Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_n940s2cu48vl5b8an19sq8c310, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
N11.com Mağaza Satış Taktikleri 2020 - Haberi

N11.com Mağaza Satış Taktikleri 2020

N11.com mağazanız için performansınızı üst düzeye çıkartarak , satışlarınızı nasıl kolay bir şekilde arttırabiliceginizi sizler için derledik.

N11.com Mağaza Satış Taktikleri 2020

N11 aracılığı ile daha geniş müşteri kitlelerine ürünlerinizi gösterebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. N11 Türkiye’de 150 binden fazla mağaza sahip ve satıcılar arasındaki rekabetin çok yoğun olduğu bir pazaryeridir. N11’de başarılı mağaza olmak için birkaç temel ve basit püf nokta var. Bunların tamamını uygularsanız kısa zaman içinde puanınız yükselmeye başlayacaktır. 

ÜRÜN AÇIKLAMALARI

Ürününüzün doğru açıklamasını girerek hem ürününüzü doğru tanıtmış hem de kurumsal kimliğinizi

doğru bir şekilde göstermiş olursunuz. Ürüne açıklama girilirken çok fazla hata yapılıyor.

Bunlardan bazıları hepsine aynı açıklama girmek, kısa ve düzensiz olması ve basit dille yazılması gibi.

Ürün açıklamasında ürününüzün bütün özelliklerini yazıp alıcının aklında soru işareti kalmasını

önleyerek o ürünü güvenle almasını sağlayabilirsiniz Alıcı istediği özelliği üründe görmezse ve

açıklamada da olmazsa o ürünü almayabilir.

Bunlara ek olarak eğer olanağınız varsa ürün açıklamasına ürününüzü videoya çekerek tanıtımını

yaparsanız alıcının gözünde olumlu bir etki bırakabilirsiniz.

Yüksek Mağaza Puanı Satışlarınızı Artıracaktır

N11’de satış artırmak için bir başka önemli nokta ise mağaza puanınızdır. N11’de her mağazanın kendisine ait bir mağaza puanı vardır. Müşteriler çoğunlukla aynı ürünü satan iki mağazadan puanı yüksek olan satıcıyı tercih ederler. Son 3 ayda 5 üründen 250 TL üzerinde satış yaptıysanız satıcı puanınız hesaplanmaya başlar. Sonrasında mağaza puanınızı artırmak için;

  • Müşterinize hasarlı, eksik veya hatalı bir ürün göndermemeye çalışın.
  • Stoklarınızı sık sık kontrol edin ve stoklarınızda olmayan bir ürünü satışa açık unutmayın.
  • Ürün paketlemesine özen gösterin.
  • Ürünü zamanında veya 24 saat içerisinde müşterinize ulaştırmaya çalışın.
  • Ürün açıklamalarına özen gösterin ürün açıklamalarınız objektif ve doğru olmalı.

Bu kriterlere dikkat ederek N11’de satışlarınızı artırabilirsiniz.

ÜRÜN FOTOĞRAFLARI

Yapılan istatistik araştırmalara göre fotoğraflı ürün satışı fotoğrafsız ürün satışına göre kat kat daha

fazladır. Ürününüzün her açıdan fotoğrafı olması alıcının aklında kalan, istediği özelliği görmesini

sağlayacaktır.

Ürünün fotoğrafını çekerken dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de ürünün özelliklerinin,

renginin tam anlaşır olmasıdır. Alıcı ürünü tam inceleyip almak istemesi onun doğal haklarından

biridir. O yüzden siz kendi ürününüzün reklamını tam yaparsanız alıcı da aklında soru kalmadan

ürününüzü alacaktır.

N11’de Reklam Vererek Satışlarınızı Artırın

 N11’i diğer pazaryerlerinden ayıran önemli özelliklerden birisi de N11 içerisinde reklam satın alabilirsiniz ve ürünlerinizi öne çıkartarak satışlarınızı artırabilirsiniz. N11 satıcı paneli üzerinde bulunan reklam yönetimi kısmından size en uygun reklam türünü seçmek N11 satışlarınızı artırmak için iyi bir yöntem olabilir. N11’de reklam vermenin beş farklı yolu vardır.

Kategoride Öne Çıkanlar: Ürününüzü satış yaptığınız kategoride reklam vererek öne çıkanlar başlığı altında müşterilerine gösterirsiniz.

Aramada Öne Çıkanlar: Arama kelimesi seçerek seçilen arama kelimesinde arama yapıldığı zaman Öne çıkanlar başlığı altında ürününüz sergilenir.

Sponsorlu Ürün Reklamı: Ürününüz listelendiği sayfada yer alan sponsorlu ürün bölümünde ilk 5 ürün içerisinde gösterilir.

Listeleme Reklamları: Ürününüzün listelendiği sayfada diğer rakip ürünlerden farklılaşması için bir arka plan seçersiniz.

Sponsorlu Mağaza Reklamı: Müşterilerin N11’de yaptıkları anahtar kelime aramaları ile diğer reklam çeşitlerinin yanı sıra hem ürünlerinizi hem de mağazanızı aynı anda öne çıkartırsınız.

Banner Alanları: N11’in belirlemiş olduğu alanlarda banner alarak hem ürünlerinizi hem de mağazanızı öne plana çıkartabilirsiniz.

Ürün Seçenekleri

N11.com her gün milyonlarca ziyaret almaktadır. Bunun büyük kısmı Google üzerinden gelmekte;  diğer kısım da doğrudan n11.com’u ziyaret etmekte ve aradığı ürünün adını n11 arama bölümüne yazmaktadır.

N11, arama yapan kullanıcıya binlerce sonuç gösterir. Kullanıcıların büyük kısmı tam bu noktada arama sonuçlarında sol tarafta bulunan filtrelerdeki seçeneklere tıklayarak sonuçları azaltmaya çalışır.

Eğer siz ürün girişi yaparken ürün renk seçeneğine “Domates kırmızısı” yazarsanız N11 bunun “kırmızı”yı kastediyor olduğunu anlamaz, o nedenle filtreleri kullanan müşteriye görünmez ürününüz.

Oysaki sadece “kırmızı” yazarsanız N11’in rengi anlaması kolaylaşır ve sizi kırmızı ürün arayan müşterilere gösterir.

Bu nedenle herkesin okuduğunda anlayabileceği basit seçenek bilgileri girmeniz gerekiyor.

Bu arada, Propars ürün sayfasında, siz “Deve Tüyü” rengi yazsanız bile Propars bunu otomatik olarak en yakın renk olan “Kahverengi” ile eşleştirir ve siz “deve tüyü” yazmış olsanız da N11 arama sonuçlarında listelenmenizi sağlar.

N11 Ürün Değiştirme


Bir ürünü çok yüksek miktarda sattınız. Ancak ürün elinizde kalmadı ve artık üretilmiyor. Ürünü yayından kaldırmanız ve farklı yeni ürünler eklemeniz satışlarınızın bir anda kesilmesine neden olacaktır.

Tam da bu durumda belkide size ilaç gibi gelecek olan bir sistem açığından bahsedeceğim. N11 akıllı sıralama esas olarak satış sayılarına göre sıralama yapar. N11 satıcı paneli üzerinden tükenen ürününüzün adını ve açıklamasını değiştirip yeni bir ürünün adını ve açıklamasını girdiğinizde bu satış hacmini diğer üründeymiş gibi kullanabilirsiniz. Bu sayede değiştirerek satışa çıkardığınız ürün aramalarda çok daha üst sıralarda yer alarak başlayacaktır.

Unutmamanız gereken nokta ürünü değiştirdiğinizde yorumları değiştirme şansınız bulunmuyor. Büyük mağazalarında bazı ürünlerde uyguladığı bu yöntemi sadece ürünle alakası yok gibi görünen yorumlardan anlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri sizlerde mağazanızda uygulayarak kısa zamanda çok ciddi ilerleme kaydedebilirsiniz. Hertürlü sorularınız için bizlere yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2020, 00:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER