Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_47tdu81cdqjpajviclfrkuc8b5, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Artırılmış Gerçeklik "AR" ; Hayal Ötesi - Haberi

Artırılmış Gerçeklik "AR" ; Hayal Ötesi

Artırılmış Gerçeklik  "AR" ; Hayal Ötesi

Artırılmış Gerçeklik

Augmented Reality “AR”

Artırılmış gerçeklik (AR) şu anda en büyük teknoloji trendlerinden biri haline gelmiş durumdadır. Tablet, cep telefonu derken, gözlükleri piyasaya sürülmüştür. Hali hazırda APPLE gibi firmalar normal kullandığımız gündelik gözlüklere bu teknolojiyi adapte etmişlerdir.

Artırılmış Gerçeklik,  Augmented Reality “AR”

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?

Temel olarak gerçek dünya ile sanal dünyayı bir araya getirmeyi hedefleyen Artırılmış Gerçeklik;  bu teknolojiyi barındıran cihazlarda bulunan cisim tanıma özellikleri kullanılarak, belirlenen gerçek bir cismin üzerine, sanal bir cismin giydirilmesi ile ortaya konulmasına denmektedir.

Yani hayal dahi etmekte zorlandığınız pek çok farklı olay AR teknolojisi sayesinde gerçekleşmiş oluyor. 

Örneğin gerçek bir dünyada uzayda futbol oynamayı veya bulutlar üzerinde uçmayı hayal etmiş olabilirsiniz. İşte bu teknoloji sayesinde bunları görsel olarak yapabilecek bir duruma geliyorsunuz. Gerçekten uzaya gitmiyor ya da bulutların üzerine çıkmıyorsunuz. Ancak beyniniz bunu yapıyormuşsunuz gibi algılıyor.

Yada bir mühendis olarak işinizle ilgili her türlü malzemeyi gerçek bir dünyada söküp inceleyemez iken, AR yardımı ile bunu işi defalarca yapma şansınız olabiliyor.

Yada bir hekim ameliyata girmeden önce defalarca aynı ameliyatı görsel olarak yapabiliyor.

Artırılmış Gerçeklik  Augmented Reality “AR”

 Artırılmış Gerçeklik (AR) İçin Şartlar Nelerdir?

Bu teknolojiyi kullanabilmeniz için bazı gerekli şartlar vardır;

*Bulunduğunuz yerde internet erişimi

* Artırılmış Gerçeklik Cihazları; tablet, cep telefonu veya gözlük

*Kullandığınız cihazların içinde Artırılmış Gerçeklik, “Augmented Reality (AR) “ uygulamasının yüklü olması gerekmektedir.

*Cihazı çalıştırdığınızda içindeki AR uygulaması cihazı tanıyor ve yeni tanımlanmış bir görseli önünüze getiriyor.

Artırılmış Gerçeklik  Augmented Reality “AR”

Microsoft’un ürünü olan Hololens ve Meta adlı firmanın AR 2 adlı gözlükleri artırılmış gerçeklik alanında öne çıkan ürünlerden.

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir?

*Geliştirilmiş navigasyon sistemleri, yolun canlı görüntüsüne bir rota yerleştirmek için artırılmış gerçeklik kullanır.

*Futbol oyunları sırasında yayıncılar, oyunları göstermek ve analiz etmek için sahada yeni çizgiler çizmek için AR'yi kullanır.

*Mobilya ve ev eşyaları devi IKEA, bir mobilya parçasının alanınıza nasıl görüneceğini ve sığacağını görmenizi sağlayan bir AR uygulaması (IKEA Place olarak

  1. adlandırılır) sunar.

Artırılmış Gerçeklik  Augmented Reality “AR” ikea

*Askeri savaş pilotları, kask vizörlerindeki irtifalarının, hızlarının ve diğer verilerinin AR projeksiyonunu görürler, bu da onları görmek için aşağıya doğru odaklanarak boşa harcamamaları anlamına gelir.

*Beyin cerrahları bazen ameliyatlarda onlara yardımcı olmak için 3-B beynin AR projeksiyonunu kullanır.

Artırılmış Gerçeklik  Augmented Reality “AR”  Artırılmış gerçeklik (AR) şu anda en büyük teknoloji trendlerinden biri

*İtalya'daki Pompei gibi tarihi mekanlarda AR, eski medeniyetlerin görüşlerini günümüz kalıntılarına yansıtarak geçmişi hayata geçirebilir.

*Singapur'un havaalanındaki yer ekibi, kargo konteynerleri hakkında bilgi görmek için AR gözlükleri takıyor, yükleme sürelerini hızlandırıyor.

*Pazarlama sektörü bu teknolojiyi aktif bir şekilde kullanıyor. Pizza Hut’ın paket servis hizmeti için oluşturduğu Artırılmış Gerçeklik uygulaması örnek gösterilebilinir.

*Emlak sektörüde, müşterilerine evin içindeymiş hissini uyandırarak daha iyi bir satış performansı yakalayabilmekte, alıcılarda eve girmeden evin her türlü detayını görebilmektedirler.

*Artırılmış Gerçeklik AR teknolojisinin belki de en çok bilinen oyun uygulamalarından biriside, 2016 yılında  piyasaya çıkan ve hızla beyeni toplayarak yayılan mobil uygulama Pokemon Go'dur. Oyunda oyuncular yaşadığımız dünyada ortaya çıkan Pokemon karakterlerini kaldırımda, iş yerinde, banyoda, trende v.b bulur ve yakalar.

Artırılmış Gerçeklik  Augmented Reality “AR” pokemon

BİLGİLERİN FAYDALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR İSENİZ; LÜTFEN SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINIZ

VİDEOLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2020, 22:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER