Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_ha0s7pq7dlu5ogncsl794uobf0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
JOHN HOPKINS ÜNİVERSİTESİ CORONA COVID-19 ARAŞTIRMA SONUÇLARI - Haberi

JOHN HOPKINS ÜNİVERSİTESİ CORONA COVID-19 ARAŞTIRMA SONUÇLARI

1876 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Maryland Eyaleti Baltimore şehrinde kurulan ve ana çalışma konsepti araştırma olan bir üniversitedir. Bu açıdan Amerika’nın ilk araştırma üniversitesi konumundadır. Yapmış olduğu bilimsel araştırma ve incelemeler ülke ve dünya çapında kabul görmekte, ülkeler çapında dikkate alınmaktadır.

JOHN HOPKINS ÜNİVERSİTESİ CORONA COVID-19 ARAŞTIRMA SONUÇLARI

JOHN HOPKINS ÜNİVERSİTESİ CORONA COVID-19 ARAŞTIRMA SONUÇLARI

JOHN HOPKINS ÜNİVERSİTESİ ‘nin CORONA Virüs kapsamında yapmış olduğu incelemeler ve analizler sonucu ortaya çıkan sonuçlar ve alınması gereken önlemler şunlardır;

 1. CORONA Virüsü yaşayan bir organizma değildir.
 2. Koruyucu yağ tabakası ile kaplı protein molekülüdür.
 3. Burundan, ciltten veya yüzün herhangi bir açık yerinden emildiği taktirde genetik kodu değişmektedir.
 4. Yani protein molekülü vücuda girdiği andan itibaren, saldırgan bir hale gelmektedir.
 5. Aynı zamanda çoğalmaya başlamaktadır.
 6. Virüs yaşayan bir organizma olmadığı ve bir protein molekülü olduğu için ilaç ile öldürülememektedir.
 7. Ancak zamanla kendi kendine çürümekte ve yok olmaktadır.
 8. Bu ortadan yok olma zamanı ısıya, neme ve bulunduğu ortama, hangi tür materyale yapıştıysa ( naylon, metal, cam yüzey, taş , ahşap, deri v.b) onun özelliğine göre değişebilmektedir.
 9. Kaygan yüzeyde ve giyisilerde 3 saat, bakırda ve tahtada 4 saat, mantar panolarda 24 saat, metalde 48 saat,  plastikte 72 saat yaşıyabilmektedir.
 10. Corona Virüs çok kırılgan ve onu koruyan tek şey ise çevresindeki ince YAĞ TABAKASI. Yağ tabakası hasar gördüğü an kendi kendine çürüyüp zararsız hale gelmektedir.
 11. Bu nedenle yağı çözen kalıp sabun ve deterjan en iyi çözümlerin başında gelmektedir.  Çünkü köpük yağı yok etmektedir. Bundan dolayıda 20 sn. kadar dirseklerinizide içerecek şekilde köpürterek yıkama tavsiye edilmektedir.
 12. Ayrıca bu yıkamanın 25 derecelik bir sıcak suyla yapılmasıda tavsiye edilen bir kondur.  Kaynarsu kesinlikle değil. Sıcak su sabunun köpürmesinide  desteklemektedir.
 13. Isının yağı erittiğini bildiğimiz için özellikle giyisilerimizi 30 derecenin üzerinde yıkamamızda önem arz etmektedir.
 14. Eğer sabun ve deterjan yok ise;

*%65 üzerinde olan alkol karışımı ile,

*1’e 5 oranında çamaşır suyu karışımı;  yani 5 ölçek suya  1 ölçek çamaşır suyu,

 *Bu iki ayrı  karışımda virüsün üzerindeki yağı tahrip ederek virüsün  çürümesini ve ölmesini sağlamaktadır.

*Yaşadığımız ortamı bu karışımlar ile dezenfekte etmemiz önemlidir.

 1. Saf Oksijenli suyun da koruma sağladığı belirtiliyor.
 2. Herhangi bir antibiyotik kesinlikle işe yaramamaktadır.
 3. Kullanılmamış giyisileri çarşafları bezleri kesinlikle silkelemememiz gerekmektedir. Çünkü virüs bunların içine işleyebiliyor ve silkelendiği an etrafa yayılıyor.
 4. Herhangi bir şekilde toz almak için kullanılan tüylü malzemeler silkelenir ise soluduğumuz havada 3 saat asılı kalabilmekte.
 5. Virüs arabaların klimalarında ve soğukta asılı olarak kalarak  yaşamaya devam ediyor.
 6. Aynı zamanda neme ve karanlığa ihtiyaç duydukları için, evin ortamı ılık aydınlık ve kuru olması gerekiyor. Yaşam ortamı mutlaka havalandırılmalı.
 7. Ultraviyole ışığı virüsü yok ediyor.
 8. Kumaş maskeler çok faydalı. Bunları dezenfekte edip tekrar kullanabiliriz.
 9. Ancak bu maskeleri aşırı kullanmak cilde zarar verebilmekte.
 10. Sağlıklı bir ciltten virüs içeri  giremiyor
 11. Sirke kesinlikle işe yaramıyor. Çünkü yağı çözmüyor.
 12. İçinde alkol bulunan içkilerin hiçbir işe yaramamakta.  En güçlü votka bile en fazla %40 alkol içeriyor. Bundan dolayı işe yaramıyor.
 13. Ağız kokusunu gidermek için kullanılan LISTERINE  içinde bulunan alkol oranından dolayı çok faydalı.
 14. Bulunduğunuz ortam ne kadar kalabalık ve havası kirli ise   virüs bu ortamları çok seviyor. Bundan dolayı havalandırılmış ve az insan olana yerler tercih edilmeli.
 15. Özellikle burnunuza, yiyeceklere, uzaktan kumandalara, kapı kollarına, saatlerinize, cep telefonlarınıza, masalarınıza, televizyona yani yaşam alanında bulunan nesnelere   dokunmadan önce ve sonra her seferinde ellerimizi dezenfekte etmemiz gerekmekte.
 16. Banyoyu kullanırken de aynı şey geçerli.
 17. Ellerimizi bu kadar sık yıkadığımız için el kremi ve nemlendirici  kullanmamız gerekiyor.  Çünkü ellerde yıkamadan dolayı oluşabilecek gözle görülmeyen çatlaklardan dolayı virüs ciltten içeri girebiliyor. Gerekirse yoğun nemlendirici kullanılabiliyor.
 18. Tırnaklar mutlaka kısaltılmalı. Kısa tırnakta virüs fazla barınamıyor.                                                                                                                                                                                            Gulden Gültekin Tetiker tarafından çeviri yapılmıştır. Kendisine teşekkür ediyoruz.
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER