Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_4o70n3sjdka4t91ac8i87qorq2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Omega - 3 faydaları nelerdir?  - Haberi

Omega - 3 faydaları nelerdir? 

Omega - 3 vücut için gereksinimi yüksek olan bir besin kaynağıdır. B vitamini kadar vücut için önemli olan bu besin kaynağının faydaları nelerdir? Omega - 3 nedir? Zihin için gerekli midir? Omega - 3 takviyesi nereden alınabilir? Omega - 3 hakkında merak ettikleriniz bu haber de…

Omega - 3 faydaları nelerdir? 

Omega - 3 yağ asitleri olarak bilinmektedir. Vücut içerisinde bulunmayan bu yağ asidi dışarıdan takviyelerle ancak alınabilir. Beslenme ile alınan bu yağ asidi, doymamış yağ asidinin bir parçasıdır. Omega - 3’ün yanında omega - 6 da doymamış bir yağ asidi olarak bilinir. 

İnsan omega - 3 ile daha bebek iken tanışıyor. Anne sütü omega - 3 için önemli ve doğal bir besin kaynağı. Bu yüzden hekimler ilk 6 ay anne sütünün önemini vurgular. Bebek için önemli olan anne sütünün bir faydası omega - 3 kanıtlanmıştır. Anne adayının bebek öncesi alacağı omega - 3 takviyesi hamile sürecinde ve doğum sonrası da çocuğun gelişiminde yardımcı oluyor. Zihinsel gelişmeye faydası da olan omega - 3 okul çağında bulunan çocuklar için oldukça önemli. Zeka gelişiminin yanı sıra görme yetisinin de arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca omega - 3 özellikle de kadınlar da cilt gelişimini olumlu yönde etkileyerek yaşlanmayı önleyebiliyor. Astım önlemek için de çocuk ve yetişkinler de faydası görülmüştür. Kadınlar da yaşanan meme kanseri riskini de azaltabiliyor. Omega - 3 karaciğer yağlanmasını da engelleyebilir. Bu kadar faydası olan omega -3 besin takviyesi yapmak gerekir. 

omega 3 faydasi

Omega - 3 besin takviyesi dışarıdan balık ve yağında en çok alınabilir. Omega - 3 takviyesini hap şeklinde de alınabilir. Balık sezonun olduğu zamanlarda yetkililer balık tüketimine oldukça önem verir. Doğal omega - 3 kaynağı olarak da gözüken balık takviyesi haftada 1 kez bile yenmesi farklılık gösterebilir. Bunun yanı sıra keten tohumu ve yağı, semizotu, ceviz gibi doğal ürünlerde de omega - 3 bulunuyor. Süt ürünler, yumurta ve et tüketimi de omega - 3 kaynağı olarak bilinir. 

Halk arasında omega - 3 besinlerinin kilo yaptığı bilinse de aslında kilo yapıcı bir besin kaynağı değildir.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER