Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_b1l4456egs4gbtr6t1leos0p45, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
ÖNCE SAĞLIK - KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

Kalp Krizi Belirleme Adımları

Kalp Hastalığı bir zamanlar yaşlılık rahatsızlığı olarak kabul edilirdi. Ancak günümüzde değişen çevre koşulları, yeme ve içme alışkanlıkları, iş yaşantısının yoğun temposu, geçim sıkıntıları gibi çok farklı alanlarda yaşanan sorunlar nedeniyle genç yaşlarda, hatta ilköğretim seviyelrinde dahi görülmeye başlandı.

Aslında bu ani rahatsızlığa karşı pek çoğumuz hazır değiliz ve belirtilerini dahi tam bilmiyoruz.

Kalp Krizi Belirleme Adımları

Örnek bir hastanın semptomları;

" Hazımsızlık hissettiğimi hissettim, ancak bu sefer farklıydy ve kötü bir terleme vardı. ". Bu hastanın farkında olmadığı konu kalp krizi geçirdiğiydi. Bayan Sara Önceki gece akşam yemeğinde yediği bir şey olduğunu düşündü ve tüm gün boyunca semptomlarını görmezden geldi. Hazımsızlık için farklı ev ilaçlarını almıştı ama yardım etmediler.

Neyse ki, zamanında hastaneye kaldırıldı ve bir ST-elevasyonlu miyokard enfarktüsü (tamamen tıkalı bir damardan kalp krizi) geçirdiğini gösteren bir EKG sonucu alındı. % 100 tıkalı bir damar gösteren anjiyografisini yaptım. Kalbe iki stent yerleştirilmesi gerekiyordu. Bu, çeşitli hasta karşılaşmalarında ortak bir temadır.

Çoğu insan kalp krizini çeneye ve sol koldan aşağıya yayılan göğüste ağrı ile ilişkilendirir. Tıp fakültesinde klasik levine belirtisi öğretilir - burada hastanın ağrısını tanımlamak için yumruklarını göğsünün üzerine yerleştirir. Eğer bir kadın, yaşlı veya diyabetik iseniz, Bayan Sara örneğinde olduğu gibi klasik acıya sahip olmayacaksınız, ancak bazı varyasyonlarınız olacaktır. En yakın hastaneyi ziyaret etmenizi gerektiren tipik ve o kadar tipik ağrıları bilmek önemlidir.

En sık görülen ağrı, rahatsızlık, sıkma, gerginlik, basınç, daralma, ezme, boğulma, yanma, mide ekşimesi, göğüste dolgunluk, bant benzeri his, göğsün merkezinde düğüm, boğazda yumru, ağrı, göğüste ağır ağırlık (göğüste oturan fil), çok sıkı bir sütyen ve diş ağrısı (alt çene radyasyon olduğunda). Genellikle keskin, geçici, bıçak benzeri, bıçaklama veya iğne ve iğne gibi tarif edilmez.

Kalp Krizi Belirleme Adımları ONCE SAGLIK

Ağrının Kalpten Olduğunu Gösteren Bazı Özellikler;

 • Sağa veya sola veya kollara ve / veya omuzlara yayılan ani ağrı
 • Çeneye veya sırtına yayılan sol göğüs ağrısı
 • Eforda kötüleşen ağrı
 • Terleme ile ilişkili ağrı
 • Bulantı veya kusma ile ilişkili ağrı
 • Basınç ağrısı
 • Önceki kalp ağrısından daha kötü veya son bölüme benzer
 • Terleme ile hazımsızlık

Ağrının kalpten daha az olası olduğunu gösteren bazı özellikler -KALP KRİZİ


Ağrının kalpten daha az olası olduğunu gösteren bazı özellikler -

 • Solunum ile kötüleşen ağrı
 • Birkaç saniye süren keskin bir ağrı
 • Dokunulduğunda kötüleşen ağrı
 • Pozisyonla değişen ağrının kalitesi ve yoğunluğu


Yukarıda belirtilen ağrılar ve rahatsızlıklar bir doktorun değerlendirmesinin yerini almaz. Komik veya rahatsız hissediyorsanız, kendinizi bir doktorla değerlendirmeniz zorunludur.

Daha fazla sorgulama üzerine, Bayan Sara, yaklaşık bir hafta boyunca bu hazımsızlık hissine sahip olduğunu itiraf etti ve bu genellikle 15-20 dakika içinde ortadan kalkacaktı. Bu sefer daha iyi olmadı ve onu oldukça rahatsız etti. Görmezden geldiğine dair uyarı işaretleri vardı. Kalp krizi geçireli 2 yıl oldu ve ilaçlar çok iyi geldi ve normal bir hayat yaşıyor. Aslında, koşmaya başladı ve geçen hafta ilk 5K yarışını yönetti.

Dr. Sameer Gupta

YORUM EKLE