Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_tl6e398sjtrs14t84qv4qs8oq6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Youtuber Nasıl Olunur ? Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır ? - Haberi

Youtuber Nasıl Olunur ? Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır ?

Youtuberlık artık günümüzde oldukça popüler bir meslek. Bundan dolayı hemen hemen herkes bu işin nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. Kaynak: Youtuber olmak için ne yapılmalı? Youtuber nasıl olunur?

Youtuber Nasıl Olunur ? Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır ?

YOUTUBER NEDİR?

Basit düşünce ile Youtube yayını yapan kişilere Youtuber adı verilmektedir. Biraz daha detaylı bir tanımlama yapacak olursak, sürekli gelişmekte olan dijital dünya ile birlikte bildiklerini veya samimi içeriklerini video haline getirerek Youtube platformunda kanal açarak paylaşım yapan kişi veya gruplara Youtuber denilmektedir.

 NASIL YOUTUBER OLUNUR?

Google tarafından üniversitelerdeki irtibat noktaları aracılığıyla, girişimcilik eğitim programından yararlanan gençlere 'dijital girişimcilik', 'Nasıl YouTuber olunur?' eğitimleri veriliyor. Ayrıca İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa'da da girişimcilik eğitim programından yararlanan gençlere de dijital girişimcilik konusunda eğitim veriliyor. YouTube verilerine göre mobil cihazlar üzerinden video görüntüleme oranı her yıl 2 kat artıyor. Google'ın gelirinin 4 milyar dolarının geldiği YouTube kullanıcılarının büyük bölümü lise ve üniversiteli gençlerden oluşuyor. Türkiye'de bu işi yapan gençlerin kurduğu ve takipçi sayısı 2 milyona ulaşan, görüntüleme oranı yüksek YouTube kanallarından aylık kazanç 10-30 bin lirayı bulabiliyor.

Türkiye İş Kurumu 'Türkiye İçin Dijital Dönüşüm Hareketi' kapsamında gençlerin, girişimci adaylar dijital becerileri geliştirilecek. İŞKUR Genel Müdürü İsmet Köksal başkanlığında Google Türkiye Ofisi'yle yapılan toplantıda dönüşüm hareketine ilişkin planlama yapıldı. İlk etapta Bursa, Kayseri, Van, Gaziantep, Samsun ve Antalya'da başlayan eğitimlerle gençlere yeni iş olanaklarının oluşturulması hedefleniyor.

YOUTUBE’DA KARİYER

Forbes’in 2015 yılının en çok kazananlarını açıklamasıyla birlikte YouTube, birçok kişi için bir kariyer fırsatına dönüştü. PewDiePie kullanıcı adıyla tanınan İsveçli vlogger(video-logger) Felix Kjellberg, geçen yıl 12 milyon dolarlık bir hasılat yaptı ve tüm gözleri bu yeni kariyer fırsatının üzerine çekti. Böylelikle YouTube, insanların geçimini sağlamak için kullandığı bir platform halini aldı.

YOUTUBE’UN MALİYETİ

YouTube, az maliyetle çok başarı sağlayabileceğiniz bir platform gibi gözüküyor olabilir. Fakat YouTube’da video yaratıcılarını bekleyen bazı maliyetler var ve bu maliyetler bir kamera, bir mikrofon, bazı düzenleme yazılımları ve bir bilgisayardan ibaret değil. Eldeki verilere göre YouTube, vloggerların reklam gelirlerinin %45’ini kendisine alıyor. Ayrıca %10’luk kısım da Patreon için kesiliyor. Böylelikle reklam gelirlerinde büyük bir düşüş gerçekleşiyor. Felix Kjellberg’in demeçlerine bakacak olursak kendisi de bu yüksek kesintilerden şikayetçi gibi görünüyor.

Bu yüksek kesintilere rağmen YouTube hala para kanabileceğiniz bir platform. Fakat bunun için gerçekçi beklentilere, sıkı çalışmaya, devamlılığa ve tutkuya ihtiyacınız var.

İşte başlamadan önce üzerine kafa yormanız gereken bazı önemli noktalar:

KANALINIZIN TÜRÜNÜ BELİRLEYİN

YouTube’daki en popüler videolar genellikle komedi, video oyunları ve makyaj/güzellik videolarıdır. Son yılların en popüler YouTuberları bu konular üzerine oluşturdukları kanallar ile ün kazandılar. Bir kanal oluştururken bu konuları tercih etmenin en güzel yanı, çok büyük bir izleyici kitlesine hitap ediyor olmalarıdır. Bu yüzden bu konulardan bir tanesine ilgi duyuyorsanız kendinizi şanslı kabul etmelisiniz. Ama şunu da unutmamak gerekiyor ki bu konulardan birini seçmek çok fazla rakibinizin olması anlamına geliyor.

Bu konuların popüler olması diğer konulara yönelmemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Dans ederken keman çalmasıyla bilinen Lindsey Stirling, bu eşsiz yeteneği sayesinde Forbes’in 2015’in en çok kazananları listesinde kendisine yer buldu. Bu tarz farklı bir konunun da büyük getirileri olabilir. Üstelik daha az kişiyle rekabet edersiniz.

HEDEF KİTLENİZİ BELİRLEYİN

Profesyonel YouTuber Mah-Dry-Bread, YouTube’dan elde edeceğiniz gelirin kitlenize bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini belirtiyor. (İlgili açıklamayı buradan görüntüleyebilirsiniz.) Örneğin; yetişkin ziyaretçilerin YouTube’da bir video izlerken Adblock kullanma ihtimalleri çocuklarınkinden daha fazladır. Bu da videolarınızı izleseler bile bu videolardaki reklamlardan reklam kazancı elde edemeyeceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca izleyicilerinizin yaşı dışındaki birçok ayrıntıya da dikkat etmelisiniz. Böylelikle abonelerinizin kimler olacağı konusunda fikriniz olur.

YOUTUBERLAR NE KADAR PARA KAZANIYOR 2020?

Ortalama youtube geliri 1000 youtube görüntülemesi lokasyona ve hedef kitleye göre 0.5-2 Dolar arası değişir. Rakamlar oldukça değişkendir, çoğu kanal ortalama her 1000 görüntüleme için 0.5 Dolar kazanır. 

Dikkat çekici ve ilginç videolar oluşturmak, yüksek sayıda kullanıcıya ulaşıp para kazanmalısınız. Videonuza başlamanın iyi bir yöntemi intro’dur. Piyasada videolarınıza profesyonel görünüm kazandıracak kaliteli introlar yapmanızı sağlayan onlarca intro yapımcısı vardır. 

En büyük YouTuber’lardan biri Olga Kay. Yakın zamanda, New York Times’da, son üç yılda YouTube‘dan $100k -$130k kadar para kazandığını açıkladı. Bu aylık $8,300 - $10,800 demek, bu da iyi bir para! Bu onu en zengin YouTube kullanıcılarından biri yapıyor.

Gelirinizi maksimuma çıkarmak için YouTube‘a çok sayıda kişiyi çeken ve trafik oluşturan videolar yüklemelisiniz çünkü videonuz görüntülendikçe para kazanırsınız. “YouTuberlar görüntüleme başı ne kadar kazanıyor?” diye düşünüyor olabilirsiniz, her 1k görüntüleme için ortalama 0.5 -2 dolar kazanıyorlar. Başarının sırrı izleyiciler için ilginç gelen videolar yüklemektir. YouTuber maaşı kanallarını yaygınlaştırma çabalarına göre kullanıcıdan kullanıcıya değişir.

Golf Support isimli bir site, fitness ile ilgili içerik yapan kanallar arasında en çok para kazananları açıkladı. Yapılan açıklamada, abone sayılarının yanı sıra bir ayda Google'dan ne kadar para kazandıklarını da görebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 19:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER