Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_pol1r3c22a3k1r2qmc3l2heci7, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Gözbebeği '' Kargu'' - Haberi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Gözbebeği '' Kargu''

Bahar Kalkanı Harekatı devam ederken , insansız hava araçları ile gerçekleştirdiği operasyonlarla herkesi şaşırtan Türk Silahlı Kuvvetleri gücüne güç katmaya devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Gözbebeği '' Kargu''

Terörle mücadele için aktif olarak kullanılan cihazlardan birisi de milli imkanlarla geliştirilen ve kamikaze drone olarak adlandırılan Kargu.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’nin geliştirdiği otonom döner kanatlı vurucu insansız hava aracı olan ‘Kargu’ terörle mücadelede sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin bir şekilde kullanılıyor.

drone-kurgu

Kamikaze drone Kargu yurt dışından talep alıyor!

Türk Silahlı Kuvvetleri için kamikaze drone’ların üç yıldır üretilmekte olduğunu söyleyen STM Genel Müdürü Murat İkinci, şu anda 100’ün üzerinde teslimatın gerçekleştirildiğini ve 400 teslimatın daha yapılacağını söyledi. Bunun yanı sıra sabit kanatlı kamikaze drone Algapu içinde test süreci son hızıyla devam ediyor.

Kamikaze drone’lar için dost ve kardeş ülkelerden de bir istek olduğunu belirten İkinci bu konuda görüşmelerin sürdürüldüğünü açıkladı. Hali hazırda teslim edilen platformlarda merkezi sürü kabiliyeti bulunuyor. Ayrıca bu drone’ların GPS olmayan ortamda görev yapmasına imkan sağlayacak Kerkes projesi geliştiriliyor.

Bu proje kapsamında yapay zeka ve bilgisayarla görü kabiliyetlerinden yararlanan drone’lar GPS sinyali olmadan sürü operasyonu gerçekleştirebilecek. Bu özelliğin 1 yıl içerisinde kullanıma sunulması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 00:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER