Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_1sv8eomknihn77hqddgesl2540, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Corona Virüsü Can Almaya Devam Ediyor - Haberi

Corona Virüsü Can Almaya Devam Ediyor

Çin’in Vuhan şehrinden çıktığı tahmin edilen ve hızla yayılan ölümcül CORONA Virisü 41 can aldı. 1300 kişiye yakın insan virisün etkisinde.

Corona Virüsü Can Almaya Devam Ediyor

Corona Virisü Nedir?

İlk olarak 1960’lı senelerde ortaya çıkan  Corona Virüs’ün, Çin’in Hubei Eyaleti Wuhan Şehrinde görülmesi nedeniyle, bu ölümcül hastalık ciddi merak edilir hal aldı. Akciğer rahatsızlığına neden olabilen ve tedavi edilmediğinde ağır akut solunum yolu yetersizliği belirtileri  gibi rahatsızlılara yol açan Corona Virüsü (2019-nVoc)  hakkında Hisar Hospital Intercontinental Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Gözüküçük bilgi verdi.

Corona Virüsler, aslında hayatın akışında karşılaşabileceğimiz bir virüs çeşididir. Corona Virüsleri genel olarak hafif ve orta şiddette üst solunum yolu rahatsızlıklarına neden olur. Corona Virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç farklı alt grubu vardır; bunlara ilave olarak Delta Corona virüsleri denilen farklı bir dördüncü grup vardır; SARS-CoV.

İlk defa 1960 yılların ortalarına doğru keşfedilmiştir. 2020 yılına kadar  Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün’de görülen virüs 3 kişinin ölümüne neden olmuştur.

corona-virusu-salgini-basladi

Solunum Yolları En Büyük Hedefi

Corona virüsler onlarca çeşit canlıda hastalıklara neden olabilir. Ancak, SARS-CoV insanlar, yılanlar, maymunlar, Himalaya misk kedisi, rakun köpeği, kedi, köpek ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir. Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yolları, karaciğer, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir.

Corona Virüsler (CoV), hafif seviyeli soğuk algınlığından, şiddetli solunum sıkıntısına kadar farklı seviyelerde rahatsızlıklara neden olan büyük bir virüs grubudur.

corona virüsü atom

Nasıl Bulaşır?

Kışın Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile havaya yayılan virüslerin solunarak  ağız yolu ile alınması yada hasta olan kişilere veya hastalık bulaşmış nesnelere dokunulması ile  bulaşabilir.

Hastalık Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Genellikle üst solunum yolu hastalıkları belirtileri olan burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, ishal,kusma ve ateş olabilir. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği veya yaşlı olan kişilerde daha sık görülür.

Hastalıktan Korunma Yöntemleri

  • Gün içerisinde kirlenen ellerimizi 15, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkamamız gerekmekte, çocuklarımızada bunu ikaz etmeliyiz. Su bulunmayan yerlerde gerektiğinde el temizleme sıvıları ve mendilleri kullanmalıyız.
  • Öksürürken veya hapşırırken ağzımızı ve burnumuzu kapamalı,  insanların suratlarına karşı kesinlikle öksürmemeli ve hapşırmamalıyız. Eğer elimizle kapadı isek mutlaka yıkamalı, farklı bir şekilde peçete v.b ile kapadı isek çöpe atmalıyız.
  • Pislenen ellerimiz ile yüzümüze ve vücudumuza dokunmamalı, insanlardan temastan kaçınmalıyız.
  • Hastalığa yakalanan kişilerin şahsi eşyalarına dokunulmamalı, aynı kaptan yemek yenmemeli, aynı bardaktan su içilmemelidir.
  • Evimizde çok sık ortak kullanılan yerler  sabunlu su veya farklı temizlik maddeleri ile temizlenmelidir.
  • Kedi köpek gibi hayvanlar ile temas edildikten sonra mutlaka ellerimizi yıkamalı, hasta hayvanlar ile temastan kaçınmalıyız.
  • Çiğ et yememeli mutlaka pişirmeliyiz.

corona virüsü nedir

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER