Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_hs7eagl3bhkqu7phaok0m2hvb6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Türkiye 5G’ye Ne Zaman Geçiyor? Tarih Açıklandı! - Haberi

Türkiye 5G’ye Ne Zaman Geçiyor? Tarih Açıklandı!

Ülkemizde kullanıma sunulması heyecanla beklenen teknolojilerin başında 5G geliyor.

Türkiye 5G’ye Ne Zaman Geçiyor? Tarih Açıklandı!

2018 yılında TÜBİTAK projesi kapsamında Aslesan ve Turkcell ile birlikte 5G baz istasyonu çalışmalarına başladıklarını hatırlatan Balcı, yaptıkları çalışmaların yine TÜBİTAK’ın destekliği Uçtan Uca Yerli Milli 5G (UUYM5G) projesi kapsamındaki çalışmalarla birleştirildiğini belirtti. 

UUYM5G projesinden sonra 2021 yılında TÜBİTAK 5G Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) projesinin başlatılması hedefleniyor. Bu projenin hedefi ülkemizdeki 5G çalışmalarının ürünleşme sürecine dönüşmesini kolaylaştırmak.

5G teknolojisinin farklı birimlerini geliştirmek için çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Balcı, “MAYA, 5G’ye hazır bir ürün olarak sahada, 5G radyo ve çekirdek şebekemizi de 2021 ortasında hazır edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tarih konusunda “Çalışmalarımızın 2020’de çeşitli aşamalarda test ve gösterimi yapıldıktan sonra 2021’de saha testlerinin gerçekleştirilmesini ve 2022’de operatörlerimizin kullanımına sunulmasını hedefliyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 22:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER