Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_ug98kk1l5tdjk7jb667sv7i8m4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Yerli ve milli tohumlar topraklarımızda - Haberi

Yerli ve milli tohumlar topraklarımızda

Sakarya’da bir şirket tarafından geliştirilen yerli ve milli tohumlar toprakla buluşuyor.

Yerli ve milli tohumlar topraklarımızda

Sakarya ilinde çiftçilerin ve üreticilerin denemelere başladığı çerezlik kabak ile ay çekirdeği tohumları meyvesini veriyor. 5 yıldır Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile birlikte yapılan çalışmalarda geçen yıl tohumların ekimi başlandı.

Şirketin ziraat mühendisi Cangül Alhun yaptıkları başarıyı şöyle özetledi.

"Yerli ve milli hibrit tohumunu çiftçilerimiz gönül rahatıyla tarlalarına ekiyor. Şirket olarak ilk çalışmalarımızı yapıyoruz. Amacımız; Türkiye ekonomisine tohum konusunda büyük katkı sağlayacağına inandığımız yerli ve milli tohumları Türkiye'ye kazandırmak."

Alhun, şirket olarak 5 yıldır Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa çalıştıklarını dile getirerek, "5 yıllık çalışma sonucunda elimizde 60 adet saf durulanmış hatlarımız mevcut. Bu yıl yaptığımız işlemlerde durulanmış hatların çalışmalarını devam ettirirken ortaya çıkarmış olduğumuz hibrit tohumların çiftçilere üretimlerini yaptırmaktayız. Bu hibrit tohumlar şu anda yerli ve milli tohum özelliğini taşımaktadır." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER