Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_018eb8i3mqfq6llganaifk5931, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Migren ağrısı nasıl geçer - Haberi

Migren ağrısı nasıl geçer

Halk arasında baş ağrısı olarak da bilinen migren, ‘’aurasız migren’’ türü olarak bilinir ve görülür. Günlük hayatta birçok insanda da bulunan migren hastalığının çözümü nedir? Migren ağrısı nasıl geçebilir? Migrenin belirtileri nelerdir? Bu haber de migren ile ilgili yaşanan sağlık problemlerine değineceğiz.

Migren ağrısı nasıl geçer

Migren, insanların günlük yaşantı sırasında bir baş ağrısı şikayeti olarak da tanımlanabilir. Fakat normal baş ağrısından daha şiddetli olan migren, insanlarda farklı belirtilerle gözükmektedir. Migren ağrısı genelde göz çevresinde, şakak veya özellikle de ense kısmın da oluşarak başlar ve ilerledikçe daha da kötü bir hal alabilir. Yaşanan bu hastalıkla ilgili kusma, mide bulantısı, ışık ve seste ağrıya eklenebilir. 

Migren belirtileri, genç yaş nüfusunda daha belirgin olur. Daha çok migren hastalığı çocukluk veya ergenlik döneminde karşımıza çıkıyor. Bu dönemler de baş ağrısı ile başlayan migren daha sonra 20 ile 30 yaşalarına gelindiğinde kendini iyice belli ediyor. Aslında halk arasında sadece baş ağrısı olarak tanımlanan migren ağrısının belli dönemleri bulunmakta. Prodrom, aura, baş ağrısı birde postdrom şeklinde 4 evre geçirmekte. 

migren tedavisi

Migren hastalığının çıkış nedeni tam bilinmiyor. Fakat çevrenin veya genetik yapının hastalığın çıkış sebebi olarak kabul edilebilir. Migreni birde tetikleyen unsurlar bulunuyor. Bunlardan birkaç tane örnek vermek gerekirse;

Yemek düzeninin değişmesi,

İçecekler,

Uyku düzeninin değişmesi,

Stres, 

Bazı gıdaların tetiklemesi,

migrenin sebepleri olarak görülebilir. Bu unsurlardan en önemlisi de stres. Migren hastalığını tetikleyen en büyük unsur stres faktörü. İş yerinde ve evde yaşadığı sıkıntılar yaşayan bir kişi migren hastalığına davetiye çıkarır ve daha çabuk bu hastalığa yakalanır. Stresten sonra, uyku düzeni de migren düşmanı sayılabilir. Stres yaşayan bir insan aynı zamanda uyku problemi de çekebilir. 

Migren hastalığının ilaçlar yardımıyla çözüme kavuşabiliyor. Bazı ilaçlar migren hastalığının çözümü olarak kullanılıyor. Depresyon, epilepsi hastalığında kullanılan bazı ilaçlar migrende de kullanılabilir.

Botoks yöntemiyle de migren ağrılarına son verebilirsiniz. Kısa süren bu uygulama ile birlikte migren hastalığından kurtulabilirsiniz.

Gene de en iyi yöntem insanın kendisini stresten uzak tutma, uyku düzeni, su tüketimi, yiyeceklere dikkat etmek migreni kolaylıkla yenme yolu olabilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER