Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_appm6hssldu0h3n75panivpiq2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır ? - Haberi

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır ?

Almanya’da 90 günden daha uzun sürecek kalışlarınız için Almanya ulusal vize edinmeniz gerekmektedir.

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır ?

Çalışma vizesi almak isteyen Türk Vatandaşları oturum vize başvurularını Türkiye’deki bağlı bulundukları Almanya Konsolosluğu veya Almanya Büyükelçiliklerinden yapmaları gerekmektedir. Almanya’da çalışma vizesi oturum başvurusu olarak yapılmakta olup D vize başvuru kategorisine girmektedir. Çalışma vizesi alabilmeniz için öncelikle en az 10 yıl geçerliliği olan ve en az 2 yıllık geçerliliği olan pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Almanya'ya çalışmak için gelmek isteyen göçmenlerde hangi özellikler aranıyor?

Yeni yasa ile birlikte önemli bir değişiklik yaşandı. Eskiden AB dışında yaşayan işçiler sadece Almanlar veya Avrupalılar tarafından doldurulamayan yerlere yerleştiriliyordu. Artık bu kural kaldırıldı.

Sığınma talebinde bulunanlar da bu yasadan faydalanabilecek. İkamet izni bulunmayan ancak çeşitli nedenlerle sınır dışı edilemeyen yabancılar, belirli koşullar altında eğitim alabilecek.

Almanya'da özellikle ihtiyaç duyulan işlerin başında doktor, hemşire ve bilgisayar uzmanı gibi meslekler geliyor. Yasaların esnetilmesiyle birlikte bu sektörlerde çalışmak isteyen yabancılardan diplomalarının tanınması şartı ortadan kalktı, bunun yerine en az 5 yıl iş tecrübesi olup olmadığına bakılacak.

Almanya Çalışma İzni Alma Şartları Nedir

Almanya’da çalışma iznine sahip olabilmek için oturum izni edinmeniz bunun için de doksan günden az kalışlarınız için Schengen, daha uzun kalışlarınız için ise ulusal vize almanız gerekmektedir. Almanya’nın nitelikli iş gücünü arttırmak için verdiği bu çalışma izni ülkenin istihdam ihtiyacına göre şekil değiştirmektedir. En çok bilişim teknolojileri ve mühendislik alanında nitelikli eleman sıkıntısı yaşayan Almanya, diğer meslek grupları için de daha çok işverenin talebine ve  çalışanın niteliklerine göre ölçüm yapmaktadır. Almanya’da çalışma izni alabilmeniz için ön koşul her ne meslekten olursanız olun Türkiye’de bir iş bulmanız olacaktır. Almanya’nın istihdam ihtiyacı Federal İstihdam Dairesine göre belirlenmekte olup bilim insanı ya da akademisyenler bu kontrolden muaftır.  

Almanya işçi vizesi başvuruları hakkında Konsolosluk başvuruların ve alınacak olan özel bilgilerin kişilerin şahısları tarafından talep edilmesini talep etmektedir. Çalışma vizesi başvuru evraklarınız özetle; Alman firma tarafından düzenlenen sözleşmeniz ve içerisinde alacağınız brüt maaş miktarı ve hangi süreler içinde çalışacağınızın belirtilmesi, çalışmaya el verişli olduğunuzu kanıtlayan kabul mektubunuz, Özgeçmişinizin Almanca veya İngilizce sunulması, ikametgah ve nüfus kayıt örnekleriniz, Almanya çalışma vizesi için bakanlığından onay belgeleriniz sizlerde bulunması gerekmektedir. Mesleğiniz ile doğru orantılı ustalık belgeniz ve mesleki yeterlilik belgenizin noter onaylı Almanya ya da İngilizce sunulması istenmektedir.

Bilişim teknolojisi ve mühendislik alanlarında Almanya’ya çalışmak amacıyla gelecek olan kişilerde Almanya çalışma vizesi başvurusu esnasında Almanca bilme şartı aranmıyor ama bilişim veya mühendislik alanlarındaki niteliklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bunu yüksek okul veya üniversite diplomalarını Almanya’da tanınması gerekmektedir. 

Almanya dışından alınan yüksek okul ve üniversite diplomalarının tanınmasını kolaylaştırdı. Üniversite diplomalarının tanınması Almanya eyaletlerinde farklılık göstermektedir. Genellikle diplomaların Almanya üniversitelerinde verilen derslerle karşılaştırılarak belirleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER