Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_vcej6cb7gga8udk1111eujt201, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Sakarya işsizlik maaşı alma - Haberi

Sakarya işsizlik maaşı alma

İşten çıkarılan işçiler için kolaylık sağlayan devlet işsizlik fonu adı altında ödeme yapıyor. Sadece işten çıkarılan değil, haklı nedenlerle işten ayrılanlar içinde işsizlik maaşı ödeneği bulunuyor. O halde hangi durumlarda işsizlik maaşı alınabiliyor? İşsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı nereden alınır? Sakarya işsizlik maaşı almı nereden yapılıyor? gibi soruların yanıtı haber içeriğimizde…

Sakarya işsizlik maaşı alma

Pek de yeni sayılmayan işsizlik maaş fonu, aslında çalışanların parasından kesiliyor ve fona aktarılıyor. Bu fonda biriken para işten ayrılma durumlarında size belirli şartları sağladığınız takdirde ödemesi sağlanmış oluyor. Yeni bir iş bulana kadar idare etmenizi sağlayan işsizlik maaşı, vatandaşlar için önemli gelir elde ediyor. İşsizlik maaşı ödeneği çalışma durumunuza göre 6, 8, 10 ay şeklinde yapılıyor. İşsizlik maaşından yararlanmanın birinci şartı işverenin sizi işten çıkarması, daha sonra ise son 4 ay sigorta girişinizin olması gerekiyor ve birde 3 sene için en az 600 gün çalışan olmanız mecburiyeti var. Bu şartları taşıyan kişi İŞKUR’a internet üzerinden veya Sakarya ilinde bulunan İŞKUR binasına giderek şahsen başvuru yapabilirsiniz. Burada ki en önemli konu ise işten çıkarıldıktan son en geç 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuruyu tamamlamış olursanız tam maaş alabilirsiniz. Eğer bu süre geçerse maaşla kesinti olacaktır. Ayrıca işsizlik maaşı alan işçi sağlık hizmetlerinden de ücretsizi bir şekilde yararlanabilir. 

issizlik maasi

İşsizlik maaşı ise yeni yıl ile birlikte en düştüğü 1.015 lira iken en yüksek ise, 2.030 lira olarak açıklanmıştı. Asgari ücretin zamlanmasıyla işsizlik maaşında da her sene artış yaşanıyor. 

Türkiye genelinde ve Sakarya ilinde de işsizlik maaşı almak için tek yapacağınız, PTT  büro veya binalarına gitmek olacaktır. PTT’ye gittiğinizde yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimliğini almayı unutmayın. İşsizlik maaşlarının PTT’ye her ayın 5’inde yatıyor. Her ayın 5’i geldikten sonra size en yakın PTT şubesine giderek paranızı çekebilirsiniz. Fakat her ayın 5’i haftasonuna denk gelirse PTT şubeleri kapalı olduğundan hafta başını beklemek durumundasınız. 

İşsizlik maaşını 3 ay boyunca çekmeyi unuttuğunuz halde ise, paranın tekrar İŞKUR hesabına aktarıldığını ve bu parayı çekemediğinizi hatırlatmak da fayda var. 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER