Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_992qusr7ou5c22mc6kbufvhej0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
KİBARLIK BUDALASI HALDUN DORMEN - Haberi

KİBARLIK BUDALASI HALDUN DORMEN

Kibarlık Budalası Oyunu ünlü Fransız Yazar Moliere tarafaından kaleme alınmış, komedi türünde sahnelenen bir tiyatro oyunudur. Orijinal adı “Le Bourgois Gentilhomme” dir.

KİBARLIK BUDALASI HALDUN DORMEN

KİBARLIK BUDALASI HALDUN DORMEN

Tiyatro ilk kez 14 Ekim 1970 tarihinde Fransa da Şambord Şatosunda , Fransa Kralı 14’ncü Louis önünde sahneye konulmuştur.

kibarlik budalasi

Ancak bu oyun sonunda kral büyük bir hayal kırklığına uğramıştır. Bunun sebebi ise tarihçiler şu şekilde açıklamışlardır;

Osmanlı Ordusu 1666 yılında Girit Seferine çıktı ve çok büyük çarpışmalar neticesinde 1668 yılında Girit Kalesi düştü ve Osmanlı’nın eline geçti. Bunun üzerine Fransa İstanbulda’ki elçisini geri çekti.

Fransa’nın bu davranışına anlam veremeyen Padişah 4’üncü Mehmet Paris’e Müteferrika Süleyman Ağa’yı elçi olarak gönderdi. 1669 yılında heyet Toulon Limanına vardı. Ancak giden heyetin ihtişamından dolayı Fransızlar Süleyman Ağayı Sadrazam zannettiler. Halk ve karal büyük ilgi gösterdi.

Fransız Kralı 14’ncü Louis bunun altında kalmamak için Süleyman Ağa’yı ve heyetini sarayında kabul ettiğinde altından ve mücevherlerden süslü bir elbise giydi. Bu durumu ve sarayın ihtişamını beğenmeyen Süleyman Ağa kralı küçümsedi. Bu kralın çok gücüne gitti.

Bunun üzerine heyet ayrıldıktan sonra Moliere Türkleri küçümseyen bir oyun yazmasını söyledi. Ancak Moliere Türkleri küçümseyen yerine kralı ve sarayı küçümseyen bir oyun ortaya koydu.

kibarlik budalasi haldun dormen

Kibarlık Budalası Kısa Özet

Mösyö Jourdain zengir bir adamdır. Ancak bu zenginlik ona yetmiyordur ve asilzade olmak istiyordur. Bunun için her türlü yolu denemeye başlar.

Bu arada kızı Cleonte isminde birisine aşık olur. Ancak babası asilzade olmadığı için vermez. Bunun üzerine Cleonte ve uşağı Covielle kibarlık budalası Mösyö Jourdain’ne bir oyun hazırlarlar.

Cleonte bir Türk Sulatnının oğlu rolüne girer ve olaylar bu şekilde gelişir.

KISA TANITIM VİDEOSU İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

kibarlik budalasi haldun dormen sakarya

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 01:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER