Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_hkriglavjb9bpvhr0nq1b4tsn3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Projelerde Sakarya ilk 10’da - Haberi

Projelerde Sakarya ilk 10’da

Sakarya Üniversitesi’nde Uygulamalı Bilimler Spor Bilimleri Fakültesi'nde program düzenlendi.

Projelerde Sakarya ilk 10’da

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde Fikir Sofrası'na katılmak üzere kente gelen Mandal, ildeki sanayi, sivil toplum kuruluşları ve Ar-Ge temsilcileriyle buluştu. Programa Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’da katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Mandal, şunları söyledi.

1995-2018 yıllarında Sakarya'ya yönelik kendilerine 386 başvuru yapıldığını aktararak, "Türkiye'de 13'üncü sırada gözüküyor. Marmara Bölgesi'nde ise 5'inci sırada gözüküyor. Buna karşın başarılı olma performansında ise çok daha iyi. Yani desteklenen proje sayısında 9'uncu sırada, Marmara Bölgesi'nde 4'üncü sırada yer alıyor. 2018 yılında 7,5 milyon lira, Sakarya'ya aktardığımız kaynak olmuş." ifadelerini kullandı.

Dünyada yerelleşmeye dönük adımlar atıldığını, Türkiye'de de yerli üretime yönelik çalışmaların artması gerektiğini vurgulayan Mandal, yüksek teknolojiye odaklanılmasını istedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve TÜBİTAK'ın doktora sanayi programını da hatırlatan Mandal, üniversite sanayi iş birliğinin geliştirilmesinin önemine dikkati çekti.

Rektör Sarıbıyık da sanayi, sivil toplum kuruluşları ve Ar-Ge gruplarıyla üniversitenin yakın iş birliğinin devam edeceğini belirterek, TÜBİTAK Başkanı Mandal'a katkılarından dolayı teşekkür etti.

Üniversitenin sahada olduğunu vurgulayan Sarıbıyık, çeşitli projelerle bilgiyi, beceriyle bütünleştirerek nitelikli bireyler yetiştirmeyi ve böylelikle ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER