Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_jbm8a274d9aeh49o83pb380b33, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
AMAN DİKKAT! "CHANGE" ARAÇ KESİNLİKLE ALMAYIN - Haberi

AMAN DİKKAT! "CHANGE" ARAÇ KESİNLİKLE ALMAYIN

AMAN DİKKAT! "CHANGE" ARAÇ KESİNLİKLE ALMAYIN

Arabaya Kupa Koymak ; Change Tuzağı

Ülkemiz de araç alım satımı yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Kimi arabasının modelini değiştirirken, kimide bu işin ticaretini yapmaktadır. Profesyonel olarak ticaretini yapanlar araç alım satımında büyük bir titizlik göstermektedirler.

Ancak bu işi amatör olarak yapanlar veya hiç bilmeyenler için ise özel araç muayene yerleri (computest) kurulmuştur. Ücreti karşılığı buraya gelen araçlar detaylı bir şekilde incelenir. Pek çok  nokta kontrol edilir, motor performans testi yapılır ve araç hakkında alıcıya detaylı bilgi verilir.

Arabaya Kupa Koymak ; Change Tuzağı

Tüm bu önlemlere rağmen hukuk dışı uygulamalar ile profesyonel dolandırıcılar tarafından kandırılmak içten bile değil. Peki nasıl?  

Change Tuzağı Nedir?

Günümüzde dolandırıcılar her türlü yolu deneyerek para kazanmayı planlamaktadırlar. Onlar  her türlü şeytanlığı denemekten asla kaçınmazlar. Geliştirdikleri yöntemlerden biriside kupa olarak tabir edilen aracın Change edilmesidir.

Kaçak yollar ile ucuza yurtdışından getirilen araçlar veya hırsızlık ile çalınarak aranan araçlar Change yapılarak tekrar trafiğe dahil edilmektedirler. Aslında aldığınız araç gerçekte başka bir araç ama nasıl?

Arabaya Kupa Koymak ; Change Tuzağı

Kupa Koymak Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle pert veya tamir edilemeyecek kadar hasarı olan aracın aynı renk ve modelinden yurtdışından getirtilecek araç veya  çalınacak araç belirleniyor. Araç çalındıktan veya yurtdışından ucuza getirtildikten sonra, hasarlı aracın üzerindeki şasi numaraları ve motor numaraları yeni araca işleniyor. Sonra bu araç  tekrar tescillenerek trafiğe dahil ediliyor.

Arabaya Kupa Koymak ; Change Tuzağı

Yada aldığınız bir aracın önü farklı, arka tarafı farklı bir araca ait olabiliyor.

Bu işleri yapanlar öyle ustalaşmışlar ki dolandırıcılıkta profosörlük makamına ulaşmışlar.

Örneğin; Hiç hasar görmemiş bir aracın motor ve şasi numarası kanunsuz yollardan elde ediyorlar. Ardından aynı model ve renkte bir aracı çalıyorlar. Sonra hasarsız araçta ki motor ve şasi numarasını bu çalınan araca işliyorlar. Araç tertemiz trafiğe çıkıyor alınıp satılıyor. Böylece iki  tane aynı araçtan oluyor.

Bir gün telefonunuz çalıyor. Arayan bir polis. Size diyor ki beyefendi aracınız bir kazaya karıştı. Siz diyorsunuz ki nasıl olur aracım kapının önünde duruyor bu imkansız. Ama değil işte.

Arabaya Kupa Koymak ; Change Tuzağı

İşin asıl kötü olan yanı ise özellikle lüks araçlar üzerinde yoğunlaşan bu dolandırıcıların oyunlarını anlamak çok zor oluyor.

Araçlarımızı alırken güvenerek götürdüğümüz tecrübesiz ve bilgisiz oto experleri malesef bunları tespit edemiyor.

Asıl konu bilmeden dahi böyle bir araç alır iseniz ve bu tespit edilir ise hukuken araca emniyet tarafından el konuluyor. Yani sorun çözülene kadar araçsız kalıyorsunuz malesef.

Arabaya Kupa Koymak ; Change Tuzağı

BİLGİLERİN FAYDALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR İSENİZ; LÜTFEN SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINIZ

DETAYLI VİDEOLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2020, 08:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_jbm8a274d9aeh49o83pb380b33, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0