Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_fgl3et0aqocdam2sk5g18a0g07, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Online Alışveriş Yapanlara Siber Güvenlik Tehdidi - Haberi

Online Alışveriş Yapanlara Siber Güvenlik Tehdidi

Koronavirüs önlemleri kapsamında günlerdir evinizden dışarı adım atmasak da, zorunlu veya aniden beliren ihtiyaçlar peşimizi bırakmıyor.

Online Alışveriş Yapanlara Siber Güvenlik Tehdidi

Dünyanın hemen her yerinde Koronavirüs önlemleri nedeniyle insanlar evlerine kapandı. Hükümetler ve sağlık kuruluşları herhangi bir belirti göstermeseniz veya virüs taşıma riski olan biriyle temas kurmamış olsanız dahi, mümkün olduğunca dışarı çıkmamanızı ve zorunlu ihtiyaçlara yönelik alışveriş sıklığınızı en aza indirmenizi tavsiye ediyor. 

Diğer yandan özellikle evden çalışmanın çoğu kişi için mecburiyete döndüğü bu dönemde, olmadık zamanda olmadık ihtiyaçlar ortaya çıkabiliyor. Örneğin evden çalışırken bilgisayarınızın bir parçası bozulsa satın alabilecek açık bir yer bulmak çok zor. Gıda ve ilaç gibi zorunlu ihtiyaçlar hariç, diğer ürünleri satan mağazaların neredeyse tamamı salgın kontrol altına alınana kadar kepenk indirmiş durumda. Çevrimiçi mağazalar da artan sipariş yükü ve kargo şirketlerinin çalışanları için aldıkları önlemler nedeniyle siparişleri tüketiciye alıştıkları hızda ulaştırmakta sorun yaşıyor. 

Bu durum, sipariş ettiği ürün gelsin diye sabırsızlıkla bekleyen tüketicilerin telefonlarına gelecek mesajlara daha dikkatli odaklanmasına neden oluyor. Siber dolandırıcıların yeni taktiği de tam bu noktada devreye giriyor. Sophos Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Paul Ducklin, yöntemi şöyle açıklıyor: 

“Size kargo şubesinden gönderilmiş süsü verilen bir mesaj gönderiyorlar ve siparişin eksik adres bilgileri nedeniyle teslim edilemediğini, adres teyidi için mesajda yer alan linke tıklamanız gerektiğini söylüyorlar. Siz de paketinize hızla kavuşabilme arzusuyla bir ön önce linke tıklayıp neyin yanlış gittiğini görmek istiyorsunuz. Yönlendirildiğiniz sayfada size paketin iade sürecine girdiği, bilgilerinizi güncellemenizin ardından küçük bir ödemeyi takiben adresinize tekrar iletilebileceği yazıyor. ‘Zaten küçük bir bedel, ödeyeyim de sorun çözülsün’ dediğiniz anda kredi kartı bilgilerinizin siber dolandırıcıların eline geçmesini sağlayacak nihai adımı atmış oluyorsunuz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER