Sakarya'mızın Gururu Toyota

Sakarya'mızın Gururu Toyota

Sakarya'mızın Arifiye ilçesindeki Toyota Türkiye fabrikasında yeni üretimi yapılan Corolla Sedan Hibrit modelinden biraz bahsedelim istedik.

Hibrit sisitemi nedir ve nasıl çalışmaktadır.Hibritin kelime anlamı '' MELEZ'' dir.Bu da bize sistemin nasıl çalışdığını tanımlamaktadır.

Hybrid Synergy Drive sistemi, hem benzinli hem de elektrik motoru arasındaki etkileşimi tamamen otomatik olarak kontrol eder. 

Bu nedenle hibrit otomobillerin kullanımı çok basittir. Standart olarak otomatik vitesli olduğu için sürüş kolaylığı sunar. 

Fakat diğer geleneksel motorlu araçlara göre çok daha sessiz ve pürüzsüz bir sürüş sağlar.Hibrit araçları iki motora sahiptir: Biri benzinli ve diğeri elektriklidir. Birlikte çalışarak ihtiyacınız olduğunda pürüzsüz güç sağlar ve yüksek tork tepkisi verirler. Daha fazla performansa ihtiyaç duyduğunuz durumlarda,ise güç düğmesine basarak hemen karşılık alabilirsiniz.

TOYOTA Hibritin çalışma sistemi..

Hızlanma: Her iki motor birlikte çalışarak araca maksimum performans sağlar. 
Yavaşlama ve Frenleme: Sistem aküyü şarj etmek için kinetik enerjiyi geri dönüştürür. 
Hızlı Sürüş: Benzinli motor aracı hareket ettirirken elektrik motoru yardımcı olur.    
Hareketsiz: Her iki motor da otomatik olarak durduğu için rölanti sırasında enerji israfı olmaz.

Hibrit araçları ile ne kadar mesafe gittiğiniz konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Tıpkı diğer araçlardaki gibi yakıt almanız ve yola devam etmeniz yeterlidir. Hibrit bataryanızın şarjı azaldığında, motordan gelen fazla güç tekrar aküyü şarj eder. Ve ayrıca her fren yaptığınızda rejenaratif frenleme sistemi sayesinde enerji geri dönüştürülür ve aküyü şarj eder,ve böylece enerji israı önlenmiş olur. 

Neden Hibrit bir araç tercih etmeliyim diye soracak olursanız,

Sadece yakıt maliyetini düşünürseniz elektrikli araçların daha ekonomik olduğu doğrudur. Ancak, toplam sahip olma maliyetine bakarsanız, elektrikli araçlar çok daha yüksek satın alma fiyatları ve hatta bazı modellerde, satın aldıktan sonra her ay ödemeye devam ettiğiniz akü (batarya) kiraları yüzünden, daha pahalıya gelmektedirler. Bir de elektrikli araçların 4-8 saat arasında değişen şarj süreleri, 100-250 km civarındaki kısa menzilleri ve şarj noktalarının yaygın olmaması, günlük hayat ile uyum sağlamak konusunda pek başarılı olamamalarına sebep olmaktadır.

Hibrit bir aracın benzin-elektrikli kombinasyonunda ise düşük süratlerde elektrik motoru kuvvetli ve ekonomik bir çekiş sağlamaktadır. Sizleri daha kapsamlı bilgi aimanız için Sakarya'mızdaki Toyota Showroom'larına bekliyoruz..

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2019, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER