Böbrek nakli hayatına su kattı

Çanakkale ilinin Çan ilçesinde yaşayan bir vatandaş üç yıldır böbrek nakli bekliyordu.

Böbrek nakli hayatına su kattı

Levent Ergin Çanakkale’nin Çan ilçesinde yaşayan fabrika işçisiydi. Üç yıldır diyalize bağlı yaşayan Levent Ergin böbrek nakli bekliyordu. Mutlu haber sonunda geldi ve iki sene önce başvurduğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezine nakil için mutlu haber geldi. Yalova’da beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organ bağışında bulunarak Levent Ergin’e umut oldu.

Levent Ergin ve ailesi gerçekleşen nakil için çok mutlu oldukları gözlemlendi. Ameliyatı gerçekleştiren ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan gazetecilere

"Daha önce kendisine bir kez böbrek nakli çıktı. Telefonla arandı ama net bir iletişim kurulmadığı için gelemedi. O nakil şansını değerlendiremedi. Yalova Devlet Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın yakınları organlarını bağışladı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri merkezimize ulaştı. Yapılan tetkikler sonrası Levent Bey'e böbrek nakli sırası geldiği için böbreği kendisine başarılı bir operasyonla taktık. 3 saat süren bir operasyon sonrası böbrek hızlı bir şekilde çalışmaya başladı. Çabucak idrar üretti, bir litreye yakın idrar çıkardı." açıklamalarını yaptı.

Levent Ergin ise ameliyatta sonra mutluluğunu şu sözlerle dile getirdi.

‘’Haftada üç gün diyaliz cihazına bağlandığında tansiyonu düştüğü ve sıvı çekildiği için büyük zorluklar yaşadığını suya hasrettik, suya kavuştuk. Diyaliz döneminde hep arkadaşlarıma, 'Böbrek nakli olayım, 20 litrelik damacanayı dikeceğim' derdim. Bu hayalimi 5 litrelik su bidonuyla gerçekleştirdim. Sağlığımıza kavuştuk. Çocuklarımla artık zaman geçirebiliyorum. Artık diyalize girmiyorum." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER