Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_maco5n1fquigaj88ghp0d8dbj5, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
KİŞİSEL GELİŞİM - PATRON MUSUN? LİDER Mİ?

PATRON MUSUN? LİDER Mİ?

PATRON MUSUN? LİDER Mİ?

Genç girişimci ve farklı şirketlerin kurucusu ADAM;  şirketlerinin yönetimi için görevlendireceği yöneticileri alanın da uzman kişiler tarafından seçilmesini istemekte ve kendisinin onayı alınmaktadır. Yöneticiler ile her zaman tanışma fırsatı bulamamaktadır. Ancak çalışma performansları konusunda periyodik olarak bilgi almaktadır.

sirket patron lider

Bir şirketine ait raporlar ay ay olumsuz gelmeye başlar ve araştırılmasını ister.

lider patron kim

Araştırma sonucu tüm oklar o şirketi yönetmesi için seçilen kişiyi işaret eder. Aslında  başarılı ve örnek alınabilecek bir yöneticidir. Ama bir süre sonra kendini liderden çok patron olarak görmeye başlamış, kendisi olmaz ise şirketin olmayacağını, mutlaka kendi dediklerinin olması gerektiğini her toplantıda ısrarla söylemeye başlamıştır.

ADAM derhal şirketin bir pozisyonunda NEWBIE takma adıyla şirkette kendini işe başlatır. Amacı gerçekten anlatılanların doğru olup olmadığını görmektir. Belirli bir süre olanları gözlemler. Sonunda şirkette üst düzey yöneticilerin olduğu  haftalık toplantıya oda katılır. Onu toplantıda kimse tanımıyordur.  

Orta yaş üstü yönetici konuşmaya başlar. Konuşmanın ilerleyen bölümlerinde sert bir üslupla toplantıya katılanları tehdit edercesine;

“Siz aptal mısınız, patron benim ve hepiniz benim dediklerimi yapmak zorundasınız” ifadesini kullanır.

lider patron toplanti

ADAM da zaten böyle bir  fırsatı kollamaktadır. Yöneticinin sözlerinin üzerine oturduğu yerden;

“ Haklısınız efendim patron sizsiniz der”

Yönetici şaşırır “ne dedin anlamadım” karşılığını garip bir bakış atarak verir.

ADAM bu sefer ayağa kalkar sözlerini tekrar ederek;

“Haklısınız efendim patron sizsiniz ve hiç tereddüt etmeden söylediniz” der.

Bu sözlerin üzerine yönetici kafasıyla da tasdik ederek “doğru” der.

Bunun üzerine ADAM bu gün bu yüzden size bir şey vermek istiyorum der ve bir dosyayı yöneticinin önüne koyarak “istifa mektubum”  der.

Ortam buz kesmiştir. Diğer yönetici asistanları ve şirketin alt birimindeki toplantıda bulunan kariyerli yöneticiler dut yemiş bül büle dönerler. Bu konuşanın kim olduğunu merak edercesine susmayı tercih ederler.

Sanki arenada gladyötörleri seyreden seyirciler gibi olayı meraklı gözlerle seyretmeye devam ederler.

Çünkü ADAM’ın yaptığı büyük bir cesaret işidir. Böyle bir patrona karşı kjonuşmak ve şirketi bırakmak herkesin yapabileceği bir iş değildir.

Yönetici bu istifa tepkisiyle allak bullak olur ne yapacağını şaşırır

“gerçekten mi burada çalışmak istemiyor musun büyük hata” diyerek durumu geçiştirmeye çalışır.

ADAM yöneticinin bu sözleri üzerine konuşmaya başlar.

“Ben burada yeniyim ancak sizin liderlik becerileriniz beni endişelendiriyor. Eğer sakıncası yoksa size buradan ayrılmadan önce birkaç tavsiye vermek istiyorum” diyerek sözlerine devam eder.

Yönetici sen kimsin de bana tavsiye veriyorsun alaycı bakışıyla

“ sen bana ne verebilirsin ki, bunu duymak için sabırsızlanıyorum çaylak” der.

ADAM konuşmaya başlar;

“Bakın efendim, sizin kötü biri olduğunuzu düşünmüyorum. Ancak yolunuzun bir yerinde kayboldunuz. Bence siz bir zamanlar liderdiniz, ancak şimdi sadece bir patronsunuz. “

Yönetici hala anlayamaz ve “farkı nedir?” diye sorar.

ADAM devam eder;

“ Bir patron BEN der, bir lider BİZ der. Patronlar gurularından kör olmuşlardır. Liderler ise gerçekten görebilirler. Bir lider her zaman soru sorarken, patron sürekli emir verir. Patron işaret parmağını size yöneltirken, lider size elini uzatır.

lider patron

Bir patron git der, bir lider ise hadi gidelim der.  Bir lider fikirleri önemser, bir patron ise direk HAYIR der. Patron modunuzu düşürür, lider ise motivasyonunuzu arttırır. Çünkü liderler sevgi veririr, patronlar ise vermez. Patronlar insanları kullanır ve ondan yararlanır, liderler ise onları yetiştirir. İçindeki güzellikleri ararlar ve insanları geliştirirler. Liderler ilham alma sanatında usta olmuşlardır. Patronlar manipüle etmede başarılıdırlar. Bir bağırarak sorunları çözeceklerini zannederler.  Liderler ise bir temizlik işçisine dahi insan gibi kibar ve nazik   davranır, onu küçük görmez yardımcı olur. Lider kendinden önce toplumu yaşadığı ortamı düşünür, patronlar ise onları yemeğine lezzet katan bir tatlı gibi görür. “

ADAM büyük bir heyecan ve titizlikle yaptığı konuşmasına yöneticiye bir soru yönelterek devam eder.

“ Siz hiç dünya patronu duydunuz mu der”

Yönetici “ hayır duymadım” der.

ADAM devam eder.

“ Duyamazsınız. Ancak mutlaka dünya lideri, dini lider, iş lideri bunları duydunuz, hepimiz duyduk. Çünkü patron çok   yavan bir kelime. Efendim girişimcilerin çok büyük sorumlulukları vardır. Ben   dünyayı kurtaracak kişiler olarak kendimizi görüyorum.  Devlet olarak, politika olarak, dini olarak bunu yapamayacağımıza inanıyorum. Biz müşterilerimizin ihtiyaçlarını, onları memnun ederek en iyi şekilde karşılayarak bireysel olarak dünyada değişim yapabileceğimize inanıyorum. Bunu yapmak için sermayemizin iyi olması gerektiğini biliyorum. İnsanlara hizmet kalitesini arttırdığımızda karlılık oranımızın düşeceği korkusunu yaşadığınızı biliyorum. Ancak bu hizmet kalitemizi asla düşürmemeli. Bizler burada bir hayal için çalışıyoruz. Sadece ödeme çekleri için değil. Harika ve heyecan verici olmak için buradayız. Sadece işlemci değil aynı zamanda dönüşümcü olmak için. Şirketimizin bir vizyonu var ve biz bu vizyona bağlı kalır isek zaten kar kendiliğinden gelecektir. Bu şekilde bizler en büyük vizyonumuz için niyetlerimizin geri dönüşünü alabiliriz. Siz burada bize liderlikle ilgili çok şey öğrettiniz. NE YAPMAMAMIZ GEREKTİĞİNİ. Yani biz size göre NE YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ ise hala bilmiyoruz. Çünkü bunu siz biliyorsunuz.”

Yönetici köpürür ve iyice köşeye sıkışmıştır.

“ Bekle bakalım sen işle ilgili bu kadar çok şeyi nereden biliyorsun. Zaten işe yeni başladın. Müşteri dedin. Bizim sermayemiz dedin.  Sermaye konusunu nereden biliyorsun. Bu adam kim diye diğerlerine sorar.”

ADAM istediği ortamı bulmuştur.  Artık gerçekleri açıklar

“ Benim adım NEWBIE değil. ADAM. Ben sizin çalışanınız değilim bayım.” der.

Yönetici iyice afallar ve sorar.

“ Peki kimsin?”

“Ben kimiyim. Ben buranın kurucusuyum. Yani ben sizin çalışanınız değil, siz benim çalışanımsınız. Sizin bizim vizyonumuz hakkında öğrenecek şeyleriniz olduğunu görüyorum ve yarın sabah bu toplantı salonunda sizi bir daha görmek istemiyorum” der.

 

 

YORUM EKLE