Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_k9qahnni16vqi76jrpc3qqhu24, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
E-Ticaret Sitelerinde Marka Bilinirliğinizi Arttıracak Yöntemler - Haberi

E-Ticaret Sitelerinde Marka Bilinirliğinizi Arttıracak Yöntemler

Markalaşmanın en önemli rollerinden birisi de bilinirliktir. Her marka adım adım bilinirliğini arttırmaktadır.

E-Ticaret Sitelerinde Marka Bilinirliğinizi Arttıracak Yöntemler

İçerik pazarlama çalışmaları

Düzenli olarak içerik üretimi marka bilinirliğinizi artırma konusunda size önemli şekilde yardımcı olacaktır. İçerik pazarlama bu açıdan, markanızın pazarlama stratejisinde yer alması gereken konulardan biri. İçerk üretimi internet üzerindeki görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olduğ için hem web sitenize organik olarak trafik çekmenizi sağlar hem de internette markanızla ilgili daha fazla içeriğin görüntülenmesini sağlar.

İçerik üretimi sayesinde, arama sorguları ile yeni hedef kitlelere ulaşarak markanızı tanıtabilir ve ürettiğiniz içeriklerle sektörünüzdeki fikir ve marka önderlerinden biri olmayı da başarabilirsiniz.

Pazarlama Kanallarınızı Seçin

E-ticarette yanlış olan bir algı varsa o da pazarlama kanalları ile ilgili olarak karşımıza çıkıyor. Yeni bir marka kurmanın heyecanı ile bu haberi her yerden duyurma ihtiyacı duyulsa da bu, satış ve marka bilinirliği için aslında yanlış bir strateji oluyor. Hedef kitlenize göre doğru pazarlama kanalları seçmek marka bilinirliği için önemli bir yere sahip oluyor.

E-ticaretin dijital yapısına bağlı olarak pazarlama çalışmaları da dijital ortamdan yürüyor. Dijital pazarlamanın sağladığı imkanları, hedef kitle ve markaya göre değerlendirmek gerekiyor. Hedef kitlenin aktif olmadığı alanlarda aktif olmaya çalışmak marka bilinirliğine bir katkıda bulunmazken vakit ve nakit kaybı olarak da şirkete yansıyor. Marka bilinirliği, doğru pazarlama kanalları ile doğru mesajları verebilmekten geçiyor.

Sosyal medyada düzenli paylaşım yapın

Sosyal ağlar üzerinde düzenli olarak paylaşım yapmanız da marka bilinirliği için önemlidir. Sürekliliği korumanız, mevcut takipçi kitlelerinize markanızın güvenilirliğini gösterirken, süreklilik sayesinde yeni kitlelere de ulaşabilirsiniz. Yeni kitlelere ulaşırken, markanızın sürekli olarak paylaşım yaptığını görmek de önemli bir detaydır. Sürekliliğiniz olmadığında, markanızın halen iş yapıp yapmadığı sorgulanabilir. Bunun yanı sıra tüketicilerin devamlı olarak akıllarında kalmanız gerektiği için de bu süreklilik önemlidir. Sürekliliği sağlayabilmek için de bir içerik takviminizin olması gerekir.

Sosyal medya platformlarının hayatımızın büyük bir bölümünü kaplaması, markaları da bu kanallarda yer almaya zorladı. İlk zamanlarda “online alışveriş sitelerine güvenmem” diyen ülkemiz günümüzde Dünya genelinde 11. sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle arama motorları, büyük küçük tüm markaların reklamları ile dolup taştı. Markaların şimdi yapması gereken rakiplerini alt etmek.  Aslında marka bilinirliğinde temel kendini tekrar etmekten kaçınan, müşteri odaklı ve trend oluşturabilir olmalıdır. Peki ama nasıl?

Marka Bilinirliğini Olumsuz Etkileyen Faktörler

  • Pahalı Reklamlar
  • Sadece Sosyal Medya
  • Yüksek Ses ile Reklam Yapmak
  • İçerik Pazarlama Çalışmalarına Odaklanmak

Marka Bilinirliğini Olumlu Etkileyen Faktörler

  • Düzgün Altyapılı İnternet sitesi
  • Sosyal Medya Stratejisi
  • Doğru ürün Yerleştirmesi
  • Reklam Kanalları
  • Etkinlik Sponsorluğu
  • Yerel Etkinliklerde Yer Almak

HEDEF KİTLENİZİ TANIYIN

“Kimler” tarafından “nasıl” bilindiğinizi ve yeterliliğini öğrenmelisiniz. Markanız kiminle muhattap olacak?

Matkap gibi el aletleri üreten bir firma düşünelim. Hedef kitlesi doğrudan ustalar, ikincil kitlesi “kendin yapcılar” olacaktır. Matematiksel verilerle ürünün diğer matkaplardan daha güçlü olduğunu göstermek bir mühendis için önemli olabilir. Ancak usta için “güçlü” ve “uzun ömürlü” olması daha değerli ve anlaşılır olacaktır. Garajında amatörce kendi mobilyasını kendisi yapanlar için de dayanıklı vurgusunun yanı sıra “kirlenmeye karşı toz torbası” veya “güvenlik için sensör” gibi ek özellikler gerekecektir. Bu inovasyonları her zaman müşteri grubunuzdan öğrenemezsiniz. Pazar veya kitle araştırmaları işi kolaylaştırır ancak her zaman doğru sonuca götüremeyebilir. Bu yüzden hedef kitleyle aynı iletişim frekansında olan markalar genelde kazanan markalar.

Influencer pazarlama çalışmalarına yatırım yapın

Günümüzdeki en etkili pazarlama yöntemlerinden olan tanınmış kişi veya hesaplarla çalışma da marka bilinirliğinizi artırırken size yardımcı olacaktır. Influencer hesaplarla çalıştığınızda yeni hedef kitlelere ulaşma şansı yakaladığınız gibi ürün ve hizmetlerinizi de farklı kanallar üzerinden tanıtma şansınız olur.

Influencer hesaplarla çalışmayı bir ileri seviyeye götürmek için sizin hedef kitlenize hitap eden ve alanında uzman kişilerle iletişime geçerek onları marka elçiniz yapmak için anlaşmalar yapabilirsiniz. Marka elçilerinizin olması, tüketicilerin markanıza daha fazla güvenmelerini sağlarken, bu kişilerin markanızı düzenli olarak tanıtmalarını da sağlar.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 22:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER