Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_bajaqmvbhi0hskbfgt72mjo766, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
SPOR ÖNCESİ ISINMA - Haberi

SPOR ÖNCESİ ISINMA

Spor evrensel bir kavramadır. Yüz yıllardır insanların yapmaya çalıştıkları fiziksel aktiviteleri ifade etmek için kullanılır. Kimi yüzer, kimi koşar, kimi ip atlar, kimi futbol oynar. Yaz yaz bitmez yüzlerce aktivite ile spor kavramını yerine getiren milyonlarca insan vardır.

SPOR ÖNCESİ ISINMA

Ancak spora başlamadan önce vücudumuzu korumak ve sakatlanmaların önüne geçmek için ısınma  konusunu profesyonel olmayan  bir çok insan ihmal eder. Bu nedenle önelmiş veya önemsiz sakatlıklar ile karşılaşmaları muhtemel olur.

ISINMA NEDİR?

Soğuk bir kış günü arabanıza biniyor ve kontağı çeviriyorsunuz.  Aracınızın motorunu ısıtmadan aniden düşük viteste aracı 100 km gibi bir hıza ulaştırıyorsunuz. Bu gerek aracınızın motoruna gerekse diğer yan bileşenlerine zarar verebilecek bir hareket olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Hele bu uzun süreli devam eder ise conta yakmanız kaçınılmaz olur. Ayrıca soğuk bir kış günü araca biner binmez kaloriferi çalıştırıp sıcak üflemesini bekleyemeyiz. Motorun ısınması için aracın bir süre çalışması gerekmektedir.

İşte vücudumuzun da bu örnekten farkı yoktur. Aniden koşmaya başladığımızda kalbimiz beklemediği bir durum ile karşılaşır ve kanı büyük bir hızla pompalamaya çalışır. Dakikada 60 ile 100 arası atması gereken kalbimiz dakikada 140, 150  olur. Kas ve iskelet sistemi de bu ani duruma ayak uydurmak için alarm durumuna geçer.  Ancak süreklilik devam eder ise kalp kanı pompalayamaz hale gelir ve kalp krizi denen olay gerçekleşir. Ya da kaslarınızdan biri yırtılır.

SPOR-ISINMA

İşte bu gibi üzücü olaylar ile karşılaşmamak ve  vücudumuzu yapacağımız aktiviteye hazır hale getirerek riskleri minimize etmek için ısınma hareketlerini mutlaka yapmamız gerekmektedir.

Isınma  kısaca vücudumuzun ısısını arttırarak , kas ve dolaşım sistemimizi spor aktivitesine hazır hale getirme işlemidir.

Isınma evresi kısa bir zaman dilimini içerir. 5-10 dakik arasında sürer. Bu sizi spordan önce yoracak veya bıktıracak bir durum değildir.

ISINMA HAREKETLERİ?

Aslında ısınma kişiden kişiye göre değişmektedir. Ayrıca yapacağınız spor türüne göre de değişmektedir.

Bazen 5 dakikalık düşük bir tempoda koşu da ısınma olarak görülebilmektedir. Ancak ısınmada ana amaç kas ve eklem bölgelerini spora hazırlamak olduğu için buralara yönelik hareketlerin tercih edilmesi arzu edilir.

SPOR-ISINMA KOSU

Isınma hareketlerine gerdirme ile başlamak, vücudu spora hazırlamak için idealdir. Burada dikkat edilmesi gereken konu gerdirme hareketlerini 5-10 sn.lik aralıklar ile vücudu esnetmeden yapılmasıdır.

Örneğin; belinizi ısıtmak için dizlerinizi kırmadan öne doğru eğilip parmaklarınız ile yere veya ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışırız. Burada öne doğru gidebildiğimiz yere kadar gidip orada nefes almaya devam ederek 5-10 sn.lik bir bekleme yapmamız gerekmektedir. Bekleme bittikten sonra yavaşça yukarı doğru düz pozisyona geçilir ve tekrar öne eğilinir. 3 tekrar yeterlidir.

SPOR-ISINMA gerdirme

Bir öne bir yukarı hareket etmek hatalıdır. Bu prensip tüm gerdirme hareketleri için geçerlidir. Çünkü kaslar daha soğuktur. Üst üste öne, yukarı, öne yukarı hareketler ile esnetmeye çalışmak hata olur. Kopabilecek ince bir ipi iki elinize alın ve sadece çekmeye başlayın. Birde aynı ipi eki elinizi yakınlaştırıp uzaklaştırarak üst üste yapın. Göreceksiniz ki ikinci seçenekte daha kolay kopacaktır. Aynı durum kaslar içinde geçerlidir. Soğuk iken yapılan bir ileri bir geri sık hareketler kaslara zarar verebilecektir.

SPOR-ISINMA gerdirme

Ayrıca bu bir ısınma hareketidir. Nabzı ufak ufak yükseltmemiz gerekmektedir. Kesinlikle yüklenmek, nabzı birden 20, 30 atım  arttırmak doğru değildir.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2020, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER