Öğrencilerden Melek Nişancı Huzurevine Ziyaret

Hendek Melek Nişancı Huzurevi, 2011 yılında faaliyete geçmiştir. Sakarya'da bulunan tek ve devlete ait bir huzurevidir.

Öğrencilerden  Melek Nişancı Huzurevine  Ziyaret

Hendek Melek Nişancı Huzurevi, 4 katlı bir binadır. Huzurevine 60 yaş ve üstündekiler alınıyor. Kişilerin kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyici bir rahatsızlığının bulunmaması gerekiyor. Kişi yeme, içme, banyo, tuvalet ve bunlar gibi günlük yaşam etkinliklerini bağımsız olarak yapabilecek durumda olmalı. Ruh sağlığının yerinde olması, bulaşıcı bir hastalığının olmaması gerekir. Uyuşturucu madde ya da alkol bağımlısı olanlar kabul edilmez. Sosyal veya ekonomik yoksunluk içinde bulunduğunun sosyal inceleme raporu ile saptanmış olması gerekir.

YAŞLILARIMIZ NEDEN HUZUR EVLERİNİ TERCİH EDİYORLAR ? 

Sakaryalı olup Türkiye'de herhangi başka  bir şehirde yaşayan fakat buraya gelmek isteyenler de bulundukları şehirden Sakarya'daki bu huzurevine gelebiliyorlar. Veya burada bir akrabası olup gelmek isteyenler için de aynı şey geçerli. Bu huzurevindeki çoğu kişiler evde dört duvar arasında kalmamak, yaşıtlarıyla sosyal bir ortamda bulunmayı tercih eden kişilerdir. Bilimsel araştırmalara göre de zaten asosyallik, kişilerde alzheimer hastalığını tetiklemektedir. Sosyal ve aktif kişilerde ise bu daha az bir orana sahiptir. Ayrıca belirli bir yaştan sonra bir evi idare etmekle uğraşmak artık zorlayacağı için böyle bir ortam yaşamlarını da kolaylaştırıyor.

melek nisanci huzur evi

Maaşı olanlar belirli bir ücret karşılığında huzurevinde kalıyorken, eğer kişinin maaşı yoksa ücretini devlet karşılıyor ve bir miktar da maaş bağlıyor.Genele bakıldığında çoğunluğu kendi isteğiyle buraya yerleşmiş durumda.Günlük sabah spor programlarına sahipler ve spor onların daha zinde kalmalarına destek oluyor.Birçok sosyal aktivitelerle donatılmışlar. Yaptıkları ebru sanatları koridorları süslüyor. Dışarı çıkıp istedikleri gibi gezme olanağına sahipler. Günlük yaşamlarını daha kolay bir şekilde devam ettiriyorlar. Yapılan gezi programları da hayatlarına renk katıyor.Günde üç öğün yemek yedikleri rahat, geniş bir mutfakları var. Dörder kişilik masalarda herkesin belirli bir yeri var ve isimleri yazılı. Masaların bir bölümü kadınların, bir bölümü erkeklerin olarak ayarlanmış. Bu da onlar için rahat bir düzen sağlamaktadır.

SİZLERİN ZİYARETLERİNİ BEKLİYORLAR 

Huzurevinde elbette ki sağlık hizmetleri de mevcut. 24 saat hemşire hizmetinin olmasının yanında belirli zaman aralıklarında sağlık taramaları da yapılıyor. Huzurevine yapılan ziyaretler de güzel bir aktiflikle sürüyor. Okullardan da ziyarete gelen gruplar varlığını devam ettiriyor. Gençler için de güzel bir deneyim olmuş oluyor. Ancak resmi bir kuruluş olmasından dolayı gidenlerin huzurevinden randevu almaları gerekmektedir ve 18 yaşın altındakiler yanlarında 18 yaşından büyük biri olmadan ziyarete kabul edilmemektedir. Huzurevinin teyze ve amcaları gerçekten hoş insanlar ve sohbetleri de kişiye huzur veriyor. Ziyaretlere ise ne kadar değerli hediyelerle gittiğinizin bir önemi yok; sevginiz, sevinciniz gözlerinizi de güldürsün, sohbetiniz güzel olsun yeterli. :)

Yazan: Nisa Nur Aydın
 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 10:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih AYDIN
Fatih AYDIN - 12 ay Önce

Sizi tebrik ediyorum. Bizi bunlardan haberdar ettiğiniz için. Sık sık gidip ziyaret etmeli, elimizden geldiğince ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmalıyız.

İrem Nur Özdemir
İrem Nur Özdemir @Fatih AYDIN - 7 ay Önce

Çok faydası oldu teşekür ederimm..

Furkan terzi
Furkan terzi - 12 ay Önce

Bu bunu bana çok yararı dokundu eline sağlık

Ceyhun Yılmaz
Ceyhun Yılmaz - 12 ay Önce

Ne kadar acı da olsa toplumumuzun mevcud durumda bir gerçeği olan huzur evlerini ziyaret husunda bir farkındalık oluşturmak için kaleme alınmış çok güzel bir yazı olmuş. Bu gerçeğin ve bizlere düşen vazifenin hatırlatılması açısından çalışmanıza teşekkür ederiz.

SIRADAKİ HABER