Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_8ps0t53i3n0ib8pli2jblmloa6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
DOLAP UYGULAMASI SATIŞ TAKTİKLERİ - Haberi

DOLAP UYGULAMASI SATIŞ TAKTİKLERİ

DOLAP UYGULAMASI SATIŞ TAKTİKLERİ

 EVDEN PARA KAZANMAK İÇİN EŞYALARINIZI HIZLI SATMA TAKTİKLERİ- "DOLAP- 2"

Evimizde kaldığımız ve internet üzerinden işlerimizi halletmeye çalıştığımız şu günlerde Dolap üzerinden ikinci el eşyalarımızı satarak para kazanma konulu yazımızın ikincisini kaleme aldık.

DOLAP-1 İLK YAZI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Bu yazımızda somut örnek üzerinden ürün yüklemeyi anlatarak konun detayları hakkında açıklayıcı bilgiler vermeye çalışacağız.Konuyu ayrıntıları ile anlatmam gözünüzü korkutmasın. Aklınıza takılabilecek her türlü soruya cevap olabilmesi amacıyla böyle bir yol izledim. İlk ürünü yükledikten sonra ürünlerin aslında ne kadar hızlı ve kolay yüklendiğini göreceksiniz.

  1. ÜRÜN YÜKLEME

“Dolap” programını telefonumuza kurduk. Gardrobumuzda artık giymeyeceğiz kıyafetleri, ayakkabıları, kitapları, çantaları, ev tekstil ürünlerini, çocuklarımızın artık oynamadığı oyuncaklarını ayırdık. İlk yazımızda da belirttiğimiz gibi bu programda “kadın”, “bebek ve çocuk” ile “ev ve yaşam” kategorileri bulunmakta. Alt kategorilerde iseçoraptan kaleme, havludan tuzluğa, kozmetik ürünlerinden elektrikli ev aletlerine kadar onlarca ürün grubu mevcut. 

Ayrıca evde yaptığınız el emeği örgülerinizi, takılarınızı ya da farklı dekorasyon ürünlerinizi de alıcıları ile buluşturabilirsiniz. Aslında AVM’dekendinize bir mağaza açmışsınız gibi düşünebilirsiniz. Tek fark internet üzerinden olması.

Dolayısıyla eminim evinizde yükleyip satışa çıkaracağınız o kadar çok eşya vardır ki… O zaman sadeleşmeye ve para kazanmaya başlayalım.

Öncelikle yandaki fotoğrafta da görüldüğü üzere en altta ortada yer alan “Ürün Yükle” butonunu tıklayarak başlıyoruz. Unutmayalım ki, dolabınıza ne kadar çok ürün yüklerseniz dolabınız ve ürünleriniz o kadar görünür olacaktır. Ve takipçi sayınız da giderek artacaktır.

  1. FOTOĞRAF ÇEKİMİ

 

Ürün Yükle butonunu tıkladıktan sonra Fotoğraf Çekme Bölümü açılır. Bir ürün için toplam 8 fotoğraf yükleme hakkınız var. O nedenle en doğru ve güzel fotoğraflarla ürünü sunmak çok önemli. Karanlık ortamda, bulanık, ürünü tam göstermeyen, aşırı parlak vb. yanlış çekimler yüzünden ürününüz, çok güzel olsa bile yanlış sunumun kurbanı olabilir. Ben fotoğraf çekerken aklıma hep “Ben bu ürünü alacak olsam nasıl ve nereden çekilmiş fotoğraflar isterim, ürünün özellikle görmek istediğim noktaları neresi olur” gibi sorular gelir. O nedenle özenli, doğru ışık ve açı ile fotoğraf çekmek önemlidir.

Ben bu örnek üründe yerde düz bir zeminde fotoğraf çektim. Bir yatak ya da koltuğun üstünde fotoğraf çekmenizi tavsiye etmem. Mümkün olduğunca düz bir zemin tercih etmek önemli. Ayrıca yatak örtüsünün rengi ürününüzün rengini boğabilir. Ürünün rengi açık ise bu rengi belli edecek bir zemin tercih edebilirsiniz.

İsterseniz ürünü yerde değil de askıya asıp duvarda ya da bir ürün mankeni üzerinde de çekebilirsiniz. Amaç ürünün en güzel ve doğru şekilde fotoğraflanmasıdır.

Beden ve marka etiketini çekmek önemlidir. Varsa minik bir leke ya da sökülme, mutlaka fotoğraflanmalıdır. Çektiğiniz fotoğraf hoşunuza gitmediyse silip yeniden çekebilirsiniz. Ürün yüklenmesi tamamlansa bile sonradan ürün güncellemek de mümkün. İstediğiniz fotoğrafı sonradan silip yenisini yükleyebilirsiniz.

  1. KATEGORİ SEÇME


Fotoğraf çekiminin ardından sağ üstteki “Sonraki” butonunu tıklayarak Kategori Seçimi Aşamasına geliyoruz.Benim örnek ürünüm üzerinden ilerlediğimiz için sırasıyla “Kadın”, “Giyim”, Üst Giyim” ve “Bluz” sekmelerini tıklıyoruz. Ürün çeşidinize göre uygun kategoriyi seçebilirsiniz.

Doğru kategori seçmek neden önemlidir? Çünkü alıcılar dolap sistemi üzerinde milyonlarca ürün arasında aradıklarını bulabilmek için kategoriler arasında arama yaparlar. Ben ayakkabımı çanta kategorisinden yüklersem, ayakkabı arayan bir alıcı benim ayakkabımı göremez ve bulamaz. Yanlış kategori seçmiş iseniz de her zaman “ürün güncelle” bölümünden düzeltmenizi yapabilirsiniz.

  1. RENK SEÇİMİ

Ürün Kategori Seçiminin ardından sırada renk seçimi var. Renk tablosu sadece yandaki ekran görüntüsü ile sınırlı değildir. Aşağı doğru oldukça fazla renk seçeneği mevcut. Hatta “çok renkli”, “desenli”, “çizgili” gibi seçenekler de var ki benim en çok kullandığım renk butonları. Sizler de ürünün rengini bu tablodaki uygun rengi tıklayarak kolayca seçebilirsiniz.

Örneğin lacivert ağırlıklı üzerinde minik yeşil çiçekler olan bir ürünü ben lacivert olarak işaretlemeyi tercih ediyorum. Ama “çok renkli” ya da “çiçek desenli” olarak işaretlemek de yanlış olmaz. Siz en uygun ve yakın seçeneği işaretlersiniz. Diyelim ki üzerindeki çiçek desenleri öyle minik ki fotoğraflarda tam olarak gösteremediniz. Bu durumu açıklama kısmında belirtebilirsiniz.

  1. MARKA SEÇİMİ

Sıra geldi Marka Seçimine… Bu aşamada ürünün markasını biliyorsanız, aşağı doğru uzayıp giden marka listesinden kolayca arayıp bulabiliyorsunuz. İlk harflerini yazmanız yeterli.

Markalı olmayan bir ürünü yanıltıcı bir şeklide ünlü bir marka seçimi yaparak yüklemek hem etik değil hem de dolap editörlerince uyarılmanız söz konusu olur. Yaptığımız her işte olduğu gibi burada da dürüstlük en önemli sermayemiz olmalıdır.

Orijinal, markalı bir ürün yüklüyorsak mutlaka yaka etiketini, iç etiketini fotoğraflamalıyız ki alıcılar rahatlıkla kontrol edebilsin.

Diğer taraftan ürünün etiketi kesilmiş olabilir. Ya da etikette yazan marka yandaki listede olmayabilir. O durumda en üstte görünen “Diğer” butonunu tıklayarak devam edebiliriz. Veya el örgüsü bir şalınızı ya da yeleğinizi satıyorsanız elbette üzerinde bir marka etiketi bulunmayacaktadır. O durumda da “diğer” butonunu tıklayarak devam ediyoruz.

  1. BEDEN SEÇİMİ

Şimdi de Beden Seçimindeyiz. Örnek ürünümüz bir giyim ürünü olduğu için burada beden tablosu önümüze geldi. Eğer bir ayakkabı yüklüyor olsaydık numara tablosu açılırdı. Ya da bir oyuncak, çanta veya kitap yüklüyor olsaydık beden tablosu diye bir bölüm olmazdı. Yani ürün kategorinize göre bu tablo karşınıza çıkmayabilir.

Bu aşamada ürünün iç etiketinde yazan bedeni işaretliyoruz. Etiket kesilmiş ise ya da özel dikim bir ürün ise ve beden numarası yazmıyor ise ürünün genişliğine göre tahmini en yakın beden ölçüsünü seçip açıklama kısmında ürünün genişlik ve boyunu yazmanız doğru olacaktır.

Yine bazen markalara göre kalıplar değişebilmektedir. 38 beden birisiniz, ancak kalıbı geniş ve etiketinde 36 yazan bir ürünü de giyiyor olabilirsiniz. Bu durumda da ürünün ölçülerini yazmış olmanız alıcıların doğru ürün almasına ve memnuniyetlerinin artmasına neden olur.

Ben yüklediğim hemen her ürünün uzunluk ve genişliğinin “açıklama” kısmında yazarım. Çünkü fotoğraflar bazen ürünü olduğundan geniş ya da dar gösterebilir. Bir çanta, vazo ya da bir oyuncak araba dahi olsa uzunluğunu, genişliğini ya da derinliğini belirtmek bence doğru ve gerekli bir davranış.

  1. KULLANIM DURUMU VE AÇIKLAMA

Bu aşamada ürünün durumu hakkında kısa ve açıklayıcı bilgiler vermemiz bizden beklenmektedir. Ürününüzü almış ve hiç kullanmamış olabilirsiniz. Üzerinde etiketi dahi durmaktadır. Bu durumda “Yeni-Etiketli” bölümünü işaretleyin. Ürünün etiketi kesilmiş ancak hiç kullanılmamış olabilir. Bu durumda “Yeni” butonunu tıklamak doğru olur. Diğer tüm kullanılmış ürünlerde “az kullanılmış” sekmesini işaretliyoruz.

Siz de örneğin bir takı, ayakkabı ya da çanta dükkânı sahibi iseniz “yeni-etiketli” ürünlerinizi yükleyerek müşteri kitlenizi artırabilirsiniz. (Dolap sisteminde “butik” olarak da hizmet vermek mümkün. Konunun detayları Dolap sisteminde mevcuttur)

Açıklama kısmında da ürün hakkında genel ve detay bilgiler vermek mümkün. Ürünle ilgili varsa bir sorun bu aşamada belirtmekte fayda vardır.

Örneğin; * “38 beden hoş bir bluzdur. Herhangi bir sorunu yoktur. İki koltukaltı arası genişlik 40 cm. boy 65 cm. dir.

            * “20x30 cm ebadında süet dokuda hoş bir çantadır. Birkaç kez kullanıldı, temiz bir üründür. İç cep kısmındaki fermuar bozuktur. Onundışında bir sorunu bulunmamaktadır”

          * “Çocukların severek oynayacağı fonksiyonel bir araba. Çek bırak özelliktedir. Hediye geldi, hiç kullanılmadı, yeni bir oyuncaktır. 15 cm dir.” gibi açıklayıcı bilgiler vermek yerinde olur. Diğer taraftan alıcılar da ürün ile ilgili “yorumlar” kısmından merak ettiklerini sorabilir.


8. FİYATLANDIRMA

Sıra geldi Ürünümüzün Fiyatını belirlemeye…Sistemsel olarak en düşük 10 ₺ yazabiliriz. Belirlediğimiz tutarın yüzde 10’u Dolap sistemi tarafından kesiliyor. Fiyatlandırırken bu hususu dikkate almakta fayda var. Genel itibariyle ikinci el ürün platformu olduğu için aşırı yüksek fiyatlandırma yapmak, satış yapmanızı zorlaştırabilir. Ama tabi ki istediğiniz fiyatı yazmak sizin takdirinizde. Zaten zaman içerisinde sistemdeki farklı dolap ve ürünleri inceleyerek fiyatlandırmayı nasıl yaparsak satışlarımızı artırabileceğimizi görüyoruz.

Yandaki fotoğrafın üst kısmında da görüldüğü üzere kargo ücreti otomatik olarak “alıcı öder” şeklinde işaretlenmiş olarak geliyor. Çünkü olağan olan budur. Ancak siz müşterinizle yaptığınız pazarlık sonucu kargo ücretini (şu an 4.99 ₺) ödemeyi kabul etmiş olabilirsiniz. Ya da kendiliğinizden tüm ürünlerin kargosunu siz karşılamak istiyor olabilirsiniz. Bu tamamen satış stratejisidir ve sizin takdirinizdedir.

Örneğin; isterseniz sadece 50 ₺ ve üzeri ürünlerinizde kargoyu karşılamak isteyebilirsiniz. Ya da müşteriniz sizden 3 parça ürün beğenmiştir. Kargo ücretini siz karşılayacağınızı belirterek satış yapmanızı kolaylaştırabilirsiniz.  Belirttiğim gibi bu tamamen sizin tercihinize kalmış.

                                                                


Diğer taraftan ürününüzü fiyatlandırırken, dolap sisteminde aynı kategoride aynı markalı bir ürünün ortalama kaç liraya satıldığı size gösterilmektedir. Yukarıda buna ilişkin 2 fotoğraf yer almaktadır. Ama yine de siz bu ortalama ile bağlı değilsiniz. Ürününüz yenidir, hiçbir kusuru yoktur, tabi ki istediğiniz fiyatlandırmayı buraya yapabilirsiniz. Ama ortalama civarı bir fiyat belirlemek elbette satış ihtimalinizi artıracaktır.

Belirlediğiniz fiyatın hemen yan tarafında, dolap sisteminin yüzde 10’luk kesintisinden sonra elinize geçecek miktar da otomatik olarak size gösterilir.

Yüklediğiniz ürün el emeği bir üründür ve markası yoktur ya da ürünün markası sistemde kayıtlı değildir. O durumda ortalama fiyat belirtilmez. Yine siz dilediğiniz rakamı yazmakta özgürsünüz.  

9. ÜRÜN ARTIK SATIŞTA

Evet şimdi sona geldik. Fiyatı da belirledikten sonra “Onaya Gönder” butonunu tıklayarak ürünümüzün yüklemesini tamamlıyoruz. Yeni açılan bir dolap hesabında ilk yüklenen ürünlerin altında “onay bekliyor” ifadesi belirir. Çünkü dolapta yeni olduğunuz için ürün kategorisi vb.birtakım kontrollerden geçer. Birkaç ürün yükledikten sonra artık bu ibare çıkmıyor.  Ama tabi ki kategori dışı ürün yükleyip yüklemediğimiz, küfür, argo vs. konuşmalar olup olmadığı her zaman dolap editörlerince kontrol edilir. Bu kontrol elbette gereklidir ve seviyenin korunmasına, nezih bir ortamda ürün satmanıza ve almanıza olanak sağlar.

Bir sonraki yazımızda; ürününüze gelecek fiyat tekliflerini değerlendirmeyi, dolabınızı ve ürünlerinizi öne çıkarmak ve satışlarınızı artırmak için kampanyalara katılmayı, sattığımız ürünler için iade talebi olması durumunda yapacağımız işlemleri vb. konuları anlatacağız. Herkese sağlıklı günler dilerim.

DOLAP UYGULAMASI GİRİŞ-1  İLK YAZI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

SOSYAL MEDYA BUTONLARINA TIKLAYIP PAYLAŞARAK  DAHA FAZLA KİŞİNİN BİLGİLENMESİNİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ..

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 00:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aysel Kaya
Aysel Kaya - 1 yıl Önce

İkinci yazınızda çok açıklayıcı ve güzel bir bilgilendirme olmuş teşekkür ederim. Bilgilendirmeniz yanında kullandığınız ifadeler çok güzel AVM'de mağazanız var ama İnternet ortamında olduğunu düşünmek ve sadeleşerek para kazanmak.. Bu kadar güzel anlatılamazdı diye düşünüyorum. Tebrikler

Herseyguvende
Herseyguvende @Aysel Kaya - 10 ay Önce

ⓓⓞⓛⓐⓟ ⓘⓢⓜⓘⓜ ⓑⓤⓓⓤⓡ ⓛⓤⓣⓕⓔⓝ ⓓⓞⓛⓐⓑıⓜⓐ ⓑⓤⓨⓡⓤⓝ @ ⓗⓔⓡⓢⓔⓨⓖⓤⓥⓔⓝⓓⓔ ⓨⓐⓩⓐⓡⓢⓐⓝıⓩ çıⓚⓐⓒⓐⓚⓣıⓡ

Cenk Ender
Cenk Ender - 1 yıl Önce

Gerek tavsiye ettiğiniz uygulama, gerekse tavsiye etmede gösterdiğiniz bu kadar zahmet için çok teşekkürler.
“Böyle bir şey var” deyip geçmemiş, ayrıntılı ve anlaşılır şekilde anlatmışsınız.

Mevsim coşkun
Mevsim coşkun - 1 yıl Önce

Bu adımları takip ederek ikinci bir kazanç kapısı aralayacağım sayenizde. Çok teşekkür ederim açıklayıcı anlatımınıza

Abdullah  yıldız
Abdullah yıldız - 1 yıl Önce

2.yazınızı daha açıklayıcı buldum gerçekten çok faydalı bir açıklama olmuş teşekkürler

Betül
Betül - 1 yıl Önce

Corana günlerinde çok faydalı bir uğraş için aydınlatıcı açıklamalar yapılmış. Çok teşekkürler.

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Anlatımınız yine çok faydalı ve yalın bir dil ile, teşekkür ederiz.

Aylin Schulz
Aylin Schulz - 1 yıl Önce

Çok güzel bir öneri ancak daha kısa anlatılabilir mi? Çok uzun olmuş.
Emeğe saygısızlık olarak anlaşılmasın lütfen.
Benim gibi çabuk sıkılanlar için daha özet bir anlatım olursa daha faydalı olabilir.
Teşekkür ederim

ŞEHRİSAKARYA
ŞEHRİSAKARYA @Aylin Schulz - 1 yıl Önce

Aylin Hanım merhabalar. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Daha kısa anlatım tabiki olabilir. Burada amacımız, bu işi hiç bilmeyenlerin dahi zorlanmadan DOLAP Uygulaması sayesinde ek bir gelir elde edebilmelerini sağlamak olduğu için her iki yazımızda da detaylı anlatımı tercih ettik. Saygılarımızla. ŞEHRİSAKARYA

Kemal caglar
Kemal caglar - 1 yıl Önce

Bu güzel ve açıklayıcı yazınız için çok teşekkürler


SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_8ps0t53i3n0ib8pli2jblmloa6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0