Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_skpp19kjv73m9qtr99v3td85a4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Belçika Kurdu ( Malinois ) Irkı Özellikleri - Haberi

Belçika Kurdu ( Malinois ) Irkı Özellikleri

Ciddi ve dikkatli bir yapısı bulunan Belgian Malinois ırkı mükemmel bir koruma ve bekçilik özelliğine sahiptir.

Belçika Kurdu ( Malinois ) Irkı Özellikleri

Belgian Malinois Cinsi

Belçika Malinois enerjik, canlı ve çalışmaya isteklidir. Çevresindekilerin farkında ve zeki bir köpektir. Belçika Malinois ustasıyla sık sık iletişim kurmaya ve oyun oynamaya ihtiyaç duyar. Tek bir kişi ile çok güçlü bağ kurmaya meyilli olurlar. Belçika Malinois’in yavruluk dönemlerinde belirli nesnelere ve konumlara karşı fobileri olabilir, ancak genellikle yetişkin olunca bu fobileri kaybolur.  Belçika Malinois, 1800’lü yıllarda Belçika’da geliştirilen dört çoban köpeğinden bir tanesidir. Diğer türlerden ayrılan tek özelliği renk tonlarıdır. İlk bakışta Alman Çoban köpeğine benzeyen orta büyüklükte bir ırktır. Siyah ve açık kahve tonlarına sahip tüy yapısı ile tanınmaktadır. Son derece dayanıklı yapıya sahip Belçika Malinois köpeği avcılık ve bekçilikte sıklıkla tercih edilmiştir. Özellikle çiftçilerin sürülerini sürmesi ve diğer yırtıcı hayvanlardan koruması için tercih edilmektedir.

Belgian Malinois Eğitimi

Belçika Malinois nazikçe ve kararlılıkla eğitilmelidir. Belçika Malinois sert tepkilere karşı çok zıt cevap verir; onlara vurmak ya da bağırmak yalnızca negatif sonuçlar doğuracaktır. Hediyelerle ödüllendirilen eğitim yöntemleri ile en iyi sonuçlar elde edilebilir. Belçika Malinois zihinsel dürtülere ihtiyaç duyar, o yüzden eğitimi çok fazla tekrarlı olmamalıdır. Bağlılık ve sporun baz alındığı eğitim (iz sürme ya da çeviklik eğitimleri gibi) çok faydalı olur ve Belçika Malinois’in tüm yeteneklerinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Belgian Malinois pozitif köpek eğitimi uygulandığında iyi bir verim alınır. Onunla iletişim kurarken sakin ve nazik olmakta fayda, siz ne kadar sert olursanız eğer Belgian Malinois’de o kadar sert olacaktır. Ona farklı hediyeler ve ödüller verirseniz eğer hem ilişkiniz güçlenir hem de verdiğiniz eğitimlerin verimi artar. Köpek eğitim sürecinde iz sürme ve güç egzersizleri ile onun iç güdülerini ve yeteneklerini ortaya çıkartmasını sağlayabilirsiniz.

Satılık Belçika Kurdu Yavrusu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satılık Belçika kurdu yavrusu da yine yetişkin hale geldiğindeki fiziki özelliklere sahiptir. Kas yapısı diğer köpeklerden ayrılabilecek şekilde olan yavruların safkan olup olmadığını kas yapısı ve tüy yapısıyla anlarsınız. Yavruyken gri veya sarımsı kahverengi tonları olabilir büyüdükçe koyulaşacaktır. Çok nadir siyah uçlu tüylere sahip satılık Belçika kurdu yavrusu bulunur, yine bunlarda safkandır.

Bakımı ve İhtiyaçları

Yeterli egzersiz ihtiyacı karşılandığında apartman dairesinde yaşayabilir. Ev içerisinde orta derecede aktif olurlar. Ancak orta büyüklükte bahçesi olan bir evde yaşamak onları daha mutlu edecektir. Bütün iklimlere adapte olabilir. Ancak sert ve soğuk hava şartları bu ırk için yorucu olacaktır. Ilıman iklim koşulları çok daha rahat yaşamalarını sağlar. Ev dışında bakıldığında sahibi ile yeterli vakit geçirmelidir. Düzenli egzersizi ve zihinsel aktiviteleri asla ihmal edilmemelidir.

Kısa, kahverengi, gri yada sarımsı bir tüy yapısına sahiptir. Haftada 2 defa taranması tüy sağlığı açısından oldukça idealdir. Yılda 1 veya 2 defa tüy dökme mevsimine girdiklerinde bu tarama işlemi arttırılmalıdır. Ancak abartılmamalıdır. Çok fazla taranması astar kürküne zarar verebiir.

Belgian Malinois Tüy Yapısı

Belçika Malinois’in kısa, kahverengi, gri ya da sarımsı kahverengi tonlarında kürkü vardır ve bazılarında siyah uçlu tüyler bulunur. Siyah maskesi ve kulakları vardır, alt kürkü ise daha açık tonda olur. Belçika Malinois çizgili olmaz (üzerinde değişik renklerde çizgiler olmaz). Belçika Malinois yılda bir ya da iki defa ağır şekilde tüy döker.

Belgian Malinois Apartmanda Yaşayabilir mi ?

Daha önce belirttiğimiz gibi enerjik bir köpektir eğer egzersiz ve yürüyüş ihtiyaçları sağlıklı bir biçimde karşılanırsa apartmanda yaşayabilir ancak enerjisini sürekli atması gerekmektedir aksi halde ev içinde çok hareketli olabilir. Çitli bir bahçede serbest olması onun için daha mutlu edici olacaktır. Yaz, kış tüm iklimlerde yaşayabilir ama ılıman mevsimlerin köpeğidir. Belçika Malinois egzersizleri göz ardı edilmeden mutlu bir birliktelik yaşayabileceğiniz bir köpek. Köpek eğitiminin önemli olduğu ırklardandır.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2020, 22:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
recep mutlu
recep mutlu - 13 ay Önce

bidigini okur sahibine baglıgıdır

SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_skpp19kjv73m9qtr99v3td85a4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0