Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_377o06bnjpcu32m49oj4099e21, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Dropshopping Nedir ? Yurtdışına Ürün Satmanın Püf Noktaları ! - Haberi

Dropshopping Nedir ? Yurtdışına Ürün Satmanın Püf Noktaları !

Dropshipping, stoksuz çalışarak tedarikçiden direkt olarak müşterilerinize ürün sattığınız e-ticaret modelidir.

Dropshopping Nedir ? Yurtdışına Ürün Satmanın Püf Noktaları !

Dropshipping nedir? / Stoksuz satış nedir?

Dropshipping, dilimizde stoksuz satış olarak ifade edilmektedir. Firma, ürün stokları tutmak yerine, site üzerinden gelen siparişleri tedarikçi firmaya yönlendirir ve tedarikçinin deposu üzerinden siparişleri yönetir. Böylelikle firma ürün stokları tutmadan, tedarikçilerin ürünlerini satabilir.

Tüketiciler e-ticaret sitesine girdiklerinde farklı ürünleri görebilir ve bu ürünleri satın alabilir. İşin arka planında ise satıcı firma, gelen siparişleri tedarikçi firmaya yönlendirir ve ürünün tüketiciye gönderilmesini sağlar. Bu işlem XML entegrasyonu yapılarak uygulanmaktadır. XML entegrasyonunda tedarikçi firma, satılmak istenen ürünlerin fotoğraf, ürün açıklama ve fiyat bilgilerinin olduğu dosyayı stoksuz satış yapmak isteyen firmaya gönderir ve bu firma da kendi e-ticaret sitesi üzerine bu dosyayı ekleyerek, tedarikçi firmadan ürünleri çeker. 

Dropshipping’in Avantajları

Daha az sermaye gerektirir. Mağaza için bir depo tutmak ve ürün stokları tutmak gerekli değildir. Bu şekilde satış yapmak daha masrafsızdır. Bu modelde bir ürünü satmadan önce satın almanız gerekmez. Müşterinin zaten satın aldığı ürünü almanız gerekir. Böylece ürünün elinizde kalması gibi bir risk oluşmaz.

Başlaması kolaydır. Fiziksel olarak ürünlerle uğraşmak zorunda kalınmadığından para, enerji ve mekan tasarrufu yapılır. Riskler yüzünden endişelenmenize gerek kalmaz.

Bir depo için ödeme yapmaya, muhasebe için envanteri takip etmeye ya da iade işlemleriyle uğraşmaya gerek yoktur. Tüm bunlar satıcının değil, tedarikçinin sorumluluğundadır.

Envanter satın almak ya da depo yönetmekle uğraşmak zorunda olmadığınız için bu satış yönteminde genel masraflarınız oldukça düşüktür. Öyle ki, birçok dropshopping firması işe bir dizüstü bilgisayarla evden yönetim yaparak başlamıştır. Siz büyüdükçe harcamalarınız artar, ancak hiçbir zaman stok yönetimi yapılması gereken bir model kadar masrafınız olmaz.

Dezavantajları

Bu iş modeli kulağa ümit verici gelse de dropshipping işine girmeden önce hazırlıklı olmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır:

 • Yüksek rekabet – dropshipping işini yapan birçok kişi bulunmaktadır, bu yüzden de öne çıkabilmeniz için sıkı çalışmanız gerekmektedir.
 • Düşük kar marjı – birçok satıcı ile rekabet içinde olduğunuzdan büyük ihtimalle fiyat savaşları olacaktır. Bu da tekliflerinizi daha cazip kılabilmek için fiyatlarınızı olabildiğince düşük olarak ayarlamanız gerektiği anlamına gelir. Ancak bunu düşük rekabet olan bir niche ürünü bulursanız önleyebilirsiniz.
 • Tedarikçi sorunları – eğer kötü bir tedarikçi seçerseniz en baştan başarısız olmaya mahkum olabilirsiniz. Kötü bir tedarikçi ürün teslimi hataları, kötü paketleme ve uzun yanıt süreleri ile markanızın güvenirliğini azaltabilir. Ancak bu konuda yapabileceğiniz pek de bir şey olmaz.
 • Yönetimi zor envanter – tedarikçinizin stok durumunu sürekli kontrol ederek kendi mağazanızdaki stokları da sürekli güncellemeniz gerekir.
 • Müşteri hizmeti – müşteriyle direkt olarak bağlantılı olan tek kişi sizsiniz. Eğer herhangi bir sorun olursa şikayetleri sakince dinlemeniz gerekir.

Drop Shipping Nasıl Yapılır?

Drop shipping nedir anladıktan sonra drop shipping nasıl yapılır bir bakalım.

Drop shipping ile e-ticaret için yapmanız gereken:

 1. Satacağınız ürünleri belirlemek
 2. Belirlediğiniz ürünler için tedarikçi seçmek
 3. E-ticaret sitesi hazırlamak
 4. Ödeme altyapısını kurmak
 5. Reklam yaparak satışa başlamak
 6. Satış yaptığınızda siparişi tedarikçinize geçerek müşterinize ürünü göndertmek

Dikkat etmeniz gerekenler

Stoksuz satış / drop shopping yapmak istiyorsanız, öncelikle çalışacağınız tedarikçi firmayı iyi seçmelisiniz. Depo ve stok yönetimini doğru yapan, ürün gönderimlerinde güvenebileceğiniz bir firma ile çalışmak uzun vadede işinizi daha iyi yapmanızı sağlar. Sattığınız ürünler hakkında teknik bilgiye sahip olmanız da bir hayli önemlidir. Böylelikle satış öncesi ve sonrasında tüketicilere gerekli desteği sağlayabilir ve müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.

Vergiler

Vergilere dikkat etmelisiniz. Satacağınız ürünler için Türkiye’de verginin ne kadar olduğunu kontrol etmeli ve fiyatlarınızı ona göre ayarlamalısınız.

Bu işlem için bir vergi uzmanına danışmak en iyisi olacaktır.

Ödeme Yöntemleri

Ödeme yöntemi müşterinizin alışveriş deneyimini etkileyecektir. Ne kadar rahat olursa müşterileriniz de o kadar mutlu olacaktır.

Ayrıca müşterinizin dikkatini çekmek için belirli bir ödeme yönteminin popülerliğinden yararlanabilirsiniz. Üstelik ödeme yönteminin düşük bir işlem ücreti aldığından da emin olmanız gerekir.

Ürün stok durumlarını sürekli kontrol edin

Satmakta olduğunuz ürünün tedarikçideki stok durumu (Oberlo bunu da gösteriyor) azalırsa veya biterse bu ürün için yapmakta olduğunuz reklamlar boşa gidecek olabilir. Reklama yatırım yapmadan önce stoğun durumunu kontrol edin.

Tedarikçinizde stok kalmazsa büyük ihtimalle aynı ürünü sağlayabilecek başka bir AliExpress mağazası bulabilirsiniz ama zaman harcamanız ve müşterilerinizi bekletmeniz gerekecek. Bu duruma düşmemek sizin elinizde

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 22:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER