Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_ilhoqpi3urp671k31vvk31a795, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
CORONA İLE ÖRNEK MÜCADELE; SİNGAPUR - Haberi

CORONA İLE ÖRNEK MÜCADELE; SİNGAPUR

SİNGAPUR CORONA İLE NASIL MÜCADELE ETTİ VE BAŞARDI; Çinde başlayan COVID-19 CORONA VİRÜS SALGINI’nın ilk yayıldığı yerlerden biriside SİNGAPUR.

CORONA İLE ÖRNEK MÜCADELE;  SİNGAPUR

Malezya ve Endenozya’nın arasında yer alan ada devleti  Singapur Cumhuriyeti parlamenter demokrasi sistemi ile yönetilmektedir. Tropikal bir iklime sahiptir ve her mevsim sıcaktır.

2019 verilerine göre 9 milyon nüfusa sahiptir. Nüfusunun büyük bir çoğunluğunu Çinliler(%74) ve Malaylar (%14) oluşturmaktadır.

singapur HARİTA nerede ile ilgili görsel sonucu

Dünyanın en hızlı gelişen ekonomileri içinde yer almıştır. Günümüzde ise dünyanın 3 ncü finans ve döviz merkezi olarak kabul edilmekte, vergi ceneneti olarak da nitelendirilmektedir.

singapur nerede ile ilgili görsel sonucu

Ülkede suç oranı düşük olmasına rağmen güçlü bir emniyet teşkilatına sahiptir.

Peki Singapur Çinden sonra en hızlı bir şekilde CORONA salgınına mağruz kalmasına rağmen hastalık yayılmadan önledi?

Burada en önemli faktör sağlık görevlileri ve emniyet teşkilatının koordineli çalışmaları.

ŞEHRİSAKARYA SİNGAPUR CORANA VIRUS

Singapur da ilk vaka 2020 yılı Ocak ayı ortalarında görülüyor. Yaklaşık Çin’den 20 gün sonra. Hemen önlem alındı ve Şubat ayı başına kadar 18 hasta tespit edildi. Yapılan incelemelerde tamamının Çin’den gelenler olduğu belirlendi.

SİNGAPUR ÇİN  turist grubu ile ilgili görsel sonucu sehrisakarya corona

Ancak sonraki günlerde farklı bir durum ortaya çıktı. Çin’den gelmeyen kişilerde de CORONA virüsü tespit edilmeye başlandı ve alarm zilleri çaldı.

Gerek sağlık, gerekse emniyet teşkilatının sıkı çalışmaları ile önce salgının hangi noktadan başladığı tespit edildi.

sehrisakarya corona singapur

Salgın 25 Ocak ta başlayan Çin Yeni Yılı için ülkeye gelen 20 kişilik bir turist ekibince taşındığı belirlendi.

Ardından nereleri gezdikleri belirleniyor ve alışveriş için girdikleri bir mağazada 9 kişiye bulaştırdıkları tespit edildi.

singapur çin turist ile ilgili görsel sonucu sehrisakarya corona singapur

Singapur hükümeti bu 9 kişinin de kimlere bulaştırdıklarını tespit etmek için “ temas takip” adını verdikleri bir programı devreye sokuldu.

Virüsün belirlendiği kişilerin kimlerle temas ettiği tüm ülke çapında araştırılmaya başlandı. Belirlenen her kişi CORONA testine tabi tutulup derhal karantinaya alındı.

sehrisakarya corona singapur

Bulgular arasında 2 metrekarelik bir alan içerisinde 30 dakikadan fazla kalan kişilere virüsün bulaştığı görüldü.

Hastalık bulaşan kişileri tespit için Singapur Suç Araştırmaları Bölümü devreye sokuldu.  Kamera görüntüleri incelendi, virüs bulaşanlar ile görüşüldü ve suç araştırma teknikleri kullanılarak hastalık bulaşan kişiler tespit edildi.

Ardından telefon ile aranarak kimlik tespitleri yapıldı, sağlık görevlileri tek tek evlerine giderek CORONA testi yaptı. Gerekli görülenler karantinaya alındı.

singapore corona healty ile ilgili görsel sonucu sehrisakarya corona singapur ev

Ayrıca Singapur Suç Araştırmaları Bölümü periyodik olarak tele konferans yöntemiyle devlet yetkililerini bilgilendirerek koordineyi sağladı.

Böylece CORONA kısa sürede kontrol altına alındı.

20 Mart 2020 tarihinde toplam vaka sayısı 345. Bu vakaların yaklaşık %40’ının hiçbir şikayeti olmamasına rağmen, Singapur Hükümeti’nin oluşturduğu “temas takip” sistemi sonucu bulundu ve önlem alındı.

sehrisakarya corona singapur ev havaalani termal

Hükümete danışmanlık yapan Mount Elizabeth Novena Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Leong Hoe Nam” bu çalışmaları yapmasaydık işin sonu Çin Wuhan kentindeki gibi olabilir, ciddi kayıplar verebilirdik” dedi.

mount elizabeth novena hospital ile ilgili görsel sonucu sehrisakarya corona singapur

50 bazen 100’e yakın polis virüs tespiti için görevlendirildi. Bağzen narkotik ve istihbarat birimleri devreye girdi.

Sonuç olarak tüm devlet birimlerinin zamanında, yerinde, koordineli ve kararlı çalışmaları sonucu Çin vatandaşları ile sürekli temasta olan SİNGAPUR da şu ana kadar sadece iki ölüm vakası yaşanmış durumda.

sehrisakarya corona singapur maske

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2020, 23:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER