Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_k8i2ck2lhg8c0rekrlqmsirg94, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
E-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur ? E-Sporcu'ların Kazançları 2020 - Haberi

E-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur ? E-Sporcu'ların Kazançları 2020

Türkiye'de özellikle gençler arasında bilgisayar oyunlarına olan ilginin günden güne artması, eSpor adı verilen sektörün giderek büyümesine ve profesyonel bir sektör olmasına kadar ilerledi.

E-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur ? E-Sporcu'ların Kazançları 2020

eSpor, gerek Türkiye'de gerekse dünyada yükselen trendlerin başında yer alıyor. Bilgisayar oyunlarının belirli kurallar çerçevesinde, profesyonel bir lig usulüne olarak oynanmaya başlamasıyla profesyonel esporcu olmayı da ortaya çıkardı. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Gelişmekte Olan Sporlar kategorisinde olan eSpor'a olan ilgi her geçen gün daha da artıyor. 

Türkiye’nin espor alanında ilerlemesinden sonra, esporu olan hemen hemen her oyun için takımların oyuncu ihtiyacı olmaya başladı. Profesyonel oyuncu dediğimiz bu oyuncular, bu takımlarla uzmanlaştığı oyunları oynayarak takımına bölgesinin şampiyonluğunu getirip ülkesini dünya şampiyonasında temsil edebiliyorlar.

Günümüzde Türkiye’de esporu en çok takip edilen oyun League of Legends olmasının yanında PUBG, CS:GO ve Zula gibi oyunların da esporu Türkiye’de oynanıyor.

Riot Games Espor Sahnesi’nin açılmasından sonra ise seyircilerin maçları yerinden izlemesi imkanı oldu ve Türkiye espor alanında daha da ilerledi. Ancak oyunların profesyonel turnuvalarının olmaya başlamasından sonra takımların profesyonel oyunculara ihtiyacı daha da artmaya başladı.

Bilgisayarı başında turnuvaları izleyen hemen hemen her oyuncu, esporcu olmak istemiştir. Ancak takımların aradığı oyuncuların, oyunlar konusunda bilgisinin çok yüksek olması ve çok yüksek liglerde oynaması gibi kritik kriterlere sahip olması gerekir. Bu kriterleri hemen hemen her oyuncu karşılayabilse de, esporcu ünvanını alabilen çok az oyuncu var. Bu oyuncular derslerinden, okulundan vazgeçip hayatını oyunlara adayan ve sahnelerde yüksek performanslar gösterebilen oyuncular. Bu yüzden esporcu olmak istiyorsanız, yapabileceğiniz bazı büyük fedakarlıklar var. Derslerinizden, günlük hayatınızdan hatta ailenizden bile uzak kalabilirsiniz. 

The Verge ekibinden Vlad Savov’un 2 veteran DotA oyuncusu “ppd” olarak bilinen 22 yaşındaki Peter Dager ve UNiVeRsE olarak tanınan 25 yaşındaki Saahil Arora yaptığı röportaj ile bir pro gamer’ın neler yaptıklarını anlatmış. Evil Geniuses (EG) takımında olan bu iki eleman yaşları genç olmasına rağmen “The International” olarak bilinen ve tüm DotA 2 oyuncularının hayali olan 1 Milyon Dolar ödüllü turnuvayı kazanandılar. ppd’nin kaptanlığında Team Newbee karşısında uğraş verdikleri final kapışmasını bileklerinin hakkıyla kazanan EG ekibi 1M$ ödülü ile beraber DotA camiasında büyük bir saygı da kazandılar. Ayrıca anektod olarak ekleyelim, EG ekibinin DotA 2 dışında LoL, CoD, StarCraft II ekipleri de bulunuyor)

Espor lisansı nedir?

Espor lisansı, oyuncunun oynadığı oyunda uzmanlaştıktan sonra işi biraz daha ileriye götürüp başarısını dünyaya sergilemek için bir takıma girmesi ve o takıma girmek için göstermesi gereken belge olarak açıklanabilir. 

Espor lisansı nereden alınır?

Espor lisansını bağlı olduğunuz Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan alabilirsiniz. Randevusuz da gidebildiğiniz GSB’ye, veliniz ya da menajeriniz de sizin yerinize başvurabilir.

Espor lisansının ücreti ne kadar?

Espor lisansının bir ücreti bulunmamakta. Gereken belgeler ile birlikte gitmeniz yeterli.

Espor lisansı için gereken belgeler ve yaş sınırı nedir?

Espor lisansını almak için 6 yaşını doldurmuş olmanız yeterli. Gerken belgeler ise şu şekilde:

  • TC Kimlik numarası beyanı
  • Aile hekiminizden alınacak “dijital oyun lisansı için sağlık raporu”
  • 2 adet vesikalık resim
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı web sitesinden indirilip doldurulması gereken tescil fişi.
Lisans süreci nasıl işliyor?

Belgeleri Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teslim ettikten sonra belgeleriniz onaylanıyor, daha sonra ise sicil lisans servisine giderek kalan işlemleri yapıp lisansınızı alabiliyorsunuz.

Bir de şu var, LoL ve DotA, bundan 3-4 sene öncesinde adı bile çok bilinmeyen oyunlarken Riot Games ve Valve’in oldukça başarılı stratejileri ile şimdi milyonlarca takipçiye ve oyuncuya sahipler. Twitch üzerinden herhangi bir anda bu iki oyunu oynayan binlerce insan görebilirsiniz. Yani bir anda acayip coşan bu oyunlarda arkada biriken binlerce hatta milyonlarca oyuncu da oldu. Yenilerin birçoğunun merakı ise “Nasıl eğlenirim?” yerine “Nasıl The International’e gidebilirim?” merakı oldu. Ancak “Abi o takımların arkasında LogitechRazerMonsterLenovo vb firmalar var biz ne yapalım ki dandik pc ile!” tepkisi de oluyor. E haklısınız tabii, ama şöyle bir şey var. Bu adamlara Monster gelip “Beyler DotA 2 diye bir oyun var, siz oynayın ben size para vereyim” diye gelmedi. Bu çocuklar çalışıp çabalayıp buralara ve bu sponsorlarla iş yapmayı başardılar.

Ama bunlar dışındaki en önemli detay ve gereken şey ise aile desteği. Bu benim şahsi düşünceme göre en ciddi önem. Çünkü sizin aklınıza gelen her iyi oyuncunun arkasında ailesi bulunuyor. Maddi durumu düşünmeden anne baba tarafından sağlanacak “Benim oğlum/kızım e-sporcu. Biz de sonuna kadar destekliyoruz” düşüncesi sizin için varsa gerisi yavaş yavaş gelecektir. Hadi The International kadar büyük bir etkinliğe olmasa da Dark Passage’ın Türkiye Büyük Finali şampiyonluğu çok da uzak sayılmaz. Kişi bu seneki finalde bildiğiniz gibi Beşiktaş da vardı. Daha yeni bir takım bildiğiniz gibi. Bu da diğer takımların bu alana yönelmesi ve e-spor’un ülkemizde popülaritesine ciddi bir etki uyandırdı.

TÜRKİYE'DE ESPOR LOL OYUNCULARI NE KADAR KAZANIYOR?

Riot Games'in Türkiye Ülke Müdürü olan Bora Koçyiğit, katıldığı bir televizyon programında 2019 yılında Türkiye Şampiyonluk Ligi'nde oynayan bir oyuncunun ayda sadece oyundan minimum 15-20 bin lira gelir elde ettiğini açıkladı. Bu rakamın üzerine takım ve kişisel sponsorların da dahil olduğunu söyleyen Koçyiğit, rakamların oyuncudan oyuncuya, takımdan takıma değiştini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2020, 23:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_k8i2ck2lhg8c0rekrlqmsirg94, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0