Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_no2f23v2lp31hgnhqpl0k1f7u2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Hukuk Danışmanı - TÜKETİCİ HAKLARI

TÜKETİCİ HAKLARI

Haklarını Bilen Tüketici Olmak Neden Önemlidir?

                Günümüzde birey olarak neredeyse hepimiz birer tüketiciyiz. Bu kapsamda satın aldığımız mal veya hizmetle ilgili olumsuz durumlarla karşılaşabiliriz.

                Alınan bir ürün defolu çıkabileceği gibi sunulan hizmet, sözleşmede anlatılan gibi olmayabilir ya da kendinden beklenen faydayı sağlamayabilir. Bu gibi durumlarda hangi haklarımızın olduğunu bilmek hepimiz için önemli bir konu haline gelmektedir.

15 MART DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ TÜKETİCİ HUKUKU

Tüketici Hukuku Nedir?

                Tüketicilerin ekonomik çıkarlarını, sağlığını ve güvenliğini korumak, tüketici zararlarını gidermek adına düzenlemelerde bulunan hukuk dalıdır. Ülkemizde tüketici hukuku yakın bir geçmişe sahiptir.

                Tüketicilerin henüz hangi haklara sahip olduğunu bilmediği, ya da bu haklarını kullanmada etkin şekilde hareket edemediği görülmektedir. Bu nedenle tüketiciyi koruyucu ve eğitici politikaların oluşturulması ve tüketicinin uğradığı maddi ve manevi zararların telafi edebilmesi, nispeten güçlü sayılabilecek satıcılar karşısında tüketicilerin korunması gibi konular tüketici hukukunun başlıca alanlarıdır.

Hukuki Anlamda Tüketici Kimdir?

                Piyasaya sunulan mal ve hizmetleri ticari veya mesleki amaç gütmeksizin, kazanç elde etmek yerine, kullanım ve yararlanma amaçlı olarak elde eden gerçek veya tüzel kişilerdir.

                Bir kişinin tüketici sayılabilmesi için söz konusu ticari işlemin mesleki veya ticari amaçla yapılmıyor olması, yani kişisel ihtiyaç için yapılıyor olması gerekir.

                Esnaf ve küçük işletmelerin kendileri için yaptıkları bütün borçlandırıcı işlemleri ticari veya mesleki amaçla yapıldığından tüketici işlemi kapsamında sayılmazlar. Bu nedenle tüketicilere sağlanan haklardan yararlanamazlar. Örnek vermek gerekirse marketten alışveriş yapmak, otobüse binmek veya otelde konaklamak birer tüketici işlemi olup bunu gerçekleştiren kişi bir tüketicidir.

                Herkes tüketici olabilir. Tacirler de tüketici olabilirler.

                Tacir, kişisel ihtiyacı için mal ve hizmetlerden yararlandığı sürece bir tüketicidir. Ancak bunun için borçlandırıcı işlemde bulunmadan önce karşı tarafa açıkça bildirme ve yapılan işlemin işin niteliği gereği ticari sayılmayacak işlerden olması gerekmektedir.

Tüketicilere Sağlanan Başlıca Haklar Nelerdir?

                Bir mal veya hizmeti satın alan kişinin sahip olduğu yasal haklara tüketici hakları denir. Tüketici, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yer alan pek çok güvenceye sahiptir. Hakları ihlal edilen tüketici, haklarını tüketici hakem heyetlerinde veya tüketici mahkemelerinde arayabilmektedir.

                Öncelikle; bir mal veya hizmet satın alınıp kusurlu bir durum ortaya çıktığında tüketici, ilk 15 gün içinde “malın değiştirilmesi, ücretsiz olarak tamir edilmesi veya ödenen paranın iade edilmesi ya da kusur oranında malın bedelinden indirim yapılması” seçeneklerinden birini kullanabilir.

                Ancak bu kusur, çıplak gözle fark edilebilecek açık ayıp/kusur olması durumunda geçerlidir. Çıplak gözle fark edilmeyecek ayıplar için 2 yıllık bir süre öngörülmüştür. 

                Üzerinde kusurlu veya defolu olduğu yazan veya böyle olduğu bilinerek alınan mal ve hizmetler için bu kural geçerli değildir.

                Tüketici haklarını bilmek, karşılaşabileceğimiz olumsuzluklarla ilgili olarak etkin çözüm yollarına nasıl başvurabileceğimiz, nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda bize yardımcı olacaktır.

e-devlet Yolu İle Hak Arama

                Tüketici olarak hakkımızı şahsen veya avukat aracılığı ile posta yolu ile yapabildiğimiz gibi,  e-devlet yardımı ile de çözüm arayabilmekteyiz.

                Bunun için e-devlet şifremiz ile e-devlet kapısına giriş yapıp, Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) (https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr) ile tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabiliyoruz.

Tüketici hakem heyetlerine sözlü başvuru yapılamamaktadır.

15 MART DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ TÜKETİCİ BİLİNÇLENDİ

ÖRNEK OLAY:  

                Ankara’da Turgay Çamlıbel isminde bir doktor internet üzerinden bisiklet siparişi veriyor ve parasını ödüyor. Bisiklet eline ulaşmadan bisikleti almaktan vaz geçiyor ve şirkete bu konuda telefon açıyor. İlgili şirket kargo geldiğinde almamasını ve geri iade etmesini söylüyor.

                Doktorumuz kargo geldiğinde almıyor ve geri gönderiyor. Şirket bisikletin parasını 40 ₺ keserek ödüyor. Bunun nedenini sorduğunda sebepsiz iade ettiği için kargo parasının kendisinden alındığını şirket söylüyor.

                Doktorumuz hakkını aramaya karar veriyor ve  e-devlet kapısı üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunuyor.

                Başvurusu karara bağlanıyor ve bisiklet firmasının yasal faizi ile beraber 40 ’yi ödemesine karar veriliyor.

15 MART DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ

15 MART DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ

 

ALO 175 tuketici hakkı

Kısa tanıtım filmi için lütfen tıklayınız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar Bey
Yaşar Bey - 2 yıl Önce

Bilgiler çok güzel olmuş. Bilmediğimiz konulara ışık tutmuşsunuz. Devamını bekliyoruz.