Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_i8a0kgr44snra5lbph3rd94oh0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
DR MÜGE ÇEVİK İLE CORONA HAVADA KALMAZ - Haberi

DR MÜGE ÇEVİK İLE CORONA HAVADA KALMAZ

Enfeksiyon hastalıkları konusuında kendini yetiştiren ve Afrika ve Asya daki bazı ülkelerde araştırmalarda bulunan Dr. Müge ÇEVİK Corona hakkında etkileyici bilgiler veriyor.

DR MÜGE ÇEVİK İLE CORONA HAVADA KALMAZ

DOKTOR MÜGE ÇEVİK

St.Andrews Üniversitesi İskoçya

Dr. Müge ÇEVİK; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra ulaslar arası bir burs ile İngiltere ye geliyor.  Burada Bulaşıcı Hastalıklar üzerine yüksek lisans yapıyor.

Daha sonra tıpta uzmanlık eğitimine İngiltere de devam ediyor, dahiliye ve enfeksiyon hastalıklarının yanında, yan dal olarak üroloji eğitimini alıyor.

Özellikle HIV ve bakteriyel enfeksiyonlar üzerine bir çok araştırmaya katılıyor.

Şu anda da özelikle HIV ve Tüberkiloz üzerine çalışmalarına devam ediyor. Gelişmekte olan enfeksiyonlarla ilgili G.Afrika, Uganda, Zimbave ve Tanzanya da araştırma ve çalışmalarına devam etmektedir.

Dr. Müge ÇEVİK ilgi alanı enfeksiyon hastalıklar üzerine yoğunlaştırmış durumda.

corona covit-19

YENİ CORONA VİRÜSÜ HAKKIN DA GÖRÜŞLERİ:

Bildiğiniz gibi Aralık sonunda wuhan da çıkan COVIT-19 ilgimi çekti . Bu salgın özellikle sosyal medyanın yaygın olduğu bir dönemde ortaya çıkması ile hemen duyuldu ve doktorlar ve araştırmacılar vasıtası ile çok fazla bilgi yayılımı oldu.

Bu bilgileri insanlara ulaştırmak için twitter üzerinden yayın yapmaya başladım ve konu hakkında bilgi sahibi olan uzmanlar ile temasa geçtim.

Şu anda konu hakkında farklı araştırmalar yürütüyoruz.

Hem hastalığın seyrini anlama ve virüsün ne yaptığını algılaya bilmek için Türkiye’de ki bazı hocalar ile birlikte araştırmalar  yapmaya çalışıyoruz.

corona virüsü salgın

NEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Küresel salgı dediğimiz arada bir olan bir konu değil. Her zaman karşımıza gelmiyor. Bu tip küresel salgınlarda biri 2009 da yaşadığımız tüm dünyanın etkileniği kuş gribi vardı. Ardından EBOLA geldi.

Ancak EBOLA Afrikaya odaklı bir salgındı.

Dünyanın karışılacağı enfeksiyon hastalıklardan virüsler buna çok elverişli.

Virüsleri bakteriler gibi antibiyotik ile tedavi edemediğimiz için tehlikeli boyutlara gelebiliyor.

Bunun 2 önemli çözümü var ;

 • Aşı
 • Toplumun bağışıklık sistemini güçlü olması ve hastalığa karşı koyması

  Şu an görülen Yeni Corona Virüs COVIT-19 artık bunun ismini SARS-2 koydular. Çünkü bu virüs %96 oaranında genomu SARSA çok benziyor.

  CORONA NASIL BULAŞIYOR

  Bu hastalık damlacık yoluyla bulaşan bir hastalık.  Yani bir kişi ile yakın temasta iseniz ve o kişi ökrüsdüğünde veya hapşurduğunda ağzından damlacık ortaya çıkıyor. Bu damlacıkları soluduğunuz an size bulaşıyor.

  CORONA Virüsü taşıyan birisi, öksürdüğü veya hapşırdığında ağzından çıkan  damlacıklar havada en fazla 2 metre kadar yayılıyor ve  yer çekimi kuvveti ile yere düşüyor.

  Bizde nereye düştü ise orayla temas ediyoruz .Eğer elimiz ile temas edip, elimizi ağzımıza, burnumuza veya gözümüze  değdirdiğimizde hastalık bize de bulaşmış oluyor.,

  Yani havada virüs alanı gibi bir bölge yok. Zaten öyle bir şey olsa çok daha fazla insan etkilenirdi.

  Yapılan bir araştırma var. Bu tamamen laboratuar koşulunda yapılmıştır. Bunun sonucunda virüs havada dolaşmıyor. Bir yüzeye düşüyor ve biz oraya dokunarak virüse bulaşmış oluyoruz.

  Vücuttan gelen alarm: Hapşırma

  Daha Detaylı Bilgiler Videomuzda.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 00:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER