Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_1dfnvgh79m37eoandhgbh8k0q4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK - Haberi

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK

Vücudumuzu meydana getiren organların, hücrelerin, dokuların ve proteinlerin enfeksiyon ve hastalığa yol açabilecek virüslere, bakterilere ve yabancı maddelere (patojen) karşı sistematik bir şekilde savaşması ve vücudumuzu korumasına Bağışıklık ( immun) Sistemi diyoruz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK

Yani vücudumuzun bağışıklık sistemi bizim hastalıklara karşı en büyük silahımız diyebiliriz. Günümüz şartlarında virüs, bakteri ve patojen gibi zararlılardan kaçamayacağımızı varsayar isek, korunmanın en güzel ve doğal yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçtiği açıkça anlaşılmaktadır.

Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendirebiliriz?

STRESTEN UZAK DUR

1. Stresten Uzak Durmak: Stres esnasında vücudumuzda bir takım değişiklikler meydana gelir. Sinir sistemimiz kortizol, andrenalin gibi stres hormonlarını salgılar. Bu aslında bizi tehlikeye karşı bir nevi ikaz mahiyetindedir. Bu süre içerisinde daha dikkatli oluruz ve vücudumuz alarm durumuna geçer. Ancak asıl sorun bunun uzun süreli ve devamlı olmasıdır. Stres bağışıklık sistemimizi hasara uğratabilir. Salgılanan kortizol bağışıklık sistemimize ve inflamatuvar yani bağırsak sistemimize baskı uygular. Bu baskının devam etmesi bizim enfeksiyonlara ve bağırsak hastalıklarına karşı hassas bir duruma sokar. Vücuda saldıran mikroplar zayıf yerlerden vücuda girer ve hastalık oluşturur.

c vitamini

2.  C Vitamini:  İyi bir antioksidan özelliğine sahip olan C Vitamini hastalıklara karşı vücudumuzun bağışıklık sistemini destekler ve enfeksiyonlara karşı mücadele eder. Limon, portakal, greyfurt, mandalina, kivi, kuşburnu, domates, soğan, kırmızı ve yeşilbiber, tere, roka, ıspanak başlıca C vitamini deposu besinlerdir.

selenyum

3.  Selenyum: Bu mineral özellikle gribe karşı etkilidir. Zararlı mikro organizmalar ile savaşır ve hücreleri korur. Günlük beslenmede bağışıklık sistemi için mutlaka alınmalıdır. Deniz ürünleri, ton balığı, mantar, susam, tam tahıllar, yumurta, sarımsak, soğan, tavuk eti başlıca Selenyum zengini besinlerdir.

çinko bağışıklık sişstemi

4.  Çinko: Dokuların yenilenmesini sağlayan, cilt hastalıklarına karşı çok faydalı olan Çinko minerali bağışıklık sisteminin temel taşlarından birisidir. Kabak çekirdeği, deniz ürünleri, fındık, badem, ceviz, fıstık başlıca Çinko zengini besinlerdir.

kalsiyum bağışıklık sistemi

5.  Kalsiyum: Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu su için çok önemlidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyon geçirildiği dönemlerde kalsiyum takviyesi önem arz eder. Süt, peynir, yoğurt, Kalsiyum açısından zengin besinlerdir.

d vitamini

6. D Vitamini: Kas ve iskelet sistemi için önemli olan D (demir) Vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir. Mantar, yumurta sarısı, tereyağı, pekmez ve yağlı balıkta yoğun olarak D vitamini bulunur.

su içmek önemli

7. Bol ve Sürekli Su İçmek:  Vücudumuzun yaklaşık %60 -70 civarı sudur. Su vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını hızlandırır ve metabolizmanın düzenli çalışmasını destekler. Susuz kalan bir vücudun savunma mekanizması zayıflar ve hastalıklara karşı hassas hale gelir. Bu sebeple günlük en az 5-6 bardak su içilmesi gerekmektedir.

uyku düzeni önemli

8. Düzenli Uyku: Düzensiz ve az uykunun bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Günde 5 saatten az uyuyanlarda kalp hastalıkları, obezite, hipertansiyon gözlemlenmiştir. Özellikle yoğun çalışma temposu içinde olanların vücutlarını dinlendirmesi çok önemlidir. Aksi takdirde hastalıklara karşı hassas bir durumda olacaklardır.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER