TAVUK MUSUN KARTAL MI?

TAVUK MUSUN KARTAL MI?

Sizin kendiniz hakkında ne düşündüğünüz, başkalarının sizin hakkında ne düşündüğünden çok daha önemlidir.

            Milattan sonra yaşamış ünlü Romalı düşünür Seneca bu sözleri sarf ederken herhâlde günümüzde bu anlamlı ve etkili sözün hala geçerliliğini koruyacağını tahmin edememiştir.

            Gelin Seneca’nın bu anlamlı sözü ile bağlantılı bir hikayeyi sizlerle paylaşayım.

Yıllar yıllar önce bir kartal yeni yavrularını dünyaya getirmek için yumurtalarının üzerine kuluçkaya yatmış. Yaklaşık 40-45 gün sonra yavrularını görebilecek ve onları besleyebilecekmiş. Yumurtaların çatlamasına ve yavruların anneleri ile kavuşmasına sayılı günler kalmış Ancak hava aniden kötüleşmiş ve  kartal yuvasını zorlamaya başlamış. 

             Hava şartlarının da etkisi ile yumurtalardan biri bulunduğu yerden yuvarlanarak bir çiftliğin kenarına kadar gelmiş. Çiftlikte bulunan tavuklar yavruları ile beraber yemlenmeye çıktıklarında, bu garip ve iri yumurta ile karşılaşmışlar, ancak bir anlam verememişler.  Kendi aralarında bu yumurtayı sahiplenmeye karar vermişler.

            Yumurtayı hep beraber çiftliğe götürüp büyük bir titizlikle bakmışlar. Sayılı günler geçmiş ve kartal yavrusu dünyaya gelmiş. Bu yavru ilk tavuğu görünce annesi zannetmiş ve büyüyene kadar yanından ayrılmamış civ civ kardeşleri ile beraber bir tavuk gibi yaşamaya başlamış. Ailesini benimsemiş. Ancak ara sıra kendisini sorgulamak istese de ailesi ve çevresi "- sen bir tavuksun bunu böyle bil ve yaşa " diyerek onun hayatına bu şekilde devam etmesi gerektiğini söylemişler.

            Küçük kartal yavrumuz talihsiz civ civimiz yavaş yavaş büyümeye başlamış. Artık gözlerini göklerden pek alamaz olmuş. İçinde uçma isteği ile bir gün annesinin yanına koşmuş.

“ - anne göklere bakıyorum, uçan kuşları görüyorum ve onlara çok özeniyorum. Bir gün bende uçmayı hayal ediyorum. Ne dersin demiş” Annesi sinirle "-bak çocuğum sen bir tavuksun ve bu asla değişmez. Tavuklarda uçamaz. Bırak bu boş hayalleri. Şimdi git kardeşlerinle oyna demiş."

            Minik kartal yavrusu ömrünün sonuna kadar içindeki kartal ile yaşamış, hayal kurmuş. Ancak bu hayallerini hiçbir zaman gerçekleştirememiş. Çünkü o bir tavukmuş ve tavuk olarak ölmüş.

             Bir insan hayalleri ile yaşar ve ondan güç alır. Hayali olmayanın, hayatı da olmaz. Çünkü o insanın hedefleri de olmaz ve hayattan zevk alamaz. Sadece işe gider gelir ve ay sonu maaşını alırsın o kadar.

             Siz hayaliniz kadar büyüksünüz. Kendine saygı duyuyor isen hayal et ve yap. Başkalarının ne dediği, ne düşüneceği seni asla etkilemesin. Başarmak ve hayallerini gerçekleştirmek yine  senin elinde.

            Eğer bunu yapamaz isen, patronunu, aileni ve çevreni suçlar, çıkmaza girer mutsuz olursun. Çünkü hayatın tek düze ve sıradan hale gelir. Televizyondaki dizilere, yarışmalara mahkûm olur, cep telefonun  en iyi arkadaşın ve sırdaşın haline gelir.

Artık kararını vermelisin!!!

TAVUK MUYUM KARTAL MI?

YORUM EKLE