jako papağan türleri en çok afrikadan ülkemize getirilmektedir. Kırmızı kuyruk türü halk arasında daha konuşmaya yatkın olduğu bilinmektedir. Bu yüzden kırmızı kuyruk jako fiyatları 6.500-9.000 TL arasında bildiği kelime sayısına göre değişmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER