Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_cunk189o0qk8h6opqces8crnk4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Sakarya İşsizlik Maaşı 2019 - Haberi

Sakarya İşsizlik Maaşı 2019

Çalışan işten çıkarıldıktan sonra en büyük problemi iş bulamama ve geçim sıkıntısı oluyor. Çalışan ister evli ister bekar olsun işsiz kaldığı zaman parasız kalması kötü bir durum. İşte tam da burada işsizlik maaşı vatanadaşlara bir nevi can simidi oluyor. Sakarya işsizlik maaşı 2019’da ne kadar? İşsizlik maaşı için şartlar neler? İşsizlik maaşı nereden alınıyor ve nereye başvuru yapılıyor? Kaç ay süreyle işsizlik maaşı alınabiliyor? hepsi haberimizde.

Sakarya İşsizlik Maaşı 2019

Devlet her geçen gün çalışan işçinin haklarını korumak için daha fazla emek ve mesai harcıyor. İşçi ve işveren arasında anlaşmazlıklarla ilgili yaşanan sıkıntıları tutunda, tazminat, işsizlik gibi konularda işçinin yanında yer alıyor. İşçi hakları veya kanunu birçok konuda işçinin yanında. Fakat işçininde bazı sorumlukları oluyor elbette. 

Devlet işsizlik fonu altında çalışanlardan belli bir miktar para kesiyor. Bu kesilen para da işten çıkarılan işçiler için geri kullanılıyor. Bir bakıma işçiler kendileri için işsiz kalmamak için fonda para biriktirmiş oluyor. 

İşten çıkarılan işçi gerektiği şartları sağladığı zaman işsizlik maaşından faydalanabilir. Bu şartlardan en önemlisi son üç yılda 600 gün çalışmış olmak, son 4 ay yani 120 gün sigortalı gözükmüş olmak gerekiyor. Diğer önemli bir husus da isteme çıkarılan kişi 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik ödeneği için başvuru yapmak zorunda. Sakarya’da bulunan vatandaşlarında, Sakarya işsizlik maaşı 2019’da yararlanmak için İŞKUR’a bizzat yada internetten başvuru yapmaları gerek.

İşsizlik ödeneğin süresi ise;

600 gün süre için 6 ay,

900 gün süre için 8 ay,

1080 gün süre için 10 ay, 

işsizlik ödeneği almaya hak kazanıyorlar. Bu sürelerin son 3 yılda çalışılan zaman dilimi olduğunu belirtmek gerekir. 

İşsizlik maaşına başvurunuzu yaptıktan sonra PTT bankasına isminiz adına işsizlik parası yatırılıyor. PTT banka şubelerinden rahatlıkla çekebiliyorsunuz yada kendi banka kartınızı tanımlatma imkanı varsa ona da yatırabilirler. 

Sakarya işsizlik maaşı 2019 yılında en düşük 1015 lira, en yüksek maaş ise 2030 lira olarak açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2020, 19:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER