Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_pkl7okrkelr3hkaknd0g28uis1, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
HENTBOL NEDİR? NASIL OYNANIR? - Haberi

HENTBOL NEDİR? NASIL OYNANIR?

HENTBOL NEDİR? NASIL OYNANIR?

HENTBOL

Önceleri 11 er kişi ile çimde oynanan hentbol 1950 den sonra yaygın bir salon sporu haline geldi. Günümüzde 6 sı ortada 1 i kalede olmak üzere 7’şer kişilik takımlar ile oynanmaktadır

Hentbol 40 m boyunda 20 m eninde bir sahada oynanır.

HENTBOL  Önceleri 11 er kişi ile çimde oynanan hentbol 1950 den sonra yaygın bir salon sporu haline geldi. Günümüzde 6 sı ortada 1 i kalede olmak üzere 7’şer kişilik takımlar ile oynanmaktadır  Hentbol 40 m boyunda 20 m eninde bir sahada oynanır.

Sahada 3 m genişliğinde ve 2 m. yüksekliğinde her takıma ait kale bulunur.

HENTBOL  Önceleri 11 er kişi ile çimde oynanan hentbol 1950 den sonra yaygın bir salon sporu haline geldi. Günümüzde 6 sı ortada 1 i kalede olmak üzere 7’şer kişilik takımlar ile oynanmaktadır  Hentbol 40 m boyunda 20 m eninde bir sahada oynanır. KALE

Amaç hentbol topunu elleri ile paslaşarak rakip takımın kalesine futbolda olduğu gibi  atmaktır.

Oyun 30’ar dakikalık 2 devre halinde oynanır. Devre arası 10. dakikadır.

Hentbolde her takımın biri kaleci olmak üzere toplam 5 yedek oyuncusu vardır. Oyuncu değiştirme sayısında  futbolda olduğu gibi sınırlama yoktur.

Sert bir spordur. Belirlenen kurallar çerçevesinde rakibi  itme, sarılma ve çekmeye izin verilir.

Ancak aşırı sert hareketlere izin verilmez. Bunu yapan oyunculara ise 2 dakika oyundan çıkma cezası verilir.  Süre bitene kadar yerine başka bir oyuncu giremez. Böylece takımı 6 kişi kalmış olur. Bu durum rakip için büyük bir avantaj sağlar. Eğer bir oyuncu 2 dakika cezasını 3 sefer alır ise bir daha oynayamaz, oyundan atılır.

Eğer bir oyuncu gole giderken rakibi tarafından faul ile durdurulur ise 7 metre  adı verilen bir nevi futboldaki penaltı  atışı kullanılır.

Kaleye 7 metre mesafeden yapılan bu atış için kaleci kendi alanında bulunan 4 metre mesafeye kadar ileri çıkabilir.

Golden sonra rakip takım başlama vuruşunu yapar ve topu tekrar oyuna sokar. Bir takım eğer avantaj sağlamak için topu kendi alanında dolaştırarak  rakip alana gitmiyor ise buna Pasif Hücum denir. Hakem bu duruma izin vermez. Oyunu durdurur ve topu rakip takıma verir.

Maçın sonunda skor beraber olur ise maç uzatmalara gitmez beraberlik ile sonuçlanır. Galip gelen takım 2 puan kazanır. Beraberlik halinde ise her iki takımda 1 er puan alır.

Hentbol Topu:

Topun ağırlığı ve çapı yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir.

Aşağıdaki tabloda yaş gruplarına göre Hentbol Toplarının özellikleri belirtilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER