Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_dhppood3ilaf9aepdemlevs3p3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
E-Ticarette En Sık Yapılan Hatalar - Haberi

E-Ticarette En Sık Yapılan Hatalar

Günümüz koşulları göz önünde bulundurulduğu zaman ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmenin en avantajlı yollarından bir tanesi olan E-Ticaret karşımıza çıkıyor.

E-Ticarette En Sık Yapılan Hatalar

E-ticaret işletmeler için yeni pazarlara ulaşmaları konusunda büyük bir yardımcıdır. 7/24 açık olan, hem de bu esnada alışılageldik mağazacılık maliyetlerine de katlanmak zorunda olunmayan ve tüm dünyaya erişim imkanı sağlayan inanılmaz bir yer. Bu yüzden e-ticaret tüm satıcı ve potansiyel satıcıların hedefinde olan bir şey.

Git gide daha çok insanın girdiği e-ticaret dünyasında, bir e-ticaret projesi tasarlamak aslında sanıldığı kadar basit bir işlem değil.

ÜRÜN VE FİYAT ANALİZİ

Ürün satışına başlamadan önce rakiplerinizin satışlarını iyi analiz etmeli onların satış grafiklerini yakından takip etmeli, kar-zarar ve maliyet tablonuzu detaylı bir şekilde oluşturmalısınız.

Girişimcilerin belki de yaptığı en büyük hatalardan biri satacağı ürün eğer çok kaliteliyse,  fiyatı yüksek olsa bile rahatlıkla satacaktır diye düşünmeleridir.

Halbuki her zaman kalite-fiyat konusunda bu tür bir doğru orantı geçerli olmamaktadır.

Fiyat odaklı rekabetin yüksek olduğu e-ticaret platformlarında ürün satarken rakiplerinizin fiyatlarını analiz etmelisiniz.

Rakibinize göre daha kaliteli ürün satmalı ve ulaşılabilir fiyatlarda ürün fiyatlandırması yapmanız müşterilerin dikkat çekecektir.

 ÖNGÖRÜNEMEYEN GİDERLER

Ufak tefek demeden tüm giderleri hesaba katmalı, gelir-gider tablonuzu tüm masraflarınızı baz alarak oluşturmalısınız. Ürünün maliyetleri hesaplanırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay ekstra masrafları da göz önünde bulundurmaktır.

Kargo, paketleme ve faturalama masrafları gibi görünmeyen giderleri ürününüzün satış fiyatı  üzerinden ayarlamanızda veya bu giderleri minimuma indirmenizde yarar var.

Stok takibine dikkat etmemek, stokları güncel tutmamak

E-Ticarette birden fazla kanalda satış yapanlar bilirler, stok takibi ve stokların güncel olması çok önemlidir. Zira, birbirine entegre olmamış farklı pazaryerlerindeki mağazalarınızda stoklarınızda kalmamış ürünleri müşterilerin satın almasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle stok adetlerinizi her pazaryerinde güncel tutmak çok önemlidir. Pazaryeri entegrasyonu ile bu problemi çözersiniz.

Faturasız mal göndermek

Satılan malın faturasının bulunmaması durumunda satıcı birçok cezai yükümlülükle karşı karşıya kalabilir. Eğer gün içinde çok fazla satış yapıyorsanız fatura kesmek çok zaman alan dertli bir iş haline gelebilir. Tek tık ile fatura yazdırabildiğiniz veya e-fatura kesebildiğiniz bir sistem kullanmak faturasız mal gönderme riskini ortadan kaldırır.

Ürün Açıklamaları
Ürün açıklamalarınız ürünlerinizi satma konusunda oldukça yardımcı olacaktır. İlgili ürününüzü detaylı ve sıkmadan gerekli bilgileri verip müşterinizi satın alma konusunda ikna etmelisiniz. Ürün açıklamalarında ürünün daha çok alıcıya sunacağı faydalardan bahsetmeli ve detaylı bilgi isteyen müşterileriniz için de ayrı bir bölüm oluşturabilirsiniz. Bu konu hakkındaki detaylı bilgi için ürün açıklaması yazmak adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hedef Kitlesi
Her e-ticaret sitesinin kendine özel bir kitlesi bir hitap ettiği toplum vardır. Örneğin antika eşyalar satan bir e-ticaret siteniz var genellikle hedef kitleniz 50-70 yaş aralığındadır.

E-ticaret sitenizin reklamlarını, tanıtım kampanyalarını 50-70 yaş aralığına uygun bir şekilde tasarlayıp, sitenizi kitlenizin anlayabileceği basit bir şekilde tasarlayıp kitlenizin kullanımına sunmalısınız. Bu sayede hitap ettiğiniz toplumun dikkatini çekmiş olursunuz. Bu size kesinlikle kısa sürede bir geri dönüş sağlayacaktır.

SEO
İyi bir SEO demek arama motorunda sizin ürünleriniz de birini arayan bir kullanıcının ilk sıralarda karşısına çıkmak demektir. Yukardaki bütün gerekenleri yaptınız ancak sitenize giren kişi sayısı çok az ise büyük ihtimalle sorununuz SEO kaynaklıdır. Ürün sayfalarında, ana sayfanızda bulunan meta açıklamalarına kullandığınız etiketlere son derece dikkatli bir şekilde yaklaşmalısınız. Hedef kitlenizin arama yaparken kullandığı kelimeleri incelemeli, onlara hitap eder şekilde başlıklar yazmalısınız.

Web Sitesi Tasarımı

Web site ve uygulama aplikasyon tasarımı sizin internetteki yüzünüzdür. Kullanıcı odaklı gerçekleştireceğiniz web site arayüzü ve uygulama yüzü sizleri rakiplerinizin bir adın önüne taşıyacaktır. Fakat site yöneticileri sitelerini kampanya banner, indirim bildirimleri ve kampanya içeriklerinin yerleşimini doğru gerçekleştiremeyerek kaotik bir tasarım sunarlar. Gerçekleştireceğiniz tasarımlar hem masaüstü hem mobil kullanıcılar için optimize ederek kullanıcı deneyimi odaklı olmalıdır. Ayrıca e-ticaret paketi içeriğinizde yer alan modüllerle de kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.

Bilgiler

Site ziyaretçilerinizden elde ettiğiniz veriler kullanıcıyı tarafında negatif etki yaratabilmektedir. Alışveriş adımlarında veya üyelik formunda talep ettiğiniz veriler müşterilerinizi bezdirebilir. Genellikler üye ad soyad, e-posta adresi, telefon numarası yeterlidir. Fakat bazı siteler T.C. Kimlik numarası gibi veriler isteyerek müşterileri bezdirebiliyorlar.

Kargo

Ürünlerin kargolanmasından ürünün müşteriye teslim süresine kadar gerçekleşen kargolama işlemi e-ticaret siteleri için müşteri memnuniyetinde büyük önem arz etmektedir. Genellikle e-ticaret firmaları kargo ücretleri ucuz olan firmaları tercih ediyorlar. Fakat kargo firmasının ürün taşıma ve ürün sevk hızı müşteri memnuniyetini en çok belirleyen unsurlardandır. O yüzden anlaştığınız kargo firmalarında fiyat/performans oranını çok iyi belirlemeniz gerekir.

Ürün Görselleri

Yukarıda da bahsettiğim gibi, bir e-ticaret mağazasının en büyük eksikliği ürünle etkileşime girebilmektir. Alacağınız ürüne dokunamazsınız, onu deneyemezsiniz. Bu yüzden bu eksikliği doldurmak için elinizden geleni yapmalısınız. Fakat başarısız ürün görseli bu eksikliği doldurmaz.

Mümkün olduğunca büyük ve birden fazla ürün görseli kullanmalısınız. Bir ürünün birden fazla açıdan, gerekiyorsa yakın detay gösteren ve yeterli derecede büyük ürün görselleri kullanın. Ürün görseline zoom yapılabilmesini sağlayın.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER