Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_ldid70gh4o7khk3goqf3lbilu0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
B Vitamini eksikliği neden olur? - Haberi

B Vitamini eksikliği neden olur?

B vitamin eksikliğine geçmeden önce B vitamini nedir, B vitaminde ki gruplar gibi konulara değinmek gerekir. Daha sonra B vitamini eksikliği neden olur? B vitamini eksikliği ne ile giderilir? bu sorulara cevap vermiş olacağız.

B Vitamini eksikliği neden olur?

B vitamini, vücutta bulunan kırmızı kan hücreleri, sinir sisteminin korunması, beyin fonksiyonları ve bağışıklık sisteminin temel adı olarak da bilinir. B vitamini vücut için oldukça önemlidir. vücutta bulunan bu sistemlerin düzgün çalışması için yeterince B vitamini almak gerekir. B grubu; B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11, B12 olarak da bilinir. Bu vitaminlerin hepsini kapladığı için B vitamin grubu olarak da söylenir. B1 ile B12’ye kadar olan vitamin gruplarında farklı meyve ve sebzelerden bunların besinleri sağlanabilir. 

B vitamini hayati önem taşımaktadır. B vitaminin eksikliği ise iki farklı faktör sebebiyle oluşur. Bunlardan birisi yanlış ve düzensiz beslenme diğeri ise, sindirim sistemine bağlı yaşanan hastalıklardan dolayı olmasıdır. Bu iki nedene bağlı olarak vücutta az sayıda B vitamini olur. B vitamini eksikliğini gidermek aslında kolaydır. Birçok günlük yaşantımızda tüketilen besinlerde B vitamini mevcuttur. İlaç yöntemiyle tedavi de B vitamin eksikliğini giderebilir. Fakat doğal beslenmek insanlar için en uygun olanıdır. 

b vitamini eksikligi

B vitaminin eksikliği giderebilecek besin kaynaklarını sıralamak gerekirse;

Tavuk, yumurta, az yağlı yoğurt, nohut, pancar yaprağı, ayçiçek yağı ve ay çekirdeği, somon balığı, avakado, toyu gibi meyve ve sebzeler çözüm olabilir. Ayrıca B vitamini grupları içerisinde de süt, kırmızı et, sakatat, ıspanak, marul, balık, mısır, patates, ciğer, bezelye karnabahar, fındık, ceviz, fasulye, muz gibi daha birçok meyve ve sebze de B vitamini bulunmaktadır. B vitamini besin olarak zengin bir ülkede bulunuyoruz. 

İlaç tüketimini tercih etmek yerine beğenebileceğiniz bu besinlerden tükettiğiniz takdirde B vitamin eksikliğine çare bulmuş olacaksınız. B vitamin eksikliğini giderdikten sonra yine bu besin kaynaklarını tüketerek önlemini almış olursunuz. Besin kaynağı bakımından zengin olan ülkemizin birçok yerinde saydığımız ürünlere ulaşmak oldukça kolay.

Migren ağrısı haberi için https://www.sehrisakarya.com/saglik/migren-agrisi-nasil-gecer-h994.html

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 23:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER