Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_s9lcgflbmuqaklbbj0emr5u5o3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Kas ağrısı nasıl geçer? - Haberi

Kas ağrısı nasıl geçer?

Kas vücutta bulunan hareketlerin yapılmasına yardımcı olan bir yapıdır. Vücudun yaptığı her harekette farklı bölgelerde ki kaslar devreye girer ve oynar. Kas ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt bulmadan önce, kas ağrısı neden olur sorusuna yanıt aramak gerekir. Bu soruya yanıt bulduğumuz takdirde kas ağrısının nasıl geçeceğine yönelik soruya da cevap bulmuş olacağız. 

Kas ağrısı nasıl geçer?

İnsanların vücudun incelendiğin de 3 farklı kas çeşidine rastlanıyor. Farklı kas çeşitlerinin oluşması ise, çalışma ve vücudun bulunduğu bölüme göre sınıflandırma yapılır. Kaşlar, vücudun önemli bira parçası olduğunu ve zarar gelmesini önleme gerekir. Kasları yoracak veya zedeleyecek hareketlerden kaçınmak gerekir. 

İnsan vücudun da bulunan kasları korumak için yapmamız gerekenler;

Sık olmasa da ara sıra bir düzen içerisinde egzersiz yapmak lazım,

Su tüketimine dikkat etmeli ve bol su tüketilmeli,

Ani hareket edilmemeli,

Stres altında olmamak gerekir, 

Bilinçsiz kası yoracak hareketlerden kaçınılmalı. 

İnsan kendine iyi baktığı sürece doktora gitmek mecburiyetinde olmaz. İnsan kendisinin doktoru diye boşuna dememişler. 

kas agrisi gecirme

Miyalji, tıp dilinde kas ağrıları olarak geçmektedir. Kas ağrılarının başlıca nedenleri ise; spor esnasında kası aşırı yoracak hareket ve ağırlıklar, günlük yaşantıda bedeni zorlayarak hareket ettirme ve eşya kaldırma gibi hareketler ağrıların nedeni olarak bilinir. Kasların hasar alması, ezilmesi, darbe görmesi, önemli problemlerden sayılır. 

Kas ağrılarının geçmesi için de, muhakkak doktora danışmak gerekir. Fakat hafif kas ağrıları için, evde de müdahalede bulunulabilir. Ağrıların geçmediği hallerde en yakın doktora başvurmak sağlık açısından daha iyi ve tedbirli olmuş olur. Evde kas ağrısının geçmesi için uygulanacak yöntemlerden birkaçını sıralamak gerekirse;

Buz torbası ile birlikte ağrıyan yere uygulama yapılabilir. 

Zeytinyağı ile birlikte ağrıyan kas bölgesinin bulunduğu bölgeye masaj şeklinde hafifçe uygulanabilir. Evde en iyi çözüm olabilecek yöntemde yağ ile olduğunu belirtmek gerekir. Düzenli bir şekilde birkaç gün ağrıyan bölgeye uyguladığınız takdirde kas ağrısından kurtulmuş olabilirsiniz. 

Kasın ağrıdığı bölgede hafif bir şekilde egzersiz yapmak da, ağrının azalmasına ve zamanlama geçmesini sağlar. Gene de belirtmek gerekirse geçmeyen ağrılar için doktora başvurmakta fayda var.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER