Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_f6brba10j599p9dfm3m7c2fbq0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Trendyol Mağaza Açma Ve Kazanç Rehberi 2020 - Haberi

Trendyol Mağaza Açma Ve Kazanç Rehberi 2020

Modaya öncülük eden Trendyol, sadece modayla kalmayıp elektronik, ev dekorasyon, süpermarket gibi kategorilerde de satışa imkan sunuyor.

Trendyol Mağaza Açma Ve Kazanç Rehberi 2020

Trendyol nedir?

Trendyol, Türkiye’nin en büyük online pazar yerlerinden biri: Trendyol online mağaza. İlk açıldığı yıllarda o dönemlerde popüler olan özel alışveriş kulübü olan iş modelini, zaman içerisinde farklı mağazaların da satışına izin veren online pazar yerine çevirerek, özel alışveriş kulübü modelinden çıktı. Aylık 20 milyon tekil kullanıcıya ulaşan Trendyol’un 16 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Buna ek olarak Trendyol’da 1500’ün üzerinde farklı ürün kategorisi de bulunuyor.

Trendyol’da Neden Satış Yapılmalı?

“Trendyol’da neden satış yapılmalı” sorusunu cevaplamak için Trendyol’un bilinirliğine ve buna bağlı olarak da müşteri potansiyeline bakmak gerekiyor. Uluslararası alanda bir e-ticaret devi olan Alibaba’dan da 2018 yılında stratejik yatırım alan Trendyol, Türkiye’nin ve bölgenin en hızlı büyüyen mobil ticaret şirketi olarak adını duyuruyor. Bu büyüme ile doğru orantılı olarak ziyaretçi ve sipariş sayısında da dikkat çekici bir artış göze çarpıyor. Üye sayısı olarak bakıldığında 16 milyon gibi yüksek bir orana sahip Trendyol, aylık 20 milyon ziyaretçiye de ev sahipliği yapıyor. Üye olmadan da alışveriş yapabilme imkanı sunduğu için bu yüksek oran, mağaza sahiplerini daha da heyecanlandırıyor.

Ürün satış oranlarına bakıldığında yıllık olarak 75 milyon ürün satmasıyla dikkat çekiyor. Türkiye’de her dört kadından üçünün Trendyol’dan en az bir kez alışveriş yaptığı düşünülürse bu oran gayet normal… Trendyol markasının bilinirliği ve bu bilinirliğinin yanında asıl önemli olan bu denli tercih edilmesi mağaza sahiplerini de olumlu yönde etkiliyor.

Trendyol Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol mağazası açmak için bir şirketinizin olması gerekiyor. Şirket olmadan Trendyol’da satış yapamazsınız. Bu sebeple de başvuru sürecinde de şirketinizle ilgili bilgileri paylaşmanız gerekmekte.

Trendyol’un sitesi üzerinde Satıcı Başvurusu sayfasına giderek, ”Satışa Başla” butonuna bastığınızda başvuru sayfasına yönleniyorsunuz. Bu sayfa üzerinde gerekli olan bilgilerin girişini yaptıktan sonra talebiniz değerlendirilmeye alınıyor. Olumlu bir sonuç olduğunda da başvuru formunda paylaştığınız iletişim kanalları üzerinden mağazanızın durumu ile ilgili bilgilendiriliyorsunuz.

Trendyol Mağaza Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru formunda belirtmeniz gereken bir takım bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler ise şöyle:

 • Şirket ticaret ünvanı
 • Şirket türü
 • Vergi kimlik numarası
 • Ticari sicil numarası
 • Satış yapılacak kategori
 • Ad soyad
 • E-posta
 • Cep telefonu numarası
 • Başka sanal pazar yerlerindeki veya kendi e-ticaret sitenizin linkleri

Başvurunun onaylanmasının ardından faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, Ticaret Sicili Gazetesi gibi ek belgelere de ihtiyaç duyulmakta.

Trendyol Mağazası Ne Kadar Sürede Açılabilir?

Başvuru formundaki bilgilerin tamamını eksiksiz doldurduktan sonra onay sürecine geçiş başlıyor. Bu onay süreci değişiklik gösteriyor. Başvuru yaptıktan sonra formda paylaştığınız iletişim bilgileri üzerinden mağazanın açılış süreciyle ilgili bilgilendirilmektesiniz.

Trendyol'da Mağaza Açmadan Satış Yapılır mı?

Trendyol mağaza açmadan satış yapılamamakta. Bu sebeple de mağazanızın olması gerekiyor. Mağaza açmanın yanı sıra fatura kesebilen bir şirket olmanız gerekiyor. Aksi taktirde mağaza başvurusu da yapamamaktasınız. Özetle Trendyol satış yapmak / Trendyol ürün satmak istiyorsanız bir şirket olup, Trendeyol'da mağazanız olmalıdır.

TRENDYOL’DA ÜRÜN GİRİŞİ

Trendyol’a üç farklı şekilde ürün girişi yapabilirsiniz. Eğer yüklediğiniz ürünlerde herhangi bir sorun varsa, ilgili kişiler sizinle iletişime geçiyor.

Ürün girişi yapabileceğiniz yöntemler :

1) Excel ile ürün girişi

Trendyol’a ürün ekleyebilmek için ürün barkodu girmeniz gerekiyor. Eğer barkodunuz yoksa yeni barkod oluşturmalısınız.

Ancak bu sistemde, özellikle yoğun satış hareketi olan kampanya dönemlerinde stok ve fiyat güncellemesi ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.  

Excel ile ürün girişinin nasıl yapıldığına dair detaylı bilgi için tıklayınız.

2) APİ Kullanarak- Ürün Aktarma Metodu Yardımıyla

Eğer kendinize ait uygulamanız, ERP ya da yazılım ekibiniz varsa Trendyol’un sağladığı API sistemini kullanarak ürünlerinizi Trendyol ’da satışa açabilirsiniz. Burada ürün açabilmeniz için ürünlerinizi öncelikle Trendyol Katalog Sistemi’ne aktarılması gerekiyor. Ürün Aktarma Metodu ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

3) Entegratör aracılığıyla

İşte bu noktada Propars’ı kullanarak, ürünlerinizi Trendyol’a son derece kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz. Excel kullanmanıza ya da yazılımcılara ekstra ücret ödeyerek API bağlantısı kurmanıza gerek kalmaz. Ürünlerinizin barkodları olmasa da, bu sorun değil.
Propars size otomatik olarak barkod üreterek ürünlerinizi Trendyol Katalog Sistemi’ne aktarır.

Normalde sadece tek bir ürün eklemek ya da yalnızca ürün güncellemesi yapabilmek için 7-8 dakikanızı ayırmanız gerekirken, Propars ile birkaç saniye içerisinde sadece Trendyol.com’da değil aynı anda birden fazla pazaryerinde ürün girişi ve güncellemesi yapabilirsiniz.

Trendyol Komison Oranları

Trendyol’da farklı ürün kategorileri için farklı komisyon oranları uygulanmaktadır. Bu komisyon oranları ile ilgili detaylı bilgiler, mağaza başvurunuz olumlu bir şekilde onaylandıktan sonra sizinle paylaşılmakta. Öne çıkan kategorilerdeki komisyon oranlarından bazıları ise şöyle:

 • Aksesuar / Altın Gümüş : %5
 • Aksesuar / Mücevher: %30
 • Spor/ Spor Ekipmanları :  %15
 • Spor/ Spor Giyim ve Ayakkabı : %20
 • Çocuk / Anne Bakım : 18
 • Çocuk / Bebek Bakım : %12
 • Elektronik / Beyaz Eşya : 10
 • Elektronik / Cep Telefonu : %6
 • Ev ve Yaşam / Kırtasiye ve Ofis Malzemeleri : %20
 • Ev ve Yaşam / Hobi ve Eğlence: %17

Trendyol'dan Satış Yapma ile İlgili Püf Noktalar

1- Ürün Başlıklarını SEO Uyumlu Bir Şekilde Düzenleyin

Aylık 30 milyondan fazla tekil ziyaretçisinin çok büyük bir kısmını Google'dan alan Trendyol'da ürünlerinizin diğer rakiplerinizin ürünlerinin üzerinde yer alabilmesi için SEO uyumlu başlıklar ayarlamalısınız. Mesela Samsung a30 almak isteyen birisi ''a30' ''Samsung A30'' ''Samsung a30 Cep Telefonu'' gibi arama başlıkları ile Google'da bir arama gerçekleştirir. Ürününüz ile alakalı olarak en çok aranan kelimelerle alakalı başlıklar oluşturur iseniz daha çok trafiği ürünlerinize çekmeyi başarırsınız.
 

2- Ürün Açıklaması Özgün ve SEO Uyumlu Olmalıdır

Yüksek cirolar ile Trendyol'dan satış yapma ile ilgili olarak verebileceğimiz ikinci önemli tavsiye de ürün açıklamasının özgün ve SEO uyumlu bir şekilde yazılmasıdır. Bu önemli platformda başarıyı yakalayamamış satıcıların yapmış olduğu en önemli hataların başında kopyala yapıştır mantığı ile diğer satıcılardan farklı olmayan ürün açıklamaları girmeleridir. Google'da üst sıralarda ürününüzün çıkmasını istiyorsanız mutlaka uzun, daha önce başka bir yerde yazılmamış ve SEO uyumlu açıklamalar girmelisiniz.
 

3-Yeterli ve Özgün Görseller Kullanın

Trendyol'dan ürün satmak isteyenlerin üçüncü dikkat etmesi gerekenler arasında yeterli ve özgün görseller kullanmaları gelmektedir. Ürününüz ile alakalı olarak imkânınız varsa profesyonel fotoğrafları kendiniz çekmelisiniz. Ayrıca ürün oluşturma kısmında yer alan ürün fotoğrafları kısmına ürününüzün her açıdan gözükebilecek fotoğraflarını yayınlamalısınız.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2020, 22:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_f6brba10j599p9dfm3m7c2fbq0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0