Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_vcnt24limpdrtp7omrthdcddf3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Dijital Göz Yorgunluğu & Bilgisayar Görüş Sendromu - Haberi

Dijital Göz Yorgunluğu & Bilgisayar Görüş Sendromu

Dijital Göz Yorgunluğu  & Bilgisayar Görüş Sendromu

Teknolojinin hızla ilerlemesinin insan yaşamına sunduğu hizmetlerin faydalı olduğu kadar zararlarının da olabileceğini tahmin etmek hiç zor olmasa gerek. Teknolojik devrimin hayatımızı kolaylaştırması ile beraber sunduğu teknik ve bilimsel çözümler bir çok olanda yoğun bir şekilde kulanılmaktadır.

Önceleri sadece evde ve iş yerimizde kullanabildiğimiz bilgisayar ekranları, işte adını sıkça andığımız teknolojinin hızla gelişimi nedeniyle artık gündelik yaşantımızın bir parçası haline geldi.

Koca bilgisayarlar tablet ve cep telefonu şeklini alarak çantamıza ve cebimize yerleşti. Toplu taşıma araçlarında seyahat ederken bir çok insanın gözlerinin bu dijital dünyada olduğunu rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Anında bilgi, müzik, film, dizi, oyun  ve daha sayamıtyacağımız yüzlerce uygulama ile hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Özellikle küresel COVID-19 salgını ile beraber sözlü iletişimin azalması, evlere kapanılması, uzaktan eğitimin yoğunlaşması ile beraber bu dijital teknolojinin neredeyse esiri haline gelmiş durumdayız.

Peki bunun sonucunda oluşabilecek olumsuz bir durum olabilir mi? Hem teknolojinin nimetlerinden yararlan hemde sorun olsun. Evet kimine göre “bilgisayar görüş sendromu” kimine göre ise “dijital göz yorgunluğu” olarak adlandırılan ve önlem alınmadığı taktirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir hastalığın kapısını çalmış oluyoruz.

Dijital Göz Yogunluğu  & Bilgisayar Görüş Sendromu Nedir?

Bu rahatsızlık yukarıda açıklamaya çalıştığımız bilgisayar ekranı, tablet, cep telefonu gibi cihazların yoğun kullanımı sonucu gözlerimizde meydana gelebilecek bir tür rahatsızlığın adıdır.

Gözlerimiz bu dijital cihazlarda ki ekran görüntülerine vermiş olduğu tepki ile normal beyaz bir kağıdın üzerine yazılı metne verdiği tepki arasında fark vardır. Çünkü gözler kağıt üzerinde bulunan siyah kalem ile yazılı metne odaklanmada zorluk yaşamaz iken, televizyon, bilgisayar, tablet veya cep telefonu  ekranından gelen farklı kontrastlardan gelen bilgilere yoğunlaşmakta zorluk yaşar.

Dijital ekranlardan gelen harfler,resimler, farklı görüntüler “piksel” adını verdiğimiz ışık noktalarının bir araya gelmesi ile oluşur. Gözlerimiz ise bu piksellere karşı odaklanmakta zorluk yaşar ve uyum sağlamaya çalışır. Uzun süreli devam eden bu süreç sonunda gözlerimizde ciddi bir yorgunluk başlar.

Mavi Işık Nedir? Etkisi Ne Olabilir?

Mvi Işık olarak adlandırılan aslında ışık spekturumunun en kısa dalga boyudur. 400 ila 500 nanametre arasındaki dalga boyu olarak ifade edilir ve gözle görülemez. Bu dalga boyunun en yüksek enerjiye sahip bölümünü kapsar. Gözlerimiz bu mavi ışığı bloke edecek şekilde tasarlanmadığı için Mavi Işık gözün koruma engellerinden geçerek retinaya ulaşabilir. Özelikle bu durum dijital göz yorgunluğuna yol açan sebeplerden birisidir.

Dijital Göz Yogunluğu  &  Bilgisayar Görüş Sendromu Belirtileri?

Yapılan araştırmalar ve incelemeler ile hasta şikayetlerinin genel olarak şu başlıklar altında toplandığı tespit edilmiştir.

  • Gözlerimizin içinin kızarması, kan çanağına dönmüş denilmesi.
  • Gözlerimizin kaşınması
  • Göz kuruluğu
  • Cisimleri harfleri çift görme
  • Bulanık görmeye başlama
  • Gözlerde yanma
  • Renk algılanmasında sıkıntı yaşanma
  • Bunların sonucu baş ve omuz boyun ağrısı

Dijital Göz Yogunluğu  &  Bilgisayar Görüş Sendromu Önlemler

Bu konuda en büyük önlem  kullanıcıların dijital cihazlar ile olan ilişkisi ile doğru orantılıdır. Bilinçli bir kullanıcı bu cihazları kullanırken çeşitli önlemler alması gerektiğini bilir. Aynı  zamanda semptomları tanıyarak her hangibirini gördüğünde yada fark ettiğinde çalışmasını sonlandırır.

20-20-20  kuralı;

20-20-20 olarak ifade edilen basit ama etkili bir yöntem uygulanabilir.

20 dakika ekrana bakarsan, 20 saniye boyunca, 20 fit uzağa (6 mt) bak. Gözlerini dinlendir. 20-20-20 kuralı. Bu kural temelinde çok basit. Ekranla 20 dakika çalıştıktan sonra 20 saniye boyunca yaklaşık 20 fit (6 metre) uzağa bakarak gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

Göz hizanız ile bilgisayar ekran hizasının aynı doğrultuda olmalı.Boynunuz  ne aşağıya nede yukarıya doğru bakmalı.

Dijital cihaz ekranları ile aradaki mesafe 45-75 santim olmalı ki gözün odaklanması kolaylaşsın.

Ekran parlaklığını azaltarak gözlerini yorulmasını engelleye bilirsiniz.

Küçük yazılar yerine büyük harfli yazılar tercih edilmeli yada ekran büyütülmeli.

 Mavi ışığı önleyen gözlükler kullanılmalıdır.

Mavi ışık engelleyen gözlükler gerçekten işe yarıyor mu? | Miditrend

Gerektiğinde doktara başvurulmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 22:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER