Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_c09ksura6hqv5oskkj68h2ucp4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Nokia İçin Tehlike Çanları Yeniden Çalıyor ! Yeni Bir İflas Mı Geliyor ? - Haberi

Nokia İçin Tehlike Çanları Yeniden Çalıyor ! Yeni Bir İflas Mı Geliyor ?

Akıllı telefon pazarının önemli isimlerinden biri olan Nokia bir kez daha iflasın eşiğine geldi.

Nokia İçin Tehlike Çanları Yeniden Çalıyor ! Yeni Bir İflas Mı Geliyor ?

Bir dönem cep telefonu pazarının açık ara lider ismi konumunda yer alan Nokia, akıllı telefonlara geçiş sürecine ayak uyduramayınca iflasın eşiğine gelmişti. Microsoft çatısı altında da aradığını bulamayan Finli üretici, HMD Global bünyesinde adeta küllerinden doğmuş ve satış rakamlarını hızlı bir şekilde yükseltmişti. 2017’nin ilk çeyreğinde HMD Global bünyesindeki ilk Nokia modelleri satışa sunuldu. Yoğun talep gören modeller yalnızca 1 yıl içerisinde muazzam bir başarı yakaladı. HMD Global 2018’de yaklaşık olarak 18 milyon akıllı telefon satarak Nokia’nın tekrardan pazarda söz sahibi olmasını sağladı.

2019’da satışları düşen Nokia 2020’ye ise kabus gibi bir başlangıç yaptı. Koronavirüs salgınının da etkisiyle Nokia 2020’nin ilk çeyreğinde yalnızca 1.7 milyon akıllı telefon satabildi.

HMD Global Nokia’ya ait ilk modellerini çıkardığı 2017 2. çeyreğinde bile 1.4 milyonluk satış rakamına ulaşmıştı. O dönemden bu yana 2 milyonun altına düşmeyen şirket 2020 ilk çeyreğinde oldukça sıkıntılı günler yaşadı. Nitekim yaşamaya da devam ediyor.

Muhtemelen HMD Global sadece tek bir çeyrek yüzünden Nokia’yı kızağa çekmeyecektir. Lakin 2020 boyunca satışlar azalmaya devam ederse Nokia bir kez daha iflas bayrağını çekebilir. Elbette yine de bekleyip göreceğiz. Lakin gidişat pek de parlak değil.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 22:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER