Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_ml4sif5901vhfg73uik08t1ka0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Yeni Askerlik Sistemi 2019 - Haberi

Yeni Askerlik Sistemi 2019

2019 yılında son Aralık ayıyla beraber bedelli askerlik bitmiş olacak ve yeni askerlik sistemi için görüşmeler devam ediyor. Fakat yeni askerlik sisteminde de bedelli yer alacak. Askerlik süresi kısalacak. Peki insanların ve gençlerin merak ettiği yeni askerlik sistemi için neler konuşuluyor, neler olacak, birlikte bakalım. 

Yeni Askerlik Sistemi 2019

Yeni Askerlik Sisteminde Son Durum Nedir ? 

2019 yılıyla yada bitimiyle beraber yeni sisteme geçilmiş olacak gibi gözüküyor. Peki vatandaş yeni sistemede kaç aylık askerlik yapacak? Her türk asker doğar tabiriyle bugüne kadar gelen süreçte 2 sene, 18 ay, 15 ay ve en sonda 12 ay şeklinde herkes vatani görevini tamamlamıştır. Dönem dönem de bedelli askerlikler yaşanmıştır. Şimdi ise artık sistem herkes için eşit olcak. Vatandaşların okuyup, okumaması önemli değil. 12 ay olan askerlik süresi 6 aya indirilecek. Vatandaşlar sadece 6 ay askere gitmiş olacak. 6 aydan sonra terhis belgesini almış olacak.

Yeni askerlik sisteminde 6 ay sonrasında devam ederek 6 ay daha gidebilecek. Toplamda 12 ay yani 1 seneyi tamamlamış olacak. Fakat bu kişiler son 6 ay için 2 bin lira harçlık alacak. Eğer 1 senenin sonunda gerekli şartları sağlayan kişiler isterlerse temelli askeriye de kalabilecekler. 

yeni askerlik sistemi

Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli İse Kalıcı Olacak , Peki Bedelli İçin 2019 Yılı Şartları Neler ?

Türkiye’de daha önceden birçok kez bedelli uygulaması yapıldı. Halen 2019 yılında askerliğine bedelli olarak gidenler bulunmakta. Yeni sistemin getireceği düzenle kalıcı hal olacak olan bedelli askerlik birçok insana kolaylık sağlayacak. Bedelli yapmak isteyen vatandaş için şartlar ise 30 bin lira peşin para ile 1 aylık askeri eğitime girecek. Bu açıklamaların birçoğu birinci ağızdan yani Milli savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi. 

Yeni sistemde doktorlar için de önemli bir gelişme yaşandı. Subay olarak askerliğini sürdüren doktorlar, zorunlu hizmet yapmış sayılacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, böylelikle doktorlar içinde kolay olacağını vurgulamış oldu. 

Henüz yürürlüğe girmemiş olan yeni sistemin yasadan geçmesiyle birlikte, hali hazırda askerlik yapanlara da yaramış olacak.

Polis alımları haberimizi de okumak için https://www.sehrisakarya.com/sakarya-ozel/sakarya-polis-alimi-2019-h966.html

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 23:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER